تلفن: (30 خط)87700627-021

رانا کیمیا فام | تولید کننده انواع رنگ و پوشش های صنعتی

 

هاردنر اپوکسی چیست؟ ویژگی ها و انواع آن

هاردنر اپوکسی چیست؟ ویژگی ها و انواع آن

هاردنر اپوکسی چیست؟ ویژگی ها و انواع آن

  |   مقالات   |   بدون دیدگاه

ترکیبات کفپوش اپوکسی معمولا از دو جزء متفاوت تشکیل شده اند که شامل رزین های اپوکسی و هاردنرها می باشد. هاردنر اپوکسی یا مواد سخت کننده عناصری از رنگ هستند که لازم است با یک نسبت مشخص و از پیش تعریف شده به رنگ های پایه یا همان رزین ها اضافه شوند. عمل میکس کردن آنها فوق‌العاده مهم است به طوری که نمی‌توان به طور دلخواه این دو ماده را با یکدیگر ترکیب کرد.

با ترکیب این دو جزء می توانید رنگ را جهت اعمال روی سطوح آماده سازی کنید. هاردنر اپوکسی مسئولیت پخت رنگ را بر روی سطوح بر عهده دارد. در واقع زمانی که رنگ اپوکسی بر روی سطح بستر خشک می‌شود به دلیل واکنشی است که میان دو جزء رنگ ایجاد شده است. با استفاده از هاردنر اپوکسی لایه های رنگ به آن درجه سختی مطلوب و استاندارد خواهند رسید.

همچنین می‌تواند دوام و کیفیت پوشش رنگی را برای یک مدت زمان طولانی به همان حالت اولیه نگه دارد. برخی از ترکیبات هاردنر های اپوکسی بر پایه مواد پلی آمید، آمین ها، آلیفاتیک، سیکلوآلیفاتیک و همچنین آنیدرید ها هستند. همه ترکیبات هاردنر برای رزین های اپوکسی مناسب نیستند به همین دلیل لازم است که در زمان خرید رنگ ها نسبت به هاردنر مناسب آنها تحقیقات مناسبی را انجام دهیم تا بتوانیم بهترین گزینه هاردنر را انتخاب کنیم.

ویژگیهای هاردنر اپوکسی

 • پس از اختلاط صحیح هاردنر اپوکسی و رزین ها، مخلوط رنگ به چسبندگی بسیار بالایی می رسد. این شدت چسبندگی بالا باعث می‌شود تا لایه های رنگ استحکام بی نظیری داشته باشند.
 • مقاومت رنگ را در برابر تنش های محیطی افزایش می دهد. یعنی پس از آن که رنگ در سطح مورد نظر خشک شود به راحتی دچار خوردگی نمی شود. به همین دلیل شما می توانید در محیط های پر تنش مانند فضاهای پارک خودرو از کفپوش اپوکسی پارکینگ استفاده کنید.
 • ساختار رنگ را به گونه‌ای تنظیم می کند تا در برابر مواد شیمیایی موجود در محیط به راحتی وارد واکنش نشوند.
 • هاردنر اپوکسی می تواند شرایطی را برای رنگ ایجاد کند که در برابر رطوبت نفوذ ناپذیر شوند.
 • رزین های اپوکسی در صورتی که بدون ترکیب با هاردنرها بر روی سطوح اعمال شوند پس از مدتی کوتاه از سطح مورد نظر جدا می‌شوند. لذا هاردنرهای اپوکسی منجر به ماندگاری و پایداری رنگ می شوند.
 • هاردنرها سازگاری و هماهنگی رنگ را با سطوح مختلف افزایش می دهد. یعنی شما می توانید آنها را بر روی سطح بستر های مختلف مانند چوب و فلز و همچنین به عنوان کفپوش نیز استفاده کنید.
 • سخت کننده های رنگ درجه سختی پوشش رنگی را بعد از اعمال روی سطوح به حدی افزایش می‌دهند که با رسیدن به خشکی کامل قابل شستشو نیز خواهند بود. این ویژگی باعث می شود تا از کفپوش اپوکسی صنعتی در محیط‌های با آلاینده ها و آلودگی های بالا به وفور استفاده شود.

