تلفن: (30 خط)87700627-021

رانا کیمیا فام | تولید کننده انواع رنگ و پوشش های صنعتی

 

رنگ استخری؛ مقاوم در برابر نور خورشید و دیگر تنش های محیطی

رنگ استخری؛ مقاوم در برابر نور خورشید و دیگر تنش های محیطی

  |   مقالات   |   بدون دیدگاه


استخرهای شنا به عنوان یک مکان تفریحی بی نظیر مورد توجه سیل عظیمی از علاقه‌مندان و ورزشکاران در این حوزه بوده است و همواره تمایل دارند محیطی را برای گذراندن اوقات فراغت خود انتخاب کنند که از لحاظ جلوه های بصری و زیبایی ساختاری، در سطح بسیار بالایی قرار داشته باشند. رنگ استخری دقیقاً همان چیزی است که می تواند مجموعه های آبی را به محلی فوق‌العاده دلپذیر و شورانگیز تبدیل کند.

ظاهر یک استخر باید به اندازه ی شنا کردن در آن زیبا باشد چرا که هيچکس دوست ندارد وارد استخری شود که دارای لک های زننده و کثیفی های سطحی باشد. البته رنگ استخری را برای حوضچه‌های آبی کوچک نیز می توان استفاده کرد، تصور کنید یک رنگ آبی فیروزه ای را در کف حوض یا استخر روباز خود اعمال کنید، خواهید دید که این منظره زیر تابش نور خورشید چقدر می تواند مسرت بخش و دلربا باشد.

شما ممکن است به دلیل داشتن اطلاعات ناکافی یک رنگ استخری را انتخاب کنید که سازگاری و تناسبی با محیط به کارگیری آن نداشته باشد و با استفاده از آن بعد از مدتی شاهد فرسایش و یا محو شدن آن شوید. البته اغلب رنگ های استخری باید به صورت منظم و دوره ای رنگ آمیزی مجدد شوند اما این فرآیند نیاز به تجربه ی بسیار بالایی دارد تا تشخيص دهیم که چه زمانی و از چه طریقی باید صورت گیرد.

رنگ استخری می تواند ماهیت و چهره ی محیط را تازه کند، گرچه پروسه ی آن قدری زمان بر است اما قطعاً این انرژی صرف شده به شکلی چند برابر پس از پایان کار به شما القا خواهد شد لذا در این مقاله به صورت مفصل در مورد انتخاب رنگ استخری ، انواع آن و طریقه ی بکارگیری این رنگ های پرکاربرد خواهیم پرداخت، پس با ما همراه باشید. (البته شما می توانید با مراجعه به مقاله های رنگ ساختمانی ، رنگ نما و رنگ روغنی اطلاعات جامع تری را نیز نسبت به انواع رنگ بدست آورید)

چرا باید به خرید رنگ استخری بپردازیم؟

برای خرید رنگ استخری اهداف متعددی وجود دارد. در وهله اول ما می‌خواهیم که بافت کلی و ساختاری استخر سالم باقی بماند. از طرفی نباید سیالات به هر طریقی در خارج از چهارچوب استخر و محفظه‌ای که برای آن در نظر گرفته شده است نشت پیدا کنند. اگرچه برای افزایش مقاومت بافت استخر باید زیرسازی‌های اساسی از قبیل بتن ریزی و ساخت و ساز مهندسی انجام شود. اما برای قسمت رویه استخر باید از انواع عایق‌ها و رنگ‌هایی استفاده کنیم که عملاً سطح داخلی و زیرین سازه استخر را با سیالات آب جدا کند.

عایق استخری یک ساختار پلیمری دارد که باعث ایجاد یک خاصیت نفوذ ناپذیری در سطح استخر می‌شود. در کنار این‌ها رنگ استخری منجر به آن خواهد شد تا در بلند مدت هزینه‌های بالایی برای اصلاح ساختارهای آسیب دیده زیرین صرف نکنید. معمولاً سیالات آب و به طور کلی رطوبت یک تاثیر تدریجی دارد. یعنی تفاوتی ندارد بستر مورد نظر از جنس فلز باشد یا از جنس بتن در همه موارد می‌تواند باعث تخریب آن شود.

