تلفن تماس : (30 خط)87700627-021

رانا کیمیا فام | تولید کننده انواع رنگ و پوشش های صنعتی

 

کفپوش اپوکسی چیست؟

كفپوش اپوكسی

کفپوش اپوکسی چیست؟

  |   مقالات   |   20 دیدگاه ها

سیستم های کفپوش های اپوکسی

کفپوش اپوکسی سالنهای تولید و انبار

رنگ اپوکسی صنعتی
رنگ اپوکسی صنعتی

کفپوش اپوکسی بیمارستانی

رنگ اپوکسی
رنگ اپوکسی

کفپوش اپوکسی پارکینگ

اپوکسی کف پارکینگ

کفپوش اپوکسی یکی از محصولات رنگی دو جزئی می باشند که از رزین های اپوکسی (epoxy resin) و سخت کننده های پلی آمین (polyamine hardener) تشکیل شده اند. در واقع ساده ترین تعریف کفپوش اپوکسی به این صورت است که این محلول شامل چندین لایه ی اپوکسی است که بر روی سطوح کف با ضخامت حداقل دو میلی متر قرار می گیرند.

قبل از شروع رنگ آمیزی لازم است که این دو جزء را بخوبی با يکديگر مخلوط کنید تا یک محلول یکدست و همگن بدست آید. بعد از فرآیند میکس کردن، یکسری محدودیت هایی از لحاظ زمان و دما وجود دارد که باید طبق یک بازه ی زمانی و دمای خاص محیط، به استفاده از آن ها بپردازید.

رزین ها نقش بسیار مهمی را در محلول دارند زیرا اپوکسی هایی که دارای رنگ های متفاوتی مانند قرمز، سبز و یا هر رنگ دیگری هستند از طریق این رزین ها پایداری و ماهیت رنگی خود را حفظ می کنند. لذا اگر شامل دانه های رنگی نباشند اغلب به صورت یک محلول بسیار شفاف سطح مورد نظر را به طور کامل پوشش دهی می کنند. عملکرد کفپوش اپوکسی مانند رنگ روغنی رایج نیست و از لحاظ مدت زمان خشک شدن و مکانیزم تاثیر کاملاً متفاوت هستند.

مخلوط کردن دو جزء منجر به ایجاد یک واکنش شیمیایی مثبت می شود که پیوند مولکولی محلول را در زمان اعمال روی هر سطحی فوق‌العاده سخت می کند. آن ها زمانی که روی سطح بتنی قرار می گیرند، یک مهر و موم بادوام و منسجمی را ایجاد می کنند که لایه های آن در برابر هرگونه لک، سایش و فرسودگی مقاوم هستند. البته این کیفیت محلول است که تعيين می کند پوشش رنگ اپوکسی تا چه مدت می تواند روی سطح به صورت یکپارچه باقی بماند.

كفپوش اپوكسی یك روكش تزئینی حفاظتی دوجزیی بر پایه اپوكسی و سخت كننده پلی آمین است . كفپوش اپوكسی عاری از حلال، همترازی بسیار خوب و خواص عملکردی عالی را دارا می باشد .

مقاومت شیمیایی بسیار خوب ، مقاومت سایشی عالی ، دوام خوب، چسبندگی بسیار خوب بهمراه استحکام فشاری و كششی و مقاومت های ضربه ای مناسب از ویژگی های بارز آن می باشد .

مکان های پرتردد و پر ترافیك در محیط های صنعتی و تجاری كه در معرض سایش زیاد می باشند و همچنین نیازمند محیطی پاكیزه و عاری از گرد و خاك هستند، از این محصول بعنوان پوششی حفاظتی – تزیینی كاربری می كنند. این محصول قابل اجرا بر روی بتن، فلزات، چوب و سطوح سیمانی می باشد.

تاثیر خارق‌العاده کفپوش اپوکسی بر افزایش دوام و زیبایی سطوح

کفپوش اپوکسی به واسطه نوع ساخت و فرمولاسیون کاملاً پیشرفته خود می تواند سطوح کف را در یک مدت زمان طولانی، پایدار و از همه مهمتر زیبا و چشم نواز نگه دارد. کفپوش اپوکسی کاربردهای بسیار گسترده ای در بخش های مختلف صنعتی و تولیدی، پارکینگ ها، نمایشگاه ها، و حتی سالن های ورزشی دارند. این پوشش های رنگی پس از خشک شدن کامل بقدری قدرتمند هستند که می توانند بسیاری از نیروهای اعمال شده به سطح را بدون تغییر شکل در ساختار تحمل کنند.

علاوه بر مقاومت بی نظیری که دارند زیباترین جلوه های بصری خیره کننده را در سطوح کف ایجاد می کنند. در ادامه ی این مقاله بیشتر با ویژگی های این ترکیبات منحصر به فرد آشنا می شویم پس با ما همراه باشید.

کفپوش اپوکسی چیست؟

خواص و ویژگی های كفپوش اپوكسی :

چسبندگی بسیار خوب – مقاومت مناسب به مواد شیمیایی و مواد پاكننده – سختی و مقاومت سایشی عالی – مقاومت خوب در برابر تغییرات دمایی و تنش های مکانیکی – استحکام كششی و فشاری مناسب – دوام بالا – مقاومت آبی و شستشویی خوب – قابلیت تمیزكاری آسان

ویژگی ها و مشخصات انواع کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی در سه نوع اصلی رنگ رویه اپوکسی کف آنتی استاتیک ، رنگ رویه اپوکسی کف و رنگ میانی اپوکسی کف طبقه بندی می شود که هر کدام دارای ویژگی های مختص به خود هستند در ذیل سعی می کنیم یکسری توضیحات کلی در مورد هر یک ارائه دهیم :

 • هر سه این ترکیبات دو جزئی هستند که غالبا تشکیل شده از رزین اپوکسی و محلول هاردنر کفپوش اپوکسی هستند. این دو بخش با ترکیب یکدیگر می توانند یک فیلم یا لایه ی فوق العاده سخت را در کف ایجاد کند.
 • حجم ماده ی جامد کفپوش اپوکسی بسیار بالا و برابر ۹۵ درصد می باشد
 • مقدار ضخامت قابل اجرا برای نوع آنتی استاتیک، رنگ رویه اپوکسی کف و رنگ میانی به ترتیب برابر ۵۰۰ تا ۱۵۰۰، ۵۰۰ تا ۲۰۰۰، و ۱۵۰۰ تا ۵۰۰۰ میکرومتر می باشد که در نوع خود جزو کفپوش های بسیار ضخیم تلقی می شود.
 • جرم در واحد حجم کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک ، نوع رویه ی اپوکسی کف و نوع میانی به ترتیب برابر ۱٫۵۵، ۱٫۴۵ و ۱٫۵۵ گرم بر سانتی متر مکعب می باشد.
 • از لحاظ قدرت پوشش دهی، دو نوع کفپوش اپوکسی تقریباً مشابه یکدیگر اند یعنی کفپوش آنتی استاتیک و رنگ رویه در ضخامت ۵۰۰ میکرون می توانند حدود مساحت ۱٫۹۲ متر مربع را به ازای یک لیتر پوشش دهی کنند. اما در مورد رنگی میانی اپوکسی کف در ضخامت ۱۵۰۰ میکرومتر تنها می توانند حدود مساحت ۰٫۶۲ متر مربع را به ازای یک لیتر رنگ آمیزی کنند. به طور کلی ضخامت کفپوش اپوکسی رابطه ی مستقیمی با مقدار مساحت قابل پوشش دارد یعنی هر چقدر ضخامت رنگ را تا حد کنترل شده کم کنید می توانید در یک حجم مشخص مساحت بیشتری را پوشش دهی کنید.
 • در مورد زمان خشک شدن هر یک، هر سه برای رسیدن به مرحله ی full cure یا خشکی کامل نیاز به مدت زمان ۷ روز دارند اما برای خشکی قابل لمس یا touch dry لازم است که تقریباً ۱۲ ساعت برای رنگ میانی و همچنين ۱۸ ساعت برای ترکیبات آنتی استاتیک و رنگ رویه کفپوش اپوکسی سپری شود.
 • عمر مفید یا pot life هر سه ترکیب رنگ اپوکسی کف حدود ۲۵ تا ۳۵ دقیقه می باشد که در بهترین شرایط می تواند تا ۴۰ دقیقه نیز افزایش یابد که بستگی به شرایط دمای محیط دارد.