ویژگیهای هاردنر اپوکسی

انواع هاردنر اپوکسی

هاردنر اپوکسی مجموعه ای از مولکول های فعال میباشد که در مجاورت ترکیبات رزین واکنش می دهد. در واقع هاردنر ها باعث میشوند مولکولهای از هم جدا شده رزین ها به یکدیگر نزدیک شده و یک اتصال چند بعدی را میان یکدیگر برقرار کنند. می توان از جهاتی مولکولهای هاردنر را جزو ترکیبات فعال کننده و همچنین سرعت دهنده یا کاتالیزور معرفی کرد که رفتار رزینهای اپوکسی را پس از قرار گیری بر روی سطح کاملاً به سمت سخت شدن تغییر می‌دهد.

از لحاظ گرانروی یا ویسکوزیته هاردنرها نسبت به رزین ها دارای گرانروی کمتری هستند. به طور کلی می‌توان هاردنرها را به دو بخش قلیایی و همچنین اسیدی طبقه بندی کرد که هر کدام دارای زیرگروه های مختلفی می باشد. در ادامه به بررسی هر کدام خواهیم پرداخت.

هاردنر اپوکسی قلیایی

هاردنر های قلیایی بر پایه مواد آمین، آمین های آلیفاتیک، آمینهای حلقه‌ای، آمین های آروماتیک و پلی آمیدها می باشد که هرکدام دارای ویژگی های خاصی هستند.

 • هاردنر های آمین

هاردنرهای آمین بنا به ترکیبات هیدروکربنی که در محلول وجود دارد در انواع آمین های آلیفاتیک، آروماتیک و هم چنین سیکل آمین ها دسته بندی می شوند. همه این ترکیبات از مهم‌ترین عناصر جهت خشکی و سخت شدن رزین های اپوکسی می باشد.

 • هاردنر اپوکسی آمین آلیفاتیک

این نوع از مواد هاردنر غالباً پس از اختلاط دارای pot life کوتاه تری هستند. همچنین می‌توانند گرمایش زیادی را تولید کنند. در استفاده از آن‌ها باید دقت کافی را داشته باشیم که حتماً از وسایل خود ایمنی استفاده کنیم زیرا می تواند موجب ایجاد آسیب های پوستی و همچنین صدمه به ریه ها شود.

 • هاردنر آمین های حلقه ای

در این هاردنرها معمولاً پس از اختلاط شاهد عمر مفید بیشتری هستیم. همچنین در حین میکس کردن نیز گرمایش کمتری ایجاد می شود. اما به دلیل وجود ترکیبات سمی ممکن است در زمان استفاده محدودیت‌هایی را ایجاد کند.

 • هاردنر اپوکسی آمین های آروماتیک

در برابر نوسانات دمایی مقاوم هستند و طول عمر مفید بالایی دارند. ترکیبات آمین آروماتیک می‌توانند تحت دمای ۱۵۰ تا ۱۷۰ درجه سانتی گراد ساختار خود را حفظ کنند. این نوع هاردنر باعث می‌شود تا رزین ها نیز بتوانند در برابر دماهای فزاینده مقاومت لازم را داشته باشند.

هاردنر اپوکسی اسیدی

هاردنر اپوکسی اسیدی

 • ترکیبات فنول

این ها موادی هستند که می توانند عملکرد سایر هاردنرها را بهبود ببخشند. بنابراین در اکثر مواقع ترجیح بر آن است که به تنهایی در رزین ها میکس نشوند بلکه به عنوان مواد اصلاح کننده در کنار سایر هاردنرها به کار گرفته شوند.

 • هاردنر اپوکسی آنیدرید

هاردنرهای انیدرید از مهمترین و پرکاربردترین هاردنر اپوکسی موجود هستند که معمولاً می توانند دارای خاصیت عایق الکترواستاتیکی نیز باشند. ترکیبات سمی به نسبت کمی دارند اما می تواند تا حدودی بخارات تحریک کننده ای را برای سیستم تنفسی ایجاد کند. قابلیت میکس سهل و آسان دارند و دارای گرانروی کمی هستند. طول عمر مفید بالا و ایجاد گرمایش پایین از دیگر ویژگی های مهم آن هاست.

دریافت مشاوره و خرید انواع هاردنر از شرکت رانا کیمیا فام

شرکت رانا کیمیا فام با بهره گیری از کادری متخصص و مجرب، همواره آمادگی لازم را دارد تا مجموعه ای از مشاوره ها و رهنمودهای تخصصی را خدمت مشتریان گرامی ارائه دهد. شما می توانید جهت خرید و مطرح کردن سوالات خود در مورد محصولات رنگی، با این شرکت تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

متاسفانه فرم دیدگاه بسته شده است.