تلفن: (30 خط)87700627-021

رانا کیمیا فام | تولید کننده انواع رنگ و پوشش های صنعتی

 

حلال رنگ روغن چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟

حلال رنگ روغن چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟

حلال رنگ روغن چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد؟

  |   مقالات   |   بدون دیدگاه

حلال رنگ روغن همانطور که از نام آن کاملا مشخص است یک ماده رقیق کننده و یا به اصطلاح تینر می باشد. این ماده با یک مقدار مشخص بر روی رنگ روغنی خام ریخته می شود تا از این طریق بتواند منجر به تنظیم غلظت رنگ شود. همانطور که می دانید زمانی که شما رنگ روغنی ساختمان را خریداری می کنید به دلیل چگالی بسیار بالا قابلیت اجرا ندارند.

در نتیجه شما باید با بکارگیری حلال میزان گرانروی یا دانسیته رنگ را به درجه ای برسانید که به راحتی روی سطوح دیواری پخش شوند. در این مقاله قصد داریم جزئیات بیشتری را از حلال رنگ روغن ارائه دهیم تا بیشتر با این ترکیبات ارزشمند آشنا شوید.

در چه مواردی از حلال رنگ روغن استفاده میشود؟

رنگ روغنی به عنوان یک پوشش بسیار با کیفیت معمولاً جزو اولین انتخاب کاربران برای رنگ آمیزی ساختمان می باشد. این ماده رنگی ضخامت فیلم رنگ مناسبی دارد. علاوه بر ایجاد یک سطح زیبا در نمای داخلی یک ساختمان این قابلیت را دارد تا سطوح دیواری را در برابر عناصر آلوده، گرد و غبار و همچنین رطوبت محافظت کند. رنگهای روغنی علیرغم مزیت های بسیار فراوانی که دارند برای آماده سازی نیازمند یک حلال رنگ روغن می باشند. حلال ها در درجه اول حجم اولیه رنگ را افزایش می دهند و باعث ایجاد یک فاصله مناسب میان مولکول های رنگ میشوند.

در چنین شرایطی قدرت پوشش دهی رنگ فوق العاده افزایش می یابد و می‌تواند یک مساحت بسیار گسترده را پوشش دهی کند. اگرچه حلال رنگ روغن دارای ترکیبات آلی فرار یا VOC میباشند اما این ترکیبات در کنار مضراتی که دارند غالباً امتیازات بسیار ویژه نیز همراه خود دارند. از جمله این امتیازات می‌توان به افزایش مقاومت رنگ، ارتقا میزان چسبندگی رنگ و همچنین افزایش طول عمر آن اشاره کرد.

حتما بخوانید...  پوشش محافظ و رنگ مخازن نفت: تضمین طول عمر و ایمنی

علاوه بر این شما می‌توانید از ترکیبات حلالی همچون استون، نفتا زایلن، متیل اتیل کتون و همچنین ترکیبات اتانول دناتوره به عنوان حذف رنگ از روی قلم مو ها و تجهیزات رنگ آمیزی استفاده کنید. اما نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که شما باید در هنگام استفاده از این ها به برچسب بسته بندی توجه داشته باشید تا میزان مصرف آن برای شما روشن شود.

در چه مواردی از حلال رنگ روغن استفاده میشود؟

نکات مهم در انتخاب حلال رنگ

انتخاب حلال رنگ استاندارد می‌تواند در بهبود کیفیت رنگ آمیزی شما تاثیر بگذارد. در وهله اول باید مشخص کنید که چه رنگی برای پروژه رنگ آمیزی خود انتخاب کرده اید. اصولاً چندین نوع رنگ وجود دارد که شامل انواع رنگ پایه حلال و همچنین ترکیبات رنگ پایه آب می باشد. همانطور که از نام آن مشخص است یک نمونه از آنها دارای حلال شیمیایی و نمونه دیگر دارای حلال آب است.

شما نمی توانید رنگ هایی که بر پایه حلال آب هستند را به جای ترکیبات رنگی پایه حلال شیمیایی استفاده کنید. زیرا ماده رقیق کننده که در این رنگ ها استفاده می شود کاملاً از لحاظ ساختار با یکدیگر تفاوت دارند. اگر شما از رنگ روغنی استفاده میکنید حتما باید از حلال رنگ روغنی مخصوص به کارگیری کنید تا از این طریق کیفیت فیلم رنگ در پایان کار رضایت بخش باشد.