راهنمای گام به گام اعمال کفپوش اپوکسی

وسایل و تجهیزات کاربردی جهت اعمال کفپوش اپوکسی

ترکیبات کفپوش اپوکسی عمدتا در ضخامت های بالا نسبت به دیگر سطوح رایج که مورد رنگ آمیزی قرار می گیرند، بکار گرفته می شوند و باید با یک ارتفاع یکسان و کاملاً یکدست بر روی سطوح قرار گیرند. به همین دلیل یکسری وسایل و تجهیزات ویژه ای در این زمینه وجود دارد که مختص پوشش دهی سطوح کف می باشند. رایج ترین آن ها کاردک ماله و یا trowel spatula می باشد.

با استفاده از این کاردک مخصوص که ابعاد به نسبت کوچکی دارند می توانید به طور یکنواخت کفپوش اپوکسی را بر روی سطوح بتنی پخش و ارتفاع آن ها را تنظیم کنید. البته از این قطعه می توانید برای سایر پروژه ها مانند اعمال کفپوش پلی اورتان نیز استفاده کنید. وسیله ی پر کاربرد دیگر تیغه های فلزی یا پلاستیکی زاویه داری هستند که می توانند هم به صورت دسته کوتاه و یا دسته بلند باشند و غالبا به آن ها squeegee نیز می گویند.

استفاده از این تیغه ها فرآیند پوشش دهی با کفپوش اپوکسی را بسیار سهل و آسان کرده اند بطوریکه شما می توانید در حالت ایستاده و با تمرکز بیشتر کفپوش اپوکسی را بر روی سطح گسترده یا بخش کنید. در اینجا لازم می دانیم که یک مقایسه ی کلی نسبت به اسپری ها و وسایل مذکور انجام دهیم تا با نحوه ی کارایی آن ها نیز آشنا شوید.

به طور کلی اسپری های رنگ برای اعمال ضخامت در حد چند میکرون مناسب هستند که معمولا برای رنگ آمیزی فلزات مورد استفاده قرار می گیرند. اما در مقابل برای پوشش های رنگی چند میلیمتری مانند اکثر کفپوش ها کاردک ها و تیغه ها مناسب ترین و بهترین تجهیزات رنگ آمیزی برای پوشش دهی کف می باشند.

وسایل و تجهیزات کاربردی جهت اعمال کفپوش اپوکسی

اقدامات و دستورالعمل های ایمنی در مورد کفپوش اپوکسی

 • در زمان حمل و انتقال محفظه های حاوی کفپوش اپوکسی، موارد احتیاط را رعایت کنید تا پوشش های محافظ رنگ آسیب نبینند تا منجر به هدر رفت آن ها نشوید. به همین دلیل بیش از حد گالن های رنگ را تحت فشار مکانیکی قرار ندهید و سعی کنید در یک پکیج چند عددی همراه با یک کاور یا پوشش مستحکم و امن عملیات جابه جایی تا رسیدن به محل پروژه را انجام دهید.
 • پس از باز کردن ماده ی رنگی و انجام مراحل اختلاط از استنشاق بخارات ماده بپرهیزید و همچنين از تماس مستقیم آن با بدن خصوصاً چشم ها و سطح پوست خودداری کنید.
 • از کفپوش اپوکسی در مکان هایی که دارای تهویه ی مناسب هستند استفاده کنید لذا در این مورد جریان هوای آزاد کفایت می کند و در صورت ایزوله بودن محیط بهتر است یکسری دستگاه های تهویه ی مصنوعی و فن دار را در مکان پوشش دهی قرار دهید.
 • هیچ نوع عامل آتش زا و مشتعل کننده ای در محیط یا نزدیک مواد کفپوش اپوکسی نباشد. و حتماً در این مورد اقدامات احتیاطی را انجام دهید.
 • در صورت بلعیدن ناخواسته ی کفپوش اپوکسی در سریع ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید.
 • از همه مهمتر از مجموعه تجهیزات خود ایمنی مانند عینک، دستکش، لباس مخصوص و حتی ماسک تنفسی نیز استفاده کنید.

انواع کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی جزو محلول های رنگی همه کاره، البته برای سطوح کف هستند که برای هر نوع مکانی که المان زیبایی در آن دخیل است بکار گرفته می شوند. بنا به محیطی که قرار است از این نوع پوشش ها استفاده شود، آن ها را در انواع مختلفی طبقه بندی می کنند تا پاسخگوی نیازهای مختلف باشند. لذا این تنوع شامل موارد ذیل می باشد که در ادامه به تفصیل در مورد هر یک توضیحاتی را ارائه خواهیم داد:

 • کفپوش اپوکسی خود تراز شونده (self-leveling epoxy floors)
 • کفپوش ملات اپوکسی (epoxy mortar floors)
 • کفپوش اپوکسی پرشده با کوارتز (Quartz-Filled Epoxy Floors)
 • کفپوش اپوکسی ضد استاتیک با قابلیت مقاومت در برابر بارهای الکترو استاتیک یا ESD با نام تجاری anti-static epoxy floors
 • کفپوش اپوکسی ریزدانه ای (epoxy flake floors)
 • کفپوش اپوکسی ضد حریق (fireproof epoxy floor)

انواع کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی خود تراز شونده (self-leveling epoxy floors)

از این نوع کفپوش ها جهت استفاده در کف های بتونی قدیمی یا جدید ، آسیب دیده و ترک خورده استفاده می شود تا یک سطح با دوام، صاف و همترازی را روی سطح کف ایجاد کند. . رنگ کفپوش اپوکسی خود تراز شونده نه تنها دارای رنگ های مختلفی هستند بلکه ظاهری یکپارچه و براقی را در کف به وجود می آورد که برای مکان های تجاری ،مسکونی و حتی صنعتی ایده آل هستند.

موارد استفاده ی آن ها معمولاً در گاراژهای تجاری، نمایشگاه ها، انبارها، در ساخت و ساز به عنوان رنگ ساختمانی ، اماکن ورزشی و آشپزخانه های بزرگ و دیگر مناطق مشابه بکار گرفته می شوند.

کفپوش ملات اپوکسی (epoxy mortar floors)

این نمونه از کفپوش اپوکسی به عنوان سخت ترین مواد کفپوش در رده های مشابه خود هستند که از ۱۰۰٪ اپوکسی جامد (solid epoxies) و ترکیبات کوارتز (quartz sand) تشکیل شده اند. این کفپوش ها بیشتر برای فضاهایی که نیاز به سطوح کف بسیار مستحکم در برابر ضربه و یا در تماس با مواد شیمیایی متعدد هستند، مناسب اند.

آن ها به واسطه ی فرمولاسیون بسیار قدرتمند خود بخوبی می توانند انوع ترک های سطحی را ترمیم و اصلاح کنند. موارد استفاده از کفپوش ملات اپوکسی بیشتر در مکان های مکانیکی خودرو، رستوران ها، کارخانه های تولیدی ، آشپزخانه های تجاری، گاراژها، و انبارها می باشد.

حتما بخوانید...  آشنایی با انواع کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی پرشده با کوارتز (Quartz-Filled Epoxy Floors)

این کفپوش اپوکسی ترکیبی از رزین های پلیمری اپوکسی و دانه های کوارتز رنگی هستند که با همپوشانی یکدیگر ماده ای فوق‌العاده با دوامی را ایجاد می کنند. ماهیت آن ها بیشتر مناسب فضاهای ملایم و به دور از تنش های سنگین مکانیکی است. به همین سبب اکثرا در مکان هایی که ظاهر محیط بسیار اهمیت دارد به منظور ایجاد یک فضای تزئینی بکار گرفته می شود.

مسئولیتی که این رنگ ها بر عهده دارند در واقع همتراز با رنگ نما است به این صورت که علاوه بر زیبایی ظاهر دارای عمر طولانی مدت نیز می باشند. پس از قرار گرفتن بر روی سطح به هیچ عنوان لغزنده نیستند و همواره آن مقدار اصطکاک لازم را در تماس با اجسام متحرک حفظ می کنند. بنا به این ویژگی خاص می توان این کفپوش اپوکسی را در سرویس های بهداشتی، رختکن ها، دفاتر، لابی، مدارس، نمایشگاه ها و همین طور کافه ها استفاده کرد.

