تلفن: (30 خط)87700627-021

رانا کیمیا فام | تولید کننده انواع رنگ و پوشش های صنعتی

 

پوشش زینک ریچ اپوکسی

پوشش زینک ریچ اپوکسی

پوشش زینک ریچ اپوکسی

  |   مقالات   |   بدون دیدگاه

پوشش زینک ریچ اپوکسی به عنوان یک پرایمر و یک فرآورده آلی متعلق به خانواده ی پوشش های غنی از ” روی ” هستند که برای محافظت از سطوح آهنی از خوردگی مورد استفاده قرار میگیرند. اینها در درجه اول به عنوان محصولات محافظت کننده ی کاتدی عمل میکنند. از آنجا که ” روی ” به عنوان یک پوشش آندی روی سطح فولاد قرار دارند، لذا ابتدا این ذرات دچار خوردگی می شوند ، بنابراین بستر آهنی در زیر پوشش از خوردگی محافظت میشوند

پرایمر حیاتی ترین لایه است، زیرا به عنوان پایه ای برای سوار شدن لایه های بعدی عمل میکند به طوریکه اتصال مناسب فیلم های پوشش بعدی را امکان پذیر میسازد، بنابراین پرایمر حاوی اتصال دهنده هایی است که برای چسباندن به بستر و اتصال لایه ی بعدی سیستم مورد نیاز است.

از آنجا که پرایمر باید نواقص موجود در سطح بستر را پر و پنهان کند، بابد به دقت با خصوصیات سطحی مانند تخلخل ( منفذ و روزنه) مطابقت داشته باشد، در صورتی که بعداً قسمت هایی از روکش بالایی لایه برداری شود یا آسیب ببیند محتوای “روی” در پرایمر باید بتواند در مدت زمانی محدود به محافظت در برابر خوردگی ادامه دهد.

خوردگی باعث تولید یک اکسید پودری میشود که نشان میدهد همواره لایه هایی از “روی” برای اکسیداسیون بیشتر وجود دارد که سبب تداوم در حفاظت شود. پوشش های کاهش یافته دارای ۵۵ درصد “روی” نسبت به وزن خود بودند اما پوشش زینک ریچ اپوکسی دارای ۸۰ تا ۸۵ درصد “روی” نسبت به وزن خود هستند.

کارایی پوشش زینک ریچ اپوکسی

  • در مقایسه با سیلیکات های غنی از روی ، مهمترین مزایای پوشش زینک ریچ اپوکسی عبارتند از:
  • قابلیت به عمل آمدن سریع، صرف نظر از رطوبت محیط
  • سهولت در پوشش همه جانبه
  • قابلیت ضخامت بیشتر بدون خطر ترک خوردگی
  • مناسب برای استفاده از اسپری استاندارد هوا ( بدون نیاز به تجهیزات مخصوص اسپری که در استفاده از زینک ریچ سیلیکات ها به کار گرفته می شود)
  • تحمل بیشتر نسبت به وضعیت متغییر سطح و کیفیت پایین آن (برای مثال سطوحی که غیر قابل دسترس هستند می توانند توسط پوشش زینک ریچ اپوکسی محافظت شوند)

پوشش زینک ریچ اپوکسی

چالش های پیش رو در استفاده از پوشش اپوکسی

هنگام قرار گرفتن در یک محیط دریایی فرساینده، پرایمر اپوکسی محصولاتی با خوردگی نامحلول تولید میکنند که لازم است قبل از پوشاندن سطح از بین بروند

هنگامی که فولاد با پوشش زینک ریچ اپوکسی روکش شده است، جوش پذیری تحت تاثیر منفی قرار می گیرد زیرا فرایند جوشکاری باعث تولید دود اکسید روی میشود.

(Film thickness)  استفاده از ضخامت فیلم کمتر از ۵۰ میکرون ممکن است سبب شکست در پوشش شود پس در انتخاب ضخامت فیلم دقت کنید.

زبری سطح و درنتیجه چسبندگی نامناسب پوشش، بنابراین نسبت به صاف بودن بستر توجه ویژه داشته باشید.

فرمول های پیشرفته پوشش زینک ریچ اپوکسی

تولیدکنندگان روکش، فرمول های نوآورانه ای را برای نیازهای عملیاتی خاص ایجاد کرده اند مانند افزودن مواد به عمل آورنده در دمای پایین، برای دماهای کمتر از ۵ درجه سانتیگراد ( ۴۱ درجه فارنهایت)، با این حال افزودن این مواد می تواند)  Volatile organic campound) VOC را افزایش دهد.

پوشش زینک ریچ اپوکسی

روش های کاربردی در استفاده از پوشش زینک ریچ اپوکسی

سطحی که قرار است روکش شود باید از هرگونه ماده اضافه و گرد وغبار تمییز و ساییده شود، به طوریکه سطح از هرگونه نقص پاک و اصلاح شود، پرایمرها در دو ظرف باید مطابق دستورالعمل سازنده مخلوط شود تا یک مقدار یکنواخت حاصل شود.

این پوشش را می توان با برس ، اسپری بدون هوا یا اسپری هوا اعمال کرد. برای اسپری بدون هوا ، فشار مایع در نوک پاشش باید مطابق با مشخصات سازنده پوشش حفظ شود.

در مورد استفاده از برس ، ضخامت فیلم توصیه شده باید حفظ شود (ارقام معمولی در هر روکش ۵۰ تا ۷۵ میکرون). ضخامت فیلم انتخاب شده باید با مشخصات سطح مطابقت داشته باشد.

اگر قرار است این فیلم در دمای کمتر از ۵ درجه سانتیگراد (۴۱ درجه فارنهایت) استفاده شود ، باید محصولی با دمای به عمل آمدگی پایین انتخاب شود.

نتیجه گیری

در حالی که استفاده از پرایمر زینک ریچ روشی مؤثر برای محافظت در برابر خوردگی است ، اما پوشش زینک ریچ اپوکسی دارای پذیرش بیشتری به عنوان پرایمرهای نگهدارنده هستند.

مهمترین مزیت این پرایمر زینک ریچ اپوکسی ، توانایی آنها در تولید ضخامت فیلم بالاتر است بدون خطر ترک خوردگی.

محصولات پوشش زینک ریچ اپوکسی که از طریق فناوریهای اختصاصی تولید می شوند دارای مقاومت خوبی در برابر زنگ زدگی نسبت به زینک ریچ سیلیکات معدنی هستند.

کاربران و مشتریان گرامی می توانید جهت اطلاع از قیمت و فروش پوشش زینک ریچ اپوکسی با شرکت رانا کیمیا فام به شماره تلفن (۳۰ خط) ۸۷۷۰۰۶۲۷ – ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

متاسفانه فرم دیدگاه بسته شده است.