حتما بخوانید...  رنگ اپوکسی صنعتی ؛ ضد زنگ صنایع مختلف

نحوه استفاده از حلال رنگ روغن

به طور کلی در ترکیب حلال رنگ روغن با رنگ ها یک نسبت مشخص و از پیش تعیین شده وجود دارد که شما باید به عنوان یک نقاش ساختمان از این اصول پیروی کنید. اگر نسبت رنگ به صورت دلخواه باشد قطعاً رنگ روغنی دیوار شما از بین خواهد رفت و دیگر قابلیت استفاده ندارد. نسبتی که شما باید در ترکیب این دو ماده یعنی حلال رنگ روغن و پوشش های رنگی در نظر بگیرید معمولاً ۳ به ۱ و یا ۴ به ۱ می باشد.

در واقع شما باید به ازای سه قسمت حجم رنگ روغن یک قسمت را اختصاص به حلال رنگ روغن دهید. البته شرکت های تولید کننده این ترکیبات از لحاظ اعمال نوع فرمولاسیون با یکدیگر تفاوت دارند به طوری که برخی از حلال ها به قدری قدرتمند هستند که شما می‌توانید به ازای چهار قسمت از حجم رنگ تنها یک قسمت را به حلال ها اختصاص دهید. هر چقدر حلال مورد نظر قوی تر باشد طبیعتاً حجم بیشتری از رنگها را می توانند رقیق کنند.

حتماً در فرایند ترکیب کردن دو ماده دقت کافی داشته باشید. زیرا اگرچه نسبت اضافه کردن این دو ماده با یکدیگر کاملاً درست انجام شده است. اما شما باید به طور کامل و حداقل ۲ الی ۳ دقیقه رنگ را میکس کنید تا کاملاً رقیق شود. مخصوصاً زمانی که شما می خواهید یک حجم بالایی از رنگ را آماده کنید.

نحوه استفاده از حلال رنگ روغن

رعایت اقدامات ایمنی در زمان بکارگیری از حلال رنگ روغن

حلال رنگ روغن همانطور که گفته شد دارای ترکیبات آلی فرار می باشد. این مواد زمانی که با رنگ مخلوط میشوند یکسری بخارات سمی را به اطراف متصاعد می کنند که اگر شما اقدامات ایمنی را به صورت دقیق انجام ندهید عملاً در استفاده از این رنگ ها دچار آسیب تنفسی خواهید شد. در مرحله اول اطمینان حاصل کنید که محیط مورد نظر دارای تهویه مناسبی باشد. وجود جریان هوا در اطراف موقعیتی که مشغول رنگ آمیزی هستید می‌تواند تا حد بسیار زیادی از اثرات منفی حلال رنگ روغن بکاهد.

حتما بخوانید...  کفپوش اپوکسی ضد الکتریسیته ساکن + مشخصات و کاربردها

توجه داشته باشید که عوامل اشتغال زا را از محل دور کنید زیرا کوچکترین عامل می تواند باعث بروز آتش سوزی در محل شود. حتماً از دستکش و ماسک های تنفسی استفاده کنید. خصوصاً در محیط های بسته که استفاده از ماسک می تواند مشکلات تنفسی را از شما دور کند. زمان رنگ آمیزی را چندان طولانی نکنید. سعی کنید در استفاده از رنگ هایی که دارای این حلال هستند به سرعت عملیات پوشش دهی دیوارها را به اتمام برسانید.

رعایت اقدامات ایمنی در زمان بکارگیری از حلال رنگ روغن

مشاوره قیمت و خرید انواع رنگ ساختمان از شرکت رانا کیمیا فام

شرکت رانا کیمیا فام با ارائه با کیفیت ترین انواع رنگ ساختمان همچنین حلال های آنها همواره توانسته است سیل عظیمی از رضایت مشتریان را جلب کند. مشتریان گرامی می توانند جهت دریافت اطلاعات دقیق قیمتی در مورد هر یک از این محصولات رنگی با این شرکت تماس حاصل فرمایند. متخصصین ما در تلاش هستند تا جامع ترین اطلاعات را در قالب مشاوره های اصولی و تخصصی خدمت مشتریان ارائه دهند.

بدون دیدگاه

متاسفانه فرم دیدگاه بسته شده است.