کفپوش اپوکسی ضد استاتیک (anti-static epoxy floors)

بارهای الکترو استاتیک می توانند خطرات بسیاری را برای محیط های کاری ایجاد کنند. لذا جهت کاهش خطرات ناشی از این پدیده در فضاهای کاری ، می توان کفپوش اپوکسی با قابلیت ضد استاتیک را در سطوح کف بکار برد. این ترکیبات از موادی تشکیل شده اند که می توانند الکتریسیته ساکن را در خود جمع کنند و از هرگونه تخلیه ی الکتریکی که بصورت شوک عمل می کنند را جلوگیری کنند.

کفپوش اپوکسی ضد استاتیک برای فضاهایی که دارای مواد شیمیایی قابل اشتعال هستند بسیار توصیه می شود چرا که این کفپوش ها به مراتب ضریب ایمنی و امنیت محیط را افزایش می دهند. موارد استفاده آن ها بیشتر در ارگان هایی که با مواد گازی یا مایعات اشتعال سروکار دارند و مراکز بهداشتی و درمانی، کارخانجات تولید مواد شیمیایی و دارویی استفاده می شوند.

کفپوش اپوکسی ریزدانه ای (epoxy flake floors)

کفپوش اپوکسی ریزدانه ای، حاوی مواد رنگی هستند که در محلول اپوکسی قرار داده می شوند تا ظاهری چند رنگ و پر جنب و جوشی را به وجود آورند. لایه ها دارای شیارهایی هستند که می‌توانند سطح لغزندگی را به مراتب کاهش دهند و علاوه بر ظاهر زیبا، چسبندگی بسیار بالایی نیز دارند. این ترکیبات در سبک ها، اندازه ها، رنگ ها و بافت های متنوعی تولید می شوند که عملاً هر نوع محیط با ویژگی های منحصر به فرد را پوشش می دهند. موارد بکارگیری آن اغلب در محیط های ورزشی، کلینیک ها، محیط های تجاری و نواحی بدون تنش می باشد.

کفپوش اپوکسی ریزدانه ای (epoxy flake floors)

مقایسه کفپوش اپوکسی با سایر پوشش های غیر رنگی

اگر بخواهیم یک مقایسه کلی میان کفپوش اپوکسی و سایر پوشش های کف انجام دهیم باید بگوییم که کفپوش های اپوکسی در این قیاس هوشمندانه برنده می باشند. به عنوان مثال تصور کنید که میخواهید سطح کف سازه خود را با استفاده از سرامیک های گران قیمت پوشش دهی کنید و یا این که دوست دارید از تکه های سنگ یا موزاییک های بتنی استفاده کنید. همه این پوشش های کف با توجه به کمبود مواد اولیه در ساخت آنها همواره قیمت و هزینه بالایی دارند.

البته نمی توان مزیتهای آنها را کتمان کرد اما اگر می خواهید که هزینه بالاتری صرف کنید می توانید به سمت این گونه کفپوش‌ها بروید. اما کفپوش اپوکسی می تواند کلیه نیازهای شما را برطرف کند. ممکن است شما به دنبال یک سطح کف مقاوم و سخت باشید باز هم می‌توانید از کفپوش های اپوکسی استفاده کنید زیرا این کفپوش ها قدرت استقامت بسیار بالایی دارند.

از طرف دیگر ممکن است که شما زیبایی محیط را مد نظر قرار دهید باز هم در اینجا کفپوش های اپوکسی نیاز شما را برطرف می کنند چرا که مهمترین ویژگی آنها ارتقاء زیبای محیط است که در قسمت بعد در مورد آن صحبت می کنیم.

تغییر نمای داخلی سازه با استفاده از کفپوش اپوکسی

شاید مهمترین مزیتی که کفپوش اپوکسی دارد این است که پس از اجرا می تواند چهره جدید یا نمای کاملا دگرگون شده به محیط ببخشد، خصوصاً زمانی که شما از کفپوش گرانیت اپوکسی استفاده کنید. همین موضوع عاملی خواهد شد تا اکثر خریداران به سمت این کفپوش سوق پیدا کنند. تفاوتی ندارد که شما این کفپوش ها را در چه محیطی استفاده می کنید. این که شما بخواهید این ها را در منزل، پارکینگ، محیط صنعتی، محیط کارگاهی، آموزشگاه، مدارس، محیط های ورزشی و حتی محیط های اداری و تجاری اجرا کنید در همه این موارد شاهد تغییر نمای داخلی سازه خواهید بود.

این تغییر نما برای افرادی که در آن محیط قرار دارند سودمند خواهد بود. اگر در یک محیط صنعتی مشغول فعالیت هستید با اجرای کفپوش اپوکسی یک انرژی فوق العاده بالایی به کارکنان مجموعه صنعتی خود القا می کنید. در واقع زیبا بودن یک محیط باعث می شود تا افراد راندمان کاری بالایی داشته باشند. ممکن است مقوله زیباسازی در محیط های صنعتی چندان اهمیت نداشته باشد اما اگر بتوانید به این موضوع توجه اساسی داشته باشید به مرور زمان به صورت کاملا محسوس شاهد بازدهی بالا در روند کاری خود خواهید بود.

تغییر نمای داخلی سازه با استفاده از کفپوش اپوکسی

چرا کفپوش اپوکسی رطوبت و آلودگی های محیط را جذب نمی کند؟

تنها دلیلی که باعث میشود کفپوش اپوکسی رطوبت و آلودگی های محیط را جذب کند در واقع سطح شیشه‌ای آنهاست. همانطور که می دانید اگر شما یک ماده روغنی یا یک ماده سیال را بر روی سطح شیشه بریزید هیچگونه نفوذی در این گونه سطوح اتفاق نخواهد افتاد. یعنی سیالات جذب سطوح شیشه‌ای نمیشوند. این تشبیه را می توانیم در مورد کفپوش اپوکسی نیز به کار ببریم. اگرچه جنس و متریال آن ها شیشه ای نیست اما از لحاظ عملکرد خاصیت یکسان دارند.

در طرف مقابل در سطوح بتنی به جهت داشتن منافذ بسیار ریز و حتی غیر قابل دید به راحتی می‌تواند آلودگی‌های محیط اعم از مواد روغنی و سیالات نفوذ پذیر را جذب کنند. جاذب بودن سطوح بتنی در نوع خود می تواند به مرور زمان تخریب ساختاری آنها را به دنبال داشته باشد.

فرمولاسیونی که در رنگهای اپوکسی در نظر گرفته شده است باعث می‌شود تا این رنگ ها پس از خشکی کامل سطحی غیر قابل نفوذ را به وجود آورند. البته اگر می خواهید که سختی کفپوش اپوکسی شما افزایش یابد بهتر است از انواع پرایمر اپوکسی کف نیز استفاده کنید تا هم ماندگاری آن افزایش یابد و هم اینکه به راحتی دچار آسیب نشود.

 

تنوع رنگدانه‌ای در کفپوش های اپوکسی

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کفپوش اپوکسی به صورت تک رنگ است. اما این ذهنیت در مورد اینگونه پوشش های کف صحت ندارد. کفپوش های اپوکسی رنگ بندی های مختلفی دارند و شما می توانید متناسب با نیاز خود و اینکه آنها را برای چه نوع مکان و سطوحی مورد استفاده قرار می دهید به انتخاب رنگبندی های آن بپردازید. معمولاً در محیط های صنعتی یا پارکینگ ها در برخی مواقع لازم است که یک سری علامت ها و نشانه هایی در سطح کف اجرا شود.

این علائم را می‌توانید با پوشش متضاد کفپوش های اپوکسی ایجاد کنید. یعنی اگر در یک ناحیه از کف رنگ آبی اجرا کرده اید می توانید قسمتی دیگر از آن را با رنگ قرمز پوشش دهی کنید. اصولا تنوع رنگدانه در کفپوش های اپوکسی همواره مورد استقبال عموم قرار گرفته است. این رنگ بندی های مختلف کارایی و عملکرد آنها را افزایش میدهد و باعث می شود نظم و زیبایی بالایی در یک محیط بسته ایجاد شود. اگر شما بتوانید به طور صحیح از رنگهای مختلف کفپوش اپوکسی استفاده کنید قطعاً بهترین بهره برداری را از این رنگ ها کرده اید.

