تلفن تماس : (30 خط)87700627-021

رانا کیمیا فام | تولید کننده انواع رنگ و پوشش های صنعتی

 

رنگ اپوکسی مخازن آب آشامیدنی

رنگ اپوکسی مخازن آب آشامیدنی

رنگ اپوکسی مخازن آب آشامیدنی

  |   مقالات

مخازن آب به دلایل مختلفی در صنایع مختلف، دچار خوردگی و فرسودگی می شوند. بسیاری از افراد برای این که از این مشکل جلوگیری نمایند، اقدام به استفاده از رنگ اپوکسی مخازن آب می نمایند. زیرا این رنگ ها دارای ویژگی های خاص و منحصر به فردی می باشند، که از بروز برخی مشکلات جلوگیری می نمایند.

بدون شک اگر در بخش های مختلفی از یک مخزن آب فرسودگی و خوردگی ایجاد شود، تمامی سیستم دچار صدمه ای جدی خواهد شد. مثلا خوردگی یا فرسودگی در قسمت لوله ها و اتصالات، یا برج های خنک کننده، مخازن نگهداری و حمل مواد شیمیایی، مبدل های حرارتی و… همگی نیاز به مقاوم سازی دارند.

به همین دلیل انتخاب رنگ اپوکسی مخازن آب همچون پوشش و عایقی مناسب، مناسب، در این تاسیسات استفاده می شود. تا سیستم های مخازن آب را از هر گونه فرسودگی دور کند. البته باید بگوییم رنگ هایی که برای مخازن آب استفاده می شوند، دارای انواع مختلفی هستند.

اما بهترین رنگ صنعتی که نسبت به دیگر رنگ ها از مزایای بیشتری برخوردار می باشد، رنگ اپوکسی مخازن آب است. این رنگ ها دارای طول عمر بالا بوده و به راحتی سیستم های مخازن آب را از خوردگی و فرسودگی محافظت می کنند.

موارد استفاده از رنگ اپوکسی مخازن آب

اصولا در سیستم های مختلفی از این رنگ برای لایه های میانی و لایه های نهایی استفاده می شود. رنگ های اپوکسی که خود در انواع متعددی تولید و به بازار عرضه می شوند، هر کدام برای یک سیستم استفاده می گردد. مثلا رنگ اپوکسی مخصوص مخازن همچون یک لایه حفاظتی در سطوح داخلی مخازن آب استفاده شده و از بروز مشکلات خاص در آن جلوگیری می نماید.

در برخی موارد نیز از این رنگ های اپوکسی برای سازه های فلزی که در معرض آب هستند، یا خطوط انتقال آب و رطوبت استفاده می کنند. تا همچون عایقی مناسب از فرسودگی سازه ها و خطوط انتقال جلوگیری کند. بیشترین موارد استفاده از رنگ اپوکسی مخصوص مخازن آب را می توانیم در موارد زیر بیان نماییم.

 • اسکلت های فلزی
 • سطوح بتنی
 • محیط های نیمه صنعتی
 • تاسیسات دریایی
 • سطوح غوطه ور در آب
 • استفاده و رنگ آمیزی در سیستم هایی که دارای لایه های پوششی هستند
 • لابه میانی و نهایی
 • لایه استری
 • محیط خورنده صنعتی
 • محیط هایی که نسبت به مواد شیمیایی باید مقاوم باشند
 • سطوحی که در فضاهای باز مستقر می شوند و…

رنگ اپوکسی مخازن آب آشامیدنی

ویژگی رنگ های اپوکسی مخازن آب آشامیدنی

اصولا برای رنگ آمیزی مخازن آب آشامیدنی باید از رنگ اپوکسی دو جزئی استفاده شود که حلال در آن استفاده نمی شود. این رنگ اپوکسی مخصوص مخازن در برابر اب و هر گونه عامل خورنده ای بسیار مقاوم بوده و از فرسودگی سیستم هایی که با رطوبت در جریان هستند، جلوگیری می نماید.

به راحتی می توان با استفاده از رنگ های اپوکسی در لایه های آستری، لایه های میانی و لایه های نهایی، تمامی مخازن آب آشامیدنی و خطوط انتقال آن را رنگ آمیزی نمود. با استفاده از رنگ اپوکسی مخازن آب علاوه بر جلوگیری از بروز مشکلات در اینده، می توان طول عمر استفاده از مخازن آب را نیز افزایش داد.

اصولا مخازن حمل و نگهدار اب اشامیدنی، توسط پوشش هایی از ترموپلاستیک یا ترموست مورد حفاظت قرار می گیرند. رنگ اپوکسی مخازن، پلی استر تقویت شده با الیاف شیشه ای و پلی اورتان از جمله پوشش های محافظتی هستند که برای این مخازن آب مورد استفاده قرار می گیرند.

هر سه این پوشش ها دارای مقاومت بالایی در برابر رطوبت و آب هستند. از طرفی به هیچ عنوان در آب حل نمی شوند و به سرعت پس از استفاده خشک می گردند.

انواع رنگ های اپوکسی مخصوص مخازن

یکی از انواع رنگ های اپوکسی که فقط برای مخازن آب آشامیدنی استفاده می شود، اپوکسی سالونت فری است. این رنگ اپوکسی مخصوص مخازن آب با رزین های اپوکسی پلی آمین و به صورت کاملا بدون حلال ساخته شده اند. پس از کیورینگ نهایی این رنگ ها، قادر نیستند هیچ گونه واکنشی با آب داشته باشند.

از این رو بیشتر به عنوان لایه های نهایی برای مخازن آب آشامیدنی مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از رنگ های اپوکسی سالونت فری، می تواند منجر به مقاومت سیستم و مخازن اب در محیط های باز و اسیدی گردد.

می توان از این محصول در سطوح آهنی و بتنی نیز استفاده نمود. زیرا در برابر هرگونه اسید های قلیا، ضعیف و عوامل خورنده از مقاومت بالایی برخوردار می باشد.


مقالات زیر میتواند برای شما مفید باشد :