اگرچه مواد بتنی بسیار سخت و مقاوم هستند اما نمی‌توانند در برابر رطوبت و تماس مستقیم با آن دوام بیاورد. رنگ های استخری به واسطه فرمولاسیون منحصر به فردی که دارند مانند یک پوشش شیشه‌ای عمل می‌کنند که اجازه نفوذ رطوبت را نمی‌دهند. اگر در سطح استخر خود روزنه کوچک یا پوسته شدن رنگ‌های قدیمی را می‌بینید حتماً برنامه‌ریزی دقیقی برای ترمیم آن یا رنگ آمیزی مجدد داشته باشید. زیرا این نوع تخریب‌ها به تدریج بیشتر می‌شوند و در صورت بی‌توجهی تنها شما باید هزینه‌های بیشتری برای ترمیم صرف کنید.

پس چه بهتر از آنکه با اجرای یک لایه رنگ استخری یک صرفه‌جویی اساسی در هزینه و بودجه خود داشته باشید. در واقع این‌ها برخی از دلایل مهمی بود که برای استفاده از این رنگ‌ها عنوان کردیم چرا که امتیازات ویژه دیگری نیز دارند که شما می‌توانید در همین مقاله به مطالعه آن بپردازید. البته کارشناسان فروش عایق استخری نیز در زمان ارائه محصولات به مشتری اطلاعات دقیق‌تری ارائه می‌دهد.

رنگ استخری با سیستم آب بندی بسیار قوی

یکی دیگر از پوشش های رنگی که غالبا به عنوان عایق رطوبتی دو جزئی شناخته می‌شود ترکیبی از دو بخش که شامل پودر پایه سیمان و سیلیس و همچنین پلیمر استایرن آکریلیک است. این نوع رنگ‌ها یا به عبارت دقیق تر عایق های رطوبتی معمولا برای زیرسازی استخرها استفاده می‌شوند. البته آنچه که برای یک رنگ استخری استاندارد اهمیت دارد علاوه بر مقاوم سازی، افزایش سطح زیبایی کلی محفظه بتن است.

اما در مورد سیستم آب بندی دو جزئی بیشتر بافت داخلی استخر مدنظر قرار میگیرد. میزان ضخامتی که این رنگ‌ها دارند معمولا برابر ۱ میلی متر است. اما بر اساس عمق استخر و اینکه فشار آب در چه حد باشد این ضخامت نیز قابل تغییر است. بسیاری از منافذ ریزی که باعث نشت رطوبت می‌شود با این عایق‌ها کاملا برطرف می‌شوند. در نتیجه سازه بتن استخر در یک بازه زمانی بلند مدت سالم باقی میماند.

از آنجاییکه از دو بخش تشکیل شده اند میزان مصرف چندان بالایی ندارند اما به ازای هر متر مربع از فرایند پوشش دهی بخش پودری پایه سیمان آنها حدود ۵ کیلوگرم و همچنین پلیمر آکریلیک نیز حدود ۱ کیلوگرم مصرف دارند. همانطور که گفته شد این نوع عایق‌ها برای سطوح داخلی استخر هستند و یک ملات طوسی رنگ دارند. این نوع پوشش‌ها نیز در گروه انواع رنگ استخری تلقی می‌شوند که می‌توانند حتی برای استخرهای کشاورزی نیز مورد استفاده قرار گیرند. در نتیجه کاربران باید عایق هایی را که انتخاب میکنند بر اساس شرایط فیزیکی استخر و موقعیت آن باشد.

آیا رنگ استخری میتواند در داخل آب یون سمی آزاد کند؟

این نگرانی بسیاری از کاربران است و همیشه میخواهند بدانند که آیا رنگ هایی که با فرمولاسیون های مختلف به عنوان رنگ استخری استفاده می‌شوند در بلند مدت یون سمی در آب آزاد می‌کنند یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که قطعا ماده سمی از طرف رنگ های خشک شده به داخل آب منتشر نمی‌شود. حتی اگر استخر در یک فضای باز و در معرض نور مستقیم خورشید باشد.

اصولا رنگ هایی که مرطوب هستند اگرچه نباید با سطح پوست یا دیگر نقاط بدن تماس فیزیکی داشته باشند اما زمانی که کاملا خشک می‌شوند مشکلی بوجود نمی آورند و دقیقا مانند یک ماده خشک عمل میکنند و آسیب زایی آن‌ها کاملا صفر است. پس شما بدون نگرانی از این رنگ‌ها برای پوشش دهی استفاده کنید و پس از آنکه به مرحله خشکی صد در صدی رسیده اند استخرها را از آب پر کنید.