استخدام افراد باتجربه تا چه حد بر کیفیت نتیجه کار تاثیر می گذارد؟

با توجه به مطالب ارائه شده در این مقاله آموختیم که کفپوش اپوکسی از لحاظ ساختار دارای دو جزء متفاوت می باشد که این دو جزء شامل رزین و هاردنر است. اینکه شما تصور میکنید میتوانید دو ماده را بدون سنجش دقیق با یکدیگر ترکیب کنید باید بگوییم که با این کار عملاً ماده رنگی خود را از بین برده اید. در واقع با ترکیب نادرست، این کفپوش های اپوکسی دیگر قابلیت استفاده ندارند. این کار معمولاً توسط افراد غیر ماهر انجام می شود. چرا که آنها اطلاعات کافی در مورد روند میکس کردن رنگ ها ندارند.

در اینجا لزوم استفاده از افراد با تجربه و استخدام آنها اهمیت پیدا می کند. اگر شما بتوانید در زمان خرید کفپوش های اپوکسی از فروشنده اطلاعاتی در مورد تکنسین های اجرایی دریافت کنید عملاً به خود خدمت کرده اید. چرا که کیفیت بالای رزین های اپوکسی کافی نیست و شما باید در مراحل اجرایی نیز بهترین عملکرد را داشته باشید.

در روش اجرای کفپوش اپوکسی به صورت صحیح، اولین مزیتی که وجود دارد این است که باعث می شود تا شما هزینه های اضافی برای تعمیر و ترمیم آنها صرف نکنید. از طرفی ماندگاری آن را افزایش میدهد و همچنین باعث می شود تا این کفپوش ها همچنان زیبایی اولیه خود را در بلند مدت حفظ کنند.

کفپوش اپوکسی ضد حریق (fireproof epoxy floor)

کفپوش اپوکسی ضد حریق (fireproof epoxy floor)

اغلب کفپوش های اپوکسی خاصیت نسوز و ضد حریق دارند و در زمان آتش سوزی حداقل منجر به گسترش بیش از حد آتش سوزی نمی شوند و در برابر حرارت آتش به صورت خنثی باقی می مانند. به همین دلیل می توانند برای مراکز صنعتی که احتمال بروز حریق در آن ها وجود دارد مفید باشند.

مزایای استفاده از کفپوش اپوکسی

 • دارای یک سطح بسیار براق هستند که میزان نوردهی و روشنایی محیط را به مراتب افزایش می دهند.
 • ساختار بادوام، مستحکم و مقاوم آن ها باعث می شود تا در برابر ترافیک های مداوم و سنگین رفت و آمد دچار ترک و خراشیدگی نشوند.
 • براحتی می توان کفپوش اپوکسی را در کمترین زمان و بدون استفاده از تجهیزات مکانیکی پیشرفته روی سطوح کف پیاده سازی کرد.
 • قابلیت شستشو و تمیزکردن مداوم در مکان هایی از قبیل کارگاه های صنعتی و انبارها که امکان آلودگی سطوح وجود دارد.
 • مقاوم در برابر رطوبت و لکه های روغنی
 • به جهت ایجاد یک سطح یکپارچه تا سالهای طولانی بدون نیاز به رنگ آمیزی مجدد قابلیت استفاده دارند.
 • کفپوش اپوکسی این ویژگی را دارد تا کلیه ترک های ریز سطوح بتنی که منجر به ایجاد یک منظره ی ناخوشایندی شده است را از بین ببرد.
 • کفپوش اپوکسی صنعتی بدون واکنش با ترکیبات آلی و غیر آلی شیمیایی که در کارخانجات تولیدی وجود دارد عملاً عملکرد و روند کاری یک محیط صنعتی را بهبود می‌بخشند.

مدت زمان دوام کفپوش اپوکسی

یکی از سوالاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که تا چه مدت می توان روی دوام کفپوش اپوکسی حساب کرد. پاسخ به این سوال جوانب مختلفی را در بر می‌گیرد و مجموعاً به طرز رفتار و میزان ترافیکی که روی لایه های اپوکسی است، بستگی دارد. به طور کلی دوام و پایداری کفپوش هایی که دارای ترافیک رفت و آمدی کمتری هستند طبیعتاً ماندگاری بیشتری نسبت به لایه هایی که در مکان های پر رفت و آمد هستند، دارند.

اما به عنوان یک قاعده ی کلی می توان یک بازه ی زمانی را برای آن ها تعیین کرد. در ترافیک های بسیار سنگین کفپوش اپوکسی می تواند ۴ تا ۶ سال ماندگاری خود را حفظ کنند، این مکان ها می تواند شامل کارخانه ها، گاراژها و از این قبیل نواحی پرتردد باشد. با این حال این بازه ی زمانی نیز بستگی به نوع اعمال رنگ شما در مراحل ابتدایی دارد. چرا که اگر شما بصورتی کاملاً اصولی فرآیند رنگ آمیزی کفپوش اپوکسی را انجام دهید و کلیه ی مراحل مرتبط با آماده‌سازی سطح را به طور کامل انجام داده باشید قطعاً این بازه زمانی تا ۱۰ سال نیز قابلیت افزایش دارد.

حتما بخوانید...  رنگ ساختمان

فارغ از این مسائل کیفیت کفپوش اپوکسی نیز در این امر بسیار دخیل خواهد بود. اما در مقابل نواحی کم تردد و بدون تنش مانند مناطق مسکونی می توان انتظار تا ۱۵ سال دوام را نیز از این محلول های اپوکسی، داشت. با این اوصاف این مقادیر عددی قطعاً می توانند در نوسان باشند زیرا همه چیز به نوع اعمال رنگ، سطح بستر با کیفیت، محلول کفپوش استاندارد، و از همه مهم تر طریقه ی استفاده شما از آن ها بر می گردد.

مدت زمان دوام کفپوش اپوکسی

اقدامات لازم جهت افزایش عمر کفپوش اپوکسی

چند تکنیک ساده و در عین حال تأثیر گذار وجود دارد که شما می توانید با انجام آن ها عمر کفپوش اپوکسی خود را پیش از آنکه به موعد انقضای خود نزدیک شود افزایش دهید. لذا این تکنیک ها شامل موارد ذیل می شوند.

 • اقدامات مرتبط با نگهداری و تعمیر خوردگی های جزئی را به طور مرتب انجام دهید.

زمانی که کفپوش اپوکسی خود را روی سطح مورد نظر اعمال کردید به طور منظم طی بازه های زمانی ۱۰ روزه یا کمتر، سطوح را جاروب و کلیه ی گرد و غبار و آلودگی های سطحی را برطرف کنید. بازرسی های بصری را در سطح پوشش دنبال کنید و به محض مشاهده ی هرگونه خوردگی کوچک در سطح بستر یا ترک های ریز، سریعاً آن ها را ترمیم کنید تا بیشتر از این مقدار نشوند.

 • افراد متبحر و متخصص را جهت اعمال کفپوش اپوکسی استخدام کنید.

قرار دادن کفپوش اپوکسی رو سطوح بتنی فرآیندی تخصصی و بر مبنای مجموعه ای از قواعد از پیش تعریف شده است که باید مرحله به مرحله اجرا شود. از نحوه ی مخلوط کردن محلول گرفته تا نحوه ی اعمال آن روی سطح باید توسط افراد با تجربه انجام شود تا نتیجه ی حاصله موفقیت آمیز باشد. بنابراین اگر اعمال کفپوش اپوکسی در همان ابتدای کار اصولی انجام شود قطعاً شاهد عمر بسیار طولانی آن ها خواهیم بود.

