تلفن: (30 خط)87700627-021

رانا کیمیا فام | تولید کننده انواع رنگ و پوشش های صنعتی

 

رنگ آلکیدی چه نوع رنگی است و در چه مواردی کاربرد دارد؟

رنگ آلکیدی

رنگ آلکیدی چه نوع رنگی است و در چه مواردی کاربرد دارد؟

  |   مقالات   |   بدون دیدگاه

رنگ آلکیدی ، یا به اصطلاح رنگ روغنی ، جزء دسته ای از رنگ ها است که دارای براقیت بسیار خوبی می باشند که این براقیت هنگام استفاده، جزء مواردی است که بسیار به آن توجه می شود و باعث زیبایی دوچندان سطح رنگ شده خواهد شد.

ثبات و ماندگاری این براقیت، جزء ویژگی هایی است، که این رنگ های آلکیدی را از دیگر رنگ ها متمایز می کند. این رنگ ها، دارای پایه هایی از جنس رزین های آلکیدی بوده و بر پایه این رزین ها ساخته می شوند.

رنگ های آلکیدی، در انواع مختلف فام، از رنج رنگی سفید تا رنج رنگی سیاه موجود می باشند. رنگ آلکیدی ، مقاومت بسیار خوب و مناسبی در برابر شرایط بد جوی و همچنین میزان رطوبت بالای هوا داشته و همچنین دارای براقیت خوبی می باشد.

در این مقاله درباره رنگ های آلکیدی، و خصوصیات و کاربرد های این محصول توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

خصوصیات، ویژگی ها و نحوه ساخت و تولید رنگ آلکیدی

در ساخت رنگ های آلکیدی ، از یک روغن استفاده می شود که این روغن هنگام استفاده و بتدریج خشک می شود. رنگ دانه را در این روغن بصورت محلول در می آورند. این روغن، از ترکیب استر گلیسرین، به همراه یک اسید چرب، که ممکن است اسید لینولئیک یا اسید اولئیک باشد، ساخته می شود.

حتما بخوانید...  مقرون به صرفه ترین قیمت عایق رطوبتی

سپس برای هر رنگ، رنگدانه مخصوص آن رنگ را در این روغن حل کرده و بصورت محلول در می آورند. خاصیتی که این روغن ها دارند، این است که این روغن ها، در هنگام قرار گرفتن در معرض هوای آزاد، لایه ای سخت و محافظ تشکیل می دهند، و این لایه، از ورود آب به درون دانه های رنگدانه جلوگیری به عمل آورده و باعث حفظ رنگ در برابر شسته شدن توسط آب می شود.

جهت مشاهده رنگ های آلکیدی کلیک کنید.

در تولید رنگ آلکیدی ، از رزین های آلکیدی استفاده می شود. آلکید ها، در واقع، پلی استر هایی هستند، که توسط اسید های چرب، یا مواد دیگر اصلاح شده اند.

آلکید ها، از موادی مثل پلی ال ها، و همچنین دی کربوکسیلیک اسید ها و بعلاوه کربوکسیلیک اسید انیدرید ها ساخته می شوند. کلمه آلکید( alcid) اصلاح شده و ترکیب دو کلمه ی الکل (alchol) و اسید ( acid) است که به شکل آلکید در آمده است.

حتما بخوانید...  کاربرد فناوری نانو در صنعت رنگ؛ مزیت های بسیار مهم 

عموما و بطور کلی، رنگ ها، و یا همان پوشش های آلی، از مخلوط شدن و ترکیب شدن موادی به نام رزین، حلال، انواع مختلف رنگ دانه ها و و بعضی مواد به عنوان افزودنی ساخته می شوند. یکی از مواردی که در صنعت رنگ سازی بسیار حائز اهمیت بوده و تولید کنندگان و کارخانه داران در حوضه تولید رنگ، بایستی به آن توجه کنند، ایجاد تعادل بین رنگدانه و رزین می باشد.

مقاله پیشنهادی: واش پرایمر اپوکسی

رنگ آلکیدی چه نوع رنگی است و در چه مواردی کاربرد دارد؟برای تولید یک رنگ مناسب با کیفیت عالی، میزان استفاده از هرکدام از این مواد باید کنترل شود تا رنگدانه های اضافی در ته قوطی رنگ ته نشین نشده و کیفیت رنگ از دست نرود.

رنگ آلکیدی ، قابلیت استفاده روی همه سطوح، اعم از سطوح گچی، سیمانی، فلزی، چوبی و … را دارا بوده و از این رنگ، در صنعت ساختمان سازی استفاده های زیادی می شود که در ادامه بصورت جداگانه به کاربرد های این رنگ، اشاره خواهیم کرد.

زمان لازم برای خشک شدن این رنگ ها بصورت سطحی، در حدود ۳ ساعت می باشد. اما برای اینکه رنگ بطور کامل و عمقی نیز خشک شود، به مدت زمانی در حدود ۲۴ ساعت زمان لازم است.

حتما بخوانید...  ویژگی های و کاربرد های رنگ ترافیکی پایه آب

از این رنگ ها، برای حفاظت از انواع سازه ها، در مقابل انواع مختلف عوامل محیطی، از قبیل رطوبت بالا و شرجی زیاد و همچنین جلوگیری از زنگ زدن سازه های فلزی و … استفاده می شود.

کاربرد های متنوع رنگ آلکیدی

رنگ آلکیدی ، دارای کاربرد های بسیار متنوعی می باشد که در صنایع مختلفی از آن به عنوان یک سد محافظ برای جلوگیری از خرابی و از بین رفتن سازه ها استفاده می شود.

به عنوان مثال، از این نوع رنگ ها، در پوشش دهی و رنگ کردن وسایل خانگی، مثل یخچال ها، ماشین لباسشویی و … استفاده می شود. همچنین در رنگ آمیزی سازه های فلزی و انواع ماشین آلات، و بعلاوه در رنگ کردن سطوح خارجی انواع مخزن ها از رنگ آلکیدی استفاده می شود.

همچنین در رنگ کردن و پوشش دهی اسباب بازی ها معمولا از این رنگ استفاده می شود زیرا دارای براقیت مناسبی بوده و باعث جلب توجه کودکان به این اسباب بازی ها می شود.

بدون دیدگاه

متاسفانه فرم دیدگاه بسته شده است.