رنگ آمیزی استخرهای سرپوشیده و روباز

با توجه به میزان تنش‌هایی که در پیرامون یک استخر وجود دارد درصد تخریب و آسیب در بافت داخلی استخر با یکدیگر فرق دارد. به طور مثال میزان آسیب دیدگی استخرهای روباز بسیار بیشتر از استخرهای سرپوشیده است. به همین دلیل در مواقعی ممکن است میزان رسیدگی و ترمیم و اصلاح برای استخرهای روباز بسیار بیشتر و پرهزینه‌تر باشد. چرا که اینگونه سطوح در تماس مستقیم با آب و هوای محیط، نور خورشید، نوسانات دمایی مانند گرمی هوا و سردیه هوا قرار دارند. پس کاملاً طبیعی است که لایه های رنگی زودتر نیاز به اعمال مجدد داشته باشند.

به همین دلیل در انتخاب نوع رنگ استخری باید دقت کافی داشته باشیم تا بر اساس شرایط و ویژگی‌های استخری که در یک موقعیت خاص قرار دارد به خرید رنگ مناسب بپردازیم. خوشبختانه رنگ‌های اپوکسی استخری و همچنین رنگ‌های آکریلیک پایه آب استخری هر دو جزو پوشش‌های با کیفیت تلقی می‌شوند. آمار استفاده این دو رنگ برای پوشش دهی استخرها بسیار بالا می‌باشد. هر کدام از ویژگی‌ها و خصوصیات منحصر به فردی برخوردار هستند که باید قبل از خرید از آنها آگاه شوید. در همین مقاله نیز به طور مفصل در مورد ویژگی‌های هر یک صحبت کردیم.

چگونه می توان یک رنگ استخری ایده آل انتخاب کرد؟

شناخت رنگ استخری

به طور کلی زمانی که طراحی و ساخت استخرهای آب به اتمام رسید برای آنکه سطح داخلی و دیواره های استخر از لحاظ ظاهری دارای سطحی هموار و صاف باشند لازم است که از رنگ استخری طبق قواعد و اصول تعیین شده استفاده شود. البته این تنها روش پوشش دهی استخرها نیست چرا که شما می توانید با مصالح سنگی، موزائیک ها و کاشی های آب بندی شده نیز این سطوح را پوشش دهید، لذا استفاده از رنگ استخری به جهت برخی زیبائی های ساختاری که به محیط می بخشد اغلب اوقات به عنوان اولین انتخاب افراد خوش ذوق در نظر گرفته می شود.

این رنگ ها مقاومت بسیار بالایی در برابر جریان های آبی دارند و در برابر املاح موجود در آب مانند مواد کلر هیچگونه واکنشی را از خود نشان نمی دهند. آن ها ساختار و چسبندگی خود را در برابر نور آفتاب از دست نمی دهند و نسبت به ساییدگی و خراش های سطحی کاملاً مستحکم هستند و می توانند در یک دوره ی زمانی طولانی مدت دوام و پایداری خود را حفظ کنند.

استفاده از رنگ استخری نسبت به سایر فرآیندهای روسازی، مقرون به صرفه تر هستند و در بیشتر موارد به عنوان یک روش ساده برای افزایش انسجام سطح بستر استخر و همچنین ارتقا ظاهر استخرهای قدیمی و لکه دار قلمداد می شود.

ویژگی های کلی

قبل از اینکه بخواهیم جزئیات بیشتری را از این رنگ پرکاربرد مطرح کنیم بهتر است که یکسری ویژگی های کلی را در مورد این نوع رنگ ارزشمند تعریف کنیم. در واقع این ویژگی ها جزو مهمترین المان هایی است که افراد باید قبل از خرید از آن آگاه باشند. علیرغم آنکه رنگ استخری دارای شدت چسبندگی بالا، نفوذ ناپذیر در برابر رطوبت، زیبایی خارق العاده و دوام و طول عمر بالا می باشد،

ویژگی های خاص دیگری نیز مانند سطح بهداشت بالا و ضد باکتری بودن، ثبات رنگ بالا و همچنین عدم تاثیر در مقابل نوسانات دمایی را دارد. این ویژگی را می توان جزو مهمترین مواردی دانست که همه مشتریان به دنبال آن می باشند به همین دلیل بهتر است که توضیحاتی را در مورد آن ها ارائه دهیم.