چه نکاتی را باید در زمان اعمال کفپوش ها مد نظر قرار دهیم؟

 • کفپوش اپوکسی را در چه منطقه ای می خواهید اعمال کنید؟

آیا در این ناحیه وسایل و ماشين آلات فوق‌العاده سنگین در رفت و آمدند یا وسایل سبک؟ دمای محیط تا چه حد سرد است؟ آیا در منطقه ی مورد نظر مواد شیمیایی اسیدی و خورنده وجود دارد؟ پاسخ به این سوالات می تواند شما را در انتخاب نوع کفپوش اپوکسی و اعمال ضخامت مورد نیاز راهنمایی کند.

 • وضعیت سطح بستر یا بتن را بررسی کنید.

اعمال کفپوش اپوکسی نیاز به یک سطح بستر ایده آل دارد، شما نمی توانید کفپوش های خود را روی سطوحی که دارای خوردگی و خرابی هستند قرار دهید. به طور کلی در برخورد با سطح رویه بتن، سه حالت مختلف وجود دارد که به قرار ذیل هستند :

 1. بتن صاف و هموار : این سطوح بدون هیچگونه سنگ نمای ریز هستند و کاملاً صاف می باشند.
 2. بتن دارای سنگدانه های ریز : در ترکیبات مصالح این سطوح از شن های دانه ریز استفاده شده است که سطحی زبر و پر اصطکاکی را ایجاد می کند.
 3. بتن دارای سنگدانه های درشت :سطح رویه ی این نوع بتن ناهموارترین حالت را دارد که در برخورد با آن یکسری اقدامات اولیه را باید انجام دهیم.

این سه سطح مذکور، پوشش دهی های متفاوتی را از کفپوش اپوکسی می پذیرند بطوری که اولین اقدام برای رفع سطح ناهموار آن ها، استفاده از پر کننده های مخصوص سطوح ناهموار است، البته پرایمرهای رنگ نیز قطعاً لازم است که پیش از استفاده از پوشش های بالاتر (top coat) بکار گرفته شوند.

 • یک زمان مناسب را برای اعمال کفپوش اپوکسی انتخاب کنید

پس از آنکه کفپوش اپوکسی روی سطح قرار گرفت یک بازه ی زمانی چند روزه طول می کشد تا لایه های رنگ کاملاً خشک شوند. لذا در این مدت باید از هرگونه رفت و آمد روی کفپوش اجتناب کنید. البته می توانید زمانی را انتخاب کنید که قصد ترک محل یا رفتن به مسافرت را دارید. در این حالت کفپوش ها به بهترین شکل ممکن و بدون خرابی خشک می شوند.

کفپوش اپوکسی را در چه منطقه ای می خواهید اعمال کنید؟

کاربردهای گسترده ی کفپوش های رنگی

این محصول بعنوان لایه نهایی در یك سیستم پوششی برای سطوح كف در صنایع مختلف مانند صنایع غذایی و نوشیدنی، صنایع الکترونیك، صنایع اتومبیل، صنایع نساجی، صنایع نظامی، صنایع دارویی، پتروشیمی، پالایشگاهها، فرودگاهها، انبارها، گاراژ، كارگاهها و كلیه مناطقی كه نیازمند محیط پاك و تمیز می باشند، قابل كاربرد است. همچنین از آن در جائیکه اتاق تمیز نیاز می باشد مانند بیمارستان ها، آزمایشگاهها، خطوط مونتاژ و … استفاده می كنند.

استفاده از کفپوش اپوکسی در پارکینگ ها (carparks)

کفپوش اپوکسی پارکینگ ایده آل ترین گزینه برای پوشش دهی سطوحی هستند که به نوعی محل پارک خودروها در فضای سرپوشیده پارکینگ می باشد. این سطوح جذابیت فوق‌العاده بالایی را به محل پارک خودروها می بخشد. تصور کنید محوطه پارکینگ شما با کفپوش اپوکسی زرد طلایی و محل پارک خودرو ها نیز با کفپوش سبز کم رنگ نقاشی شده است، این حالت چقدر می تواند در تازه سازی محیط و افزایش روحیه ی شما تأثیرگذار باشد.

استفاده از کفپوش اپوکسی در واحدهای صنعتی و انبارها

سطوح بتنی، در صورتی که به آن ها رسیدگی نشود می توانند مشکلات عدیده‌ای را برای مراکز صنعتی به وجود آورند، لگه های روغنی، گرد و غبار و آلاینده های نفتی موجود در این مراکز براحتی می توانند در داخل بتن نفوذ کرده و علاوه بر ایجاد یک ظاهر ناخوشایند و زننده، تخریب بتن را نیز به همراه داشته باشند. در نتیجه بکارگیری کفپوش اپوکسی می تواند مجموعه ی این عوامل را به کلی خنثی کند.

پیشنهاد می شود قبل از آنکه بخواهید واحدهای صنعتی، انبار و کارخانه ی خود را کفپوش کنید، بهتر است یک ارزیابی نسبت به ترافیک رفت و آمدی در سطح داشته باشید تا بتوانید کفپوش اپوکسی متناسب با محل مورد نظر را انتخاب کنید.

البته شما می توانید مانند قواعد و اصول بکارگيری رنگ ترافیکی ، از کفپوش های اپوکسی برای جداسازی مسیرهای عابر پیاده، دوچرخه سواری، مناطق حرکت مختص لیفتراک و تجهیزات سنگین، محل قرارگیری پالت ها، و از همه مهمتر پارک وسایل نقلیه در محل کار خود استفاده کنید.

بکارگیری کفپوش اپوکسی برای دفاتر اداری

دفاتر اداری نیز می توانند از سطوح کف جذاب و تماشایی اپوکسی ها بهره مند شوند. قطعاً شما دوست ندارید که روی کف های فوق‌العاده زبر و بد رنگ راه بروید و لازم هم نیست که بیش از حد فضای خشک و بی آب و رنگ محل کار خود را نیز تحمل کنید. تنها با یک پوشش اپوکسی می توانید به همه ی القائات منفی موجود در فضای اطراف خود خاتمه دهید.

بکارگیری کفپوش اپوکسی برای دفاتر اداری

نقش بی نظیر کفپوش اپوکسی در ورزشگاه ها

شور و هیجان که در یک محیط ورزشی وجود دارد با هیچ مکان دیگری قابل مقایسه نیست سطوح کف در محیط های ورزشی اولین نقطه ای هستند که کلیه ی ورزشکاران با آن تماس دارند و به نوعی حرکات مختلف ورزشی را روی آن انجام می دهند. خاصیت ضد لغزشی، سهل و آسان بودن شست و شو، از نکات مثبتی است که برای اینگونه کفپوش ها در این مناطق وجود دارد. البته جهت ایجاد یک جلوه ی بصری زیبا می توان از چندین رنگ به طور همزمان نیز استفاده کرد.

استفاده از کفپوش اپوکسی برای منزل

شما می توانید از کفپوش اپوکسی برای پوشش دهی کلیه ی سطوح کف منزل استفاده کنید. این ترکیبات به جهت زیبایی خیره کننده ی که به سطوح کف می بخشند می توانند تأثیر مثبتی بر ارتقاء دکوراسیون منزل شما داشته باشند. علاوه بر این می توانید برای فانتزی کردن فضای اتاق های شخصی خود از انواع کفپوش اپوکسی سه بعدی در طرح ها و اشکال مختلف استفاده کنید.

کفپوش های اپوکسی برای آشپزخانه

آشپزخانه تنها جایی است که مسئله ی بهداشت و پاکیزگی از اولویت های اساسی آن می باشد. البته شما می توانید از کاشی های سرامیکی نیز در کف آشپزخانه خود استفاده کنید اما آن ها بصورت جداگانه در قالب های کوچک مربع شکل در کف قرار می گیرند و شیارهای سیمانی بین هر کدام منبع جذب آلودگی و باکتری هستند. چرا راه دوری می روید با اعمال یک کفپوش اپوکسی ،تنها با یک دستمال مرطوب می توانید کف را برق بیاندازید و از این طریق دیگر زمان زیادی را برای شستشوی کف آشپزخانه نیز صرف نمی کنید.

استفاده از پوشش های اپوکسی در گاراژها

موادی مانند روغن، بنزین، آلاینده‌های شیمیایی، مایعات پاک کننده و دیگر موارد همگی در گاراژها یافت می شدند، قطعاً شما نمی خواهید که بخشی از انرژی خود را صرف پاک کردن آن ها از سطوح کف کنید. لذا اولین گزینه برای پوشش دهی کف، استفاده از کفپوش اپوکسی است که می تواند هم از آلودگی بتن ها جلوگيری کند و هم اینکه دافع خوبی برای این‌چنین مواد موجود در اینگونه محل ها باشد .

کفپوش اپوکسی سرویس بهداشتی

سرویس های بهداشتی و حمام همخوانی و هماهنگی فوق‌العاده بالایی با طرح های سه بعدی کفپوش اپوکسی دارند. به همین دلیل پیشنهاد می شود طرح های دریایی و منظره های روشن و زیبا را جهت اعمال مد نظر قرار دهید.

آماده سازی سطح برای اعمال کفپوش اپوکسی

قبل از آنکه بخواهید سطح مورد نظر خود را با کفپوش اپوکسی آغشته کنید یکسری فرآیندهای آماده سازی وجود دارد که باید حتماً توجه ویژه ای به آن ها داشته باشید. مرحله ی اول که در مورد هر نوع رنگ آمیزی صدق می کند تمیز کردن آن است. لازم است که با استفاده از مواد شوینده مختلف کف را از هرگونه گرد و غبار و آلودگی های سطحی پاک کنید البته این اقدامات در جهت حصول حداکثر نتیجه ی مورد انتظار اجرا می شوند.

کفپوش اپوکسی با آنکه می تواند ترک های ریز را پر کند اما بهتر است کلیه ی خوردگی های عمیق روی سطح بتن را با مصالح سیمانی موجود بازسازی کنید تا کفپوش اپوکسی بخوبی روی سطح بنشیند. اگر پروسه ی بازسازی سطح را مجدداً انجام دادید، صبر کنید تا سطوح به طور کامل از هرگونه رطوبت خشک شوند.

نکته ی فوق‌العاده مهم که در زمان اعمال کفپوش اپوکسی باید مد نظر قرار دهید، دمای محیط است که در این باره قطعاً روی گالن های محتوی اپوکسی در مورد شرایط دمایی محیط دستورالعمل هایی ارائه شده است. در صورت عدم توجه به دما ممکن است لایه های اپوکسی دچار حباب یا پوسته پوسته شوند که این حالت رنگ آمیزی دوباره ی شما را برای چند روز مختل خواهد کرد.

مزیت و نحوه ی آماده سازی کف برای استفاده از کفپوش اپوکسی

از طریق پاکسازی و همچنين رفع و اصلاح عیوب سطحی می توانید قدرت پوشش دهی رنگ را افزایش دهید و کلیه ی هزینه های مرتبط با خرید کفپوش اپوکسی و سایر رنگ ها را در یک مقدار قابل توجه کاهش دهید. به بیان دیگر زمانی که سطح بتنی کف کاملاً صاف و بدور از عناصر ناخالص است ترکیبات کفپوش اپوکسی راحت تر بر روی کف پخش و به نوعی گسترده می شود.

از طرفی ماندگاری و دوام و از همه مهمتر کارایی آن نیز ارتقاء می یابد و در این حالت عملاً نیازی به اعمال پوشش های مجدد در دوره های زمانی آینده نخواهد بود. علاوه بر آن شما می توانید تنها با اجرای یکسری عملیات های ساده مبنی بر آماده سازی سطح، میزان چسبندگی کفپوش اپوکسی را افزایش دهید.

بنابراین پیشنهاد می کنیم یک زمان جداگانه را جهت ترمیم خوردگی بتن کف، و هموار و صاف کردن سطح در نظر بگیرید البته در اغلب موارد ترجیح بر این است که از انواع پرایمر اپوکسی کف نیز به منظور پذیرش بهتر کفپوش اپوکسی یا پوشش های رنگ رویه استفاده شود. ممکن است این سوال پیش بیاید که مهمترین اقدام در فرآیند آماده سازی چیست؟

حتما بخوانید...  رنگ مخصوص جدول بتنی + انواع و مزیت ها

این مرحله چندان پیچیده نیست. شما می توانید تنها با یک نگاه سطحی کلیه ی نقایص و عیوب سطح بسترهای بتنی را تشخیص دهید. مهمترین اقدامی که در این زمینه می توانید انجام دهید این است که کلیه ی خرابی ها و یا حفره های سطحی را ترمیم کنید. در مراحل آخر آماده‌سازی جهت پاکسازی گرد و غبار موجود ناشی از بکارگیری مصالح حتما سطح را شست و شو دهید.

پس از پایان این مرحله لازم است تقریبا یک روز صبر کنید تا سطح کار کاملاً خشک شوند. با انجام این مراحل شما ایده آل ترین سطح بتنی را برای قرارگیری کفپوش اپوکسی تدارک دیده اید

آماده سازی سطح برای اعمال کفپوش های اپوکسی

نحوه ی اعمال کفپوش اپوکسی

پس از آنکه فرآیند آماده سازی سطوح را به طور کامل انجام دادید، می توانید از پرایمرهای اپوکسی نیز برای چسبندگی بهتر لایه های اصلی رنگ استفاده کنید. از طرفی این پرایمرها این قابلیت را دارند تا ریزترین نقاط موجود روی سطوح بتنی را بپوشانند و از این جهت همواره ترجیح داده می شود که قبل از اعمال کفپوش اپوکسی، یک لایه پرایمر روی سطح بستر به طور گسترده قرار گیرد.

برای آنکه بتوانید یک نتیجه ی مطلوبی را داشته باشید بهتر است، از یک دریل میکسر برای مخلوط کردن دو محلول کفپوش اپوکسی استفاده کنید. لذا اگر مطمئن نیستید که هر دو جزء کاملا میکس شده اند می توانید مجدداً آن را در یک سطل دیگر بریزید و دو مرتبه عملیات مخلوط کردن را اجرا کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که اختلاط ضعیف، آن مقدار قدرت چسبندگی را در محلول ایجاد نمی کند بنابراین در این مرحله تمرکز بالایی داشته باشید.

سعی کنید محلول رنگی را به صورت سطل به سطل آماده کنید و بعد از اتمام هر کدام مجدداً محلول جدیدی را مهیا کنید چرا که این مواد باید در کمتر از ۴۰ دقیقه روی سطح اعمال شوند و نمی توان بیش از حد کفپوش ها را به صورت مخلوط شده در داخل سطل نگه داشت. غلتک ها ابزارهایی هستند که می توان با استفاده از آن ها به طور یکپارچه کفپوش اپوکسی را روی سطوح پخش کرد و با استفاده از این نوع ابزار آن ضخامت مطلوبی که شما انتظار دارید قطعاً حاصل خواهد شد.

کاربرد كفپوش اپوكسی

محدودیت ها و برخی معایب کفپوش اپوکسی :

پوشش های اپوكسی در معرض تابش مستقیم نور خورشید، به مرور زمان گچی می شوند . هنگام انتخاب فام و محل مصرف باید دقت كافی مد نظر قرار گیرد . سطح زیركار باید بطور ساختاری سالم، خشك و بی عیب باشد.

الزامات ضروری در زمان استفاده از کفپوش اپوکسی

 • در انتخاب تجهیزات رنگ آمیزی خود از جمله غلتک ها و دیگر وسایل حداکثر دقت را داشته باشید بخصوص آن هایی که قصد دارید مجدداً استفاده کنید حتماً از عدم وجود رنگ های قدیمی خشک شده مطمئن شوید. لذا می توانید با استفاده از تینرها و رقیق کننده های صنعتی وسایل اعمال کفپوش اپوکسی را شست و شو دهید.
 • از آنجایی که کفپوش اپوکسی در محفظه های پوشیده بسته بندی می شوند و دارای مقدار قابل توجهی مواد جامد محلول هستند لازم است که قبل از استفاده بخوبی مخلوط شوند. این فرآیند اختلاط برای هر جزء رنگ بطور جداگانه انجام می شود و پس از میکس کردن دو جزء نیز توصیه می شود به مدت ۳ تا ۵ دقیقه به طور پیوسته کفپوش اپوکسی را مخلوط کنید.
 • همان طور که می دانید زمان pot life رنگ حداکثر تا ۴۰ دقیقه در دمای ۲۵ درجه ی سانتیگراد است. بنابراین سعی کنید به اندازه ی نیاز دو جزء رنگ را ترکیب کنید تا کمتر زمان تعیین شده تماماً مصرف شوند.
 • استراتژی اعمال اپوکسی کف را به درستی انتخاب کنید لذا در این مورد پیشنهاد می شود بصورت حرکات یکنواخت موازی هم به قرار دادن این کفپوش ها روی سطح بپردازید.
 • برای آنکه بتوانید مراحل بعدی نیز از وسایل اعمال رنگ استفاده کنید پس از پایان کار دو مرتبه آن ها را با مواد رقیق کننده یا تینر رنگ بشویید.

نقش دما و رطوبت محیط در پوشش دهی سطوح کف

یکی از موضوعات مهمی که باید در زمان اعمال کفپوش اپوکسی مد نظر قرار دهیم میزان دما و رطوبت استاندارد محیط است. درواقع فرمولاسیون کفپوش اپوکسی بگونه ای می باشد که تا حد امکان می توانند نسبت به شرایط نامساعد محیط خنثی باشند اما جهت کسب بهترین و ایده آل ترین نتیجه توصیه می کنیم فرآیند رنگ آمیزی خود در یک دامنه ی دمایی و رطوبتی مشخص تنظیم کنید.

کفپوش اپوکسی در حداقل دمای ۱۰ درجه ی سانتیگراد و حداکثر ۴۰ درجه بهترین عملکرد را از خود نشان می دهد. همچنين دمای سطح کار نیز اهمیت دارد بطوریکه بهتر است کمتر از ۳ درجه ی سانتیگراد نباشد. با این اوصاف اگر به دلیل محدودیت های کاری نمی توانید در شرایط دمایی مذکور به پوشش دهی سطوح بپردازید این امکان وجود دارد تا قدری پایین تر یا بالاتر از مقادیر دمای ذکر شده از کفپوش اپوکسی استفاده کنید اما کیفیت کفپوش شما دستخوش تغییر و نزولی خواهد شد.

بنابراین سعی کنید دامنه ی دمایی عنوان شده را، حتی با استفاده از دستگاه های متعادل کننده ی دمای محیط در فضاهای سرپوشیده، حفظ کنید. علاوه بر آن برای رطوبت محیط نیز یک مقدار مطلوب تعریف شده است که حداکثر ۸۰ درصد است. یعنی اگر رطوبت فضای اطراف پایین تر از این مقدار بود شما می توانید مراحل پوشش دهی خود را آغاز کنید.

به عنوان یک قاعده ی کلی بهتر است توجه ویژه ای به دمای محیط داشته باشید و حدالامکان رنگ آمیزی خود را در دمای استاندارد ۲۵ درجه سانتیگراد انجام دهید. حال تصور کنید قدری از این عدد فاصله بگیریم دقیقاً چه اتفاقی می افتد. نوسانات دمایی، منجر به کاهش یا افزایش زمان خشک شدن رنگ می شوند که ممکن است طولانی و یا زودتر از موعد مقرر باشد.

با تغییر دمای محیط، عمر مفید رنگ یا pot life آن پس از اختلاط نیز تغییر خواهد کرد که معمولاً در دمای بالا این زمان مذکور کاهش و در دماهای پایین تر رنگ مدت زمان بیشتری آماده ی بکارگيری خواهند بود.

شرایط نگهداری محفظه های حاوی کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی برای آنکه شرایط بکارگیری مجدد پس از طی یک دوره ی زمانی را داشته باشند لازم است که در یک وضعیت بسیار مطلوبی نگهداری شوند. درواقع توصیه می شود متناسب با نیاز پروژه به تهیه ی تعداد معینی از گالن های کفپوش اپوکسی بپردازید اما اگر به هر دلیلی اضافه آمدند سعی کنید در جای خشک و بدور از تابش مستقیم نور خورشید و همچنين رطوبت محیط، ذخیره سازی کنید.

شما می توانید کفپوش اپوکسی را حتی به مدت ۸ تا ۱۰ ماه بدون کاهش کیفیت، آن ها را در گوشه ای نگه دارید. از طرفی باید دمای مناسب محیط در بهترین حالت ۲۰ تا ۲۵ درجه باشد. اما باز هم می توانید کفپوش اپوکسی را در بازه ی دمایی ۵ تا ۴۰ درجه نیز نگهداری کنید.

تهیه ی کلیه ی محصولات رنگی از شرکت رانا کیمیا فام

شرکت رانا کیمیا فام به عنوان یک یک تولید کننده ی کفپوش اپوکسی مرجع در سطح کشور، آمادگی لازم را برای مشارکت در کلیه پروژه های عظیم ملی در جهت تهیه و در اختیار قرار دادن محصولات رنگی مختلف دارد. این مجموعه در طول سالیان متمادی روند حرکتی خود را بر مبنای حفظ استانداردهای بین المللی تنظیم کرده است تا بتواند هم از نظر تولید و هم از لحاظ توزیع محصولات خود، یک الگوی برجسته برای دیگر مراکز مشابه باشد.

کاربران و مشتریان گرامی می توانید جهت اطلاع قیمت کفپوش اپوکسی و جزئیات مرتبط با فروش كفپوش اپوكسی در تهران و سایر استانها با شرکت رانا کیمیا فام به شماره تلفن (۳۰ خط) ۸۷۷۰۰۶۲۷ – ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول در مورد کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی تا چند سال دوام و پایداری لازم را دارد؟

این کفپوش ها به جهت چند لایه بودن معمولاً  ۱۰ تا ۲۰ سال عمر مفید دارند. البته این مقدار منوط به آن است که این کفپوش ها تحت تنش های مخرب محیط قرار نگیرند.

ضخامت کفپوش اپوکسی معمولاً چقدر است؟

با توجه به آنکه کفپوش اپوکسی مخصوص سطح کف می باشد در نتیجه ضخامت آنها با رنگ هایی که بر روی دیوارها اعمال می شود بسیار متفاوت می باشد. این ضخامت برای کفپوش اپوکسی میانی برابر ۱۵۰۰ تا ۵۰۰۰ میکرون می باشد. حال آنکه برای کفپوش رویه یا top coat این ضخامت برابر ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ میکرون است.

کفپوش اپوکسی به ازای یک لیتر چه مساحتی را پوشش میدهد؟

این متغیر برای کفپوش های اپوکسی موجود متفاوت می باشد. برای کفپوش اپوکسی میانی در ضخامت ۱۵۰۰ میکرومتر شما می توانید به ازای حجم یک لیتر مساحتی بالغ بر ۰.۶۲ متر مربع را پوشش دهی کنید. در صورتی که برای کفپوش اپوکسی نوع رویه به ازای ضخامت ۵۰۰ میکرومتر شما می توانید ۱.۹۲ متر مربع را پوشش دهی کنید.

مدت زمان خشکی کامل کفپوش اپوکسی چقدر است؟

برای اینکه کفپوش اپوکسی به سختی صددرصد و یا خشکی کامل برسد نیاز به ۷ روز کامل زمان دارد.

بعد از اختلاط دو جزء کفپوش اپوکسی چقدر فرصت برای اعمال آن داریم؟

بعد از آنکه اختلاط کامل دو جزء رنگ انجام شد نمی‌توانید اجرای آن را به تعویق بیندازید به همین دلیل شما حداکثر ۳۰ تا ۳۵ دقیقه فرصت اعمال رنگ را دارید.

تجهیزات مورد استفاده برای اعمال کفپوش اپوکسی چیست؟

برای اعمال کفپوش اپوکسی نیاز به تجهیزات مکانیزه و پیشرفته خاصی نیست. به همین دلیل شما میتوانید این کفپوش ها را با استفاده از غلتک ها، کاردک ماله ها و یا تیغه های سر پلاستیکی که معمولاً با عنوان اسکوئیجی معروف هستند، روی سطح کف اجرا کنید.

آیا کفپوش اپوکسی قابلیت انبارداری طولانی مدت را دارد؟

اگر شما بتوانید این ترکیبات رنگی را در شرایط دمایی مساعد و معتدل نگهداری کنید می توانید آن‌ها را حداکثر تا ۱۲ ماه انبار کنید.

آیا کفپوش اپوکسی قابلیت ترک خوردن دارد؟

کفپوش های اپوکسی بعد از آنکه به مرحله خشکی کامل رسیدند دارای فیلم رنگ بسیار سخت و محکمی هستند. به همین دلیل معمولاً دچار ترک نمی شوند مگر آنکه در فوندانسیون سازه یکسری تغییرات به وجود آید.

میتوان از کفپوش اپوکسی در منزل نیز استفاده کرد؟

بله شما میتوانید این کفپوش ها را در نقاط مختلف خانه خود استفاده کنید. یکی از این کفپوش ها که معمولا به عنوان کفپوش اپوکسی سه بعدی معروف هستند معمولاً به جهت جلوه های بصری زیبا در خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

کفپوش اپوکسی تا چند سال دوام و پایداری لازم را دارد؟

این کفپوش ها به جهت چند لایه بودن معمولاً ۱۰ تا ۲۰ سال عمر مفید دارند. البته این مقدار منوط به آن است که این کفپوش ها تحت تنش های مخرب محیط قرار نگیرند.

آیا کفپوش اپوکسی قابلیت شستشو را دارد؟

به جهت وجود گرد و غبار در محیط که عاملی اجتناب ناپذیر می باشد می‌توانید به صورت دوره‌ای به شستشوی این کفپوش ها بپردازید. البته اگر در حال اجرای کفپوش هستید بهتر است که ابتدا صبر کنید تا کاملاً خشک شوند تا بتواند در برابر سیالات آبی نفوذ ناپذیر باشد.

کفپوش اپوکسی معمولا روی چه سطوحی اجرا میشود؟

برای این که بتوانید بهترین نتیجه را از کفپوش خود داشته باشید بهتر است آنها را بر روی سطوح سیمانی یا بتنی اعمال کنید. زیرا این ترکیبات شدت چسبندگی بالایی بر روی این گونه سطوح دارد.

20 دیدگاه ها
 • آرش | 6 اسفند 1400 at 12:46 ق.ظ

  سلام وقتتون بخیر
  مقاله خیلی کاملی بود ممنون از شما
  فقط آیا در حوزه اجرا نیز خدماتی را به مشتریان ارائه می دهید؟

  • رانا کیمیا فام | 6 اسفند 1400 at 12:47 ق.ظ

   سلام و وقت بخیر مجموعه ما یک شرکت تولیدی و صنعتی می باشد اما در حوزه اجرا می توانیم تکنسین های مجرب و با تجربه ای را به شما معرفی کنیم.

 • رضا جم | 7 اسفند 1400 at 12:41 ق.ظ

  سلام آیا کفپوش اپوکسی ضد آب هست و من میتونم در سرویس های بهداشتی از اون استفاده کنم؟

  • رانا کیمیا فام | 7 اسفند 1400 at 12:42 ق.ظ

   سلام بله این کفپوش ها قابلیت استفاده در سرویس های بهداشتی را نیز دارند.

 • مینایی | 9 اسفند 1400 at 6:03 ب.ظ

  سلام من می خواستم کفپوش اپوکسی سه بعدی برای منزل خودم استفاده کنم
  اما نمیدونم چه طرح هایی موجود هست؟

  • رانا کیمیا فام | 9 اسفند 1400 at 6:03 ب.ظ

   سلام برای انتخاب طرح ها هیچگونه محدودیتی وجود ندارد و شما می توانید طرح های مختلفی را انتخاب کنید.

 • رضایی | 11 اسفند 1400 at 10:51 ق.ظ

  سلام واقعیتش من بین استفاده از کفپوش پارکت و کفپوش اپوکسی نمیدونم کدوم رو انتخاب کنم
  به نظرتون کدوم یکی از اینها بهتره؟

  • رانا کیمیا فام | 11 اسفند 1400 at 10:51 ق.ظ

   سلام هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند اما کفپوش اپوکسی به دلیل زیبایی و جلوه های بصری خاصی که دارند معمولاً طرفداران بسیاری را دارند.

 • afrashi | 11 اسفند 1400 at 10:53 ق.ظ

  سلام ممنون از سایت خیلی خوبتون. اگر من بخوام کفپوش اپوکسی را برای منزل استفاده کنم آیا این رنگ ها سمی اند؟ چون من فکر می کنم به خاطر اینکه رنگ شیمیایی هستند شاید یه خاصیت سمی برای محیط داشته باشند؟

  • رانا کیمیا فام | 11 اسفند 1400 at 10:54 ق.ظ

   سلام کفپوش اپوکسی بعد از آنکه کاملاً روی سطح خشک شد هیچگونه ماده سمی را به محیط متصاعد نمیکنه. شما با خیال راحت میتونید در منزل از این رنگ ها استفاده کنید.

 • رضا | 16 اسفند 1400 at 8:47 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر یه سوال دارم من میخواستم برای سالن ورزشی از کفپوش اپوکسی استفاده کنم اما می خوام بدونم که آیا این کفپوش ها لیز هستند؟ چون تو سالن ورزشی جنب و جوش زیاد هست از این بابت می پرسم.

  • رانا کیمیا فام | 16 اسفند 1400 at 8:50 ب.ظ

   سلام وقت بخیر. خیر فرمولاسیون رنگ ها به گونه ای در نظر گرفته شده که دارای یک اصطکاک کنترل شده هستند یعنی با استفاده از آن‌ها تو سالن های ورزشی هیچگونه لیز خوردگی اتفاق نمی افتد.

 • کیان افراشی | 16 اسفند 1400 at 8:50 ب.ظ

  سلام من کفپوش اپوکسی برای پارکینگ میخواستم
  آیا میشه روی این کفپوش ها علامت گذاری کرد؟ که یکجوری برای رانندگان راهنما باشه تا بدونن که توی پارکینگ چه قواعد و اصولی را رعایت کنند؟ ممنون از پاسخگوییتون

  • رانا کیمیا فام | 16 اسفند 1400 at 8:51 ب.ظ

   سلام بله این قابلیت وجود داره ما می تونیم علائم و راهنماهای مختلفی را با رنگ های متفاوت روی کفپوش اجرا کنیم تا برای رانندگان یک راهنمای بصری ایجاد کنیم

 • ابوالفضل | 17 اسفند 1400 at 7:08 ب.ظ

  سلام قربان وقتتون بخیر برای گاراژ یا مکانیکی میتونیم از این کفپوش ها استفاده کنیم؟ رنگ به خودش نمیگیره؟ و اینکه آیا راحت میتونیم سیاهی و آلودگی را از روش پاک کنیم؟

  • رانا کیمیا فام | 17 اسفند 1400 at 8:08 ب.ظ

   سلام بله شما می تونید برای مکانیکی یا گاراژها از کفپوش اپوکسی استفاده کنید. این رنگها به راحتی قابلیت شستشو دارند و میتونید در صورت بروز آلودگی در سطح، یک شست و شو را روی آنها انجام دهید.

 • رضا خالصی | 17 اسفند 1400 at 7:10 ب.ظ

  سلام من میخواستم بدونم که کفپوش اپوکسی قابل اشتعال هست چون بالاخره مواد شیمیایی رنگی هستند؟

  • رانا کیمیا فام | 17 اسفند 1400 at 8:08 ب.ظ

   سلام خیر زمانی که این رنگ ها کاملا خشک می شوند به هیچ عنوان قابل اشتعال نیستند بنابراین شما می توانید آن ها را با اطمینان خاطر در منزل و یا محیط های صنعتی استفاده کنید.

 • علیرضا افشان | 17 اسفند 1400 at 7:11 ب.ظ

  سلام جناب میخواستم بپرسم داخل انبار صنعتی هم میتونیم از این کفپوش اپوکسی استفاده کنیم چون داخل انبار ماشین آلات سنگین مثل لیفتراک دائم در رفت و آمد هستن. این کفپوش ها در این وضعیت خراب نمیشن؟

  • رانا کیمیا فام | 17 اسفند 1400 at 8:08 ب.ظ

   سلام بله می تونید استفاده کنید چون ساختار کفپوش اپوکسی دارای مقاومت فیزیکی بالایی است و مناطقی که ماشین آلات سنگین در رفت و آمد هستند هیچ گونه تغییری در ساختار این رنگها ایجاد نمیشه.

ارسال دیدگاه