تلفن: (30 خط)87700627-021

رانا کیمیا فام | تولید کننده انواع رنگ و پوشش های صنعتی

 

رنگ اپوکسی ضد زنگ و ویژگی آن

رنگ اپوکسی ضد زنگ

رنگ اپوکسی ضد زنگ و ویژگی آن

  |   مقالات   |   بدون دیدگاه

رنگ اپوکسی ضد زنگ ، رنگی است که شاید بیشتر مردم با آن آشنایی تقریبی داشته و نحوه استفاده و کاربرد آن را بدانند. این رنگ، در صنایع بسیاری از جمله در صنایع کشتی سازی دارای اهمیت بوده و از آن برای پوشش دهی انواع سازه های فلزی استفاده می شود.

در این مقاله، به توضیح ویژگی های این رنگ، به عنوان یک رنگ پرکاربرد در صنایع مختلف می پردازیم و همچنین بصورت تک به تک موارد کاربرد این ضد زنگ را برمی شمریم. در انتهای این مقاله نیز به نحوه پوشش دهی و استفاده از این محصول نگاهی می اندازیم.

ویژگی ها و خصوصیات رنگ اپوکسی ضد زنگ

این رنگ، به دلیل ویژگی های خاصی که دارد، به یکی از محصولات پرکاربرد، در بسیاری از صنایع تبدیل شده است. از جمله مهم ترین این ویژگی ها، مقاومت بالایی است که رنگ اپوکسی ضد زنگ ، در برابر انواع مواد شیمیایی دارد و در تماس با مواد شیمیایی تغییری در ماهیت این رنگ بوجود نخواهد آمد.

همچنین این نوع ضد زنگ، در تماس با آب، و بخصوص آب دریا، مقاوم بوده و این ویژگی در این نوع رنگ، سبب شده است که از آن در پوشش دهی سطح خارجی کشتی ها استفاده شود.

از دیگر ویژگی های این ترکیب شیمیایی، می توان به سختی مناسب این ترکیب شیمیایی اشاره کرد. همچنین این نوع ضد زنگ، چسبندگی خوبی داشته و این مورد یکی از ویژگی های مهم این ترکیب به شمار می رود.

کاربرد های رنگ اپوکسی ضد زنگ

این نوع رنگ، دارای کاربرد های بسیاری می باشد. به علت خاصیتی که این رنگ دارد و از زنگ زدن انواع سازه های فلزی جلوگیری به عمل می آورد، و از آن برای پوشش دهی و رنگ کردن انواع مختلف این سازه ها، که در محیط هایی قرار گرفته اند که تحت تاثیر عوامل خورنده قرار دارند، استفاده می شود.

همچنین از دیگر موارد کاربرد این نوع ضد زنگ، استفاده از آن در پوشش دهی و رنگ کردن سطح خارجی انواع مخازن و همچنین لوله های فلزی می باشد. بعلاوه همانطور که ذکر شد، رنگ اپوکسی ضد زنگ ، در رنگ کردن سطوح خارجی کشتی ها و قایق ها که در تماس مستقیم با آب دریا قرار دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در رنگ کردن اسکله ها نیز از این نوع ضد زنگ استفاده می شود.

رنگ اپوکسی ضد زنگآماده سازی رنگ، و مراحل رنگ آمیزی و پاشیدن رنگ اپوکسی ضد زنگ

برای شروع کار، و استفاده از رنگ اپوکسی ضد زنگ، ابتدا بایستی سطح زیرین را بطور کامل از هرگونه گرد و غبار و آلودگی و یا هرگونه چربی و رطوبت پاک کرده و سطح زیر رنگ باید کاملا تمیز و پاک باشد.

پس از اینکه سطح زیرین برای رنگ آمیزی کاملا آماده شد، نوبت به مخلوط کردن اجزاء این رنگ می رسد. براساس دستورالعملی که برای درست کردن این رنگ گفته شده است، بایستی این اجزاء را با هم مخلوط کرده و بهم بزنید تا بطور کامل یکنواخت شده و رنگی یکدست تولید شود.

در مواردی که غلظت رنگ تولیدی بالاست، می توان از تینر، برای رقیق کردن آن استفاده کرد. در هنگام اضافه کردن تینر، بایستی بطور همزمان، مخلوط را بهم زده تا زمانی که مخلوطی یکدست و یکنواخت شکل بگیرد.

برای استفاده و بکاربردن این رنگ، معمولا می توان از انواع اسپری های معمولی استفاده نمود. هرچند که اسپری های بدون هوا نیز می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. پس از رنگ آمیزی سطح مورد نظر، در صورتی که قسمتی از سطح رنگ نشده باشد، و یا اینکه آسیب دیده باشد، می توان با وسایلی مثل قلم مو آن قسمت را ترمیم کرد.

هنگام رنگ آمیزی سطوح به وسیله این رنگ، در محیط های بسته، بایستی آن محیط دارای تهویه باشد و همچنین از ماسک در هنگام رنگ آمیزی باید استفاده نمود.

پس از اتمام رنگ آمیزی نیز بایستی همه تجهیزات و لوازمی که با آن رنگ آمیزی انجام شده است، با تینر شستشو داده شوند. در هنگام رنگ آمیزی، دمای محیط، بایستی بین ۱۰ درجه تا ۵۰ درجه سانتی گراد باشد.

بدون دیدگاه

متاسفانه فرم دیدگاه بسته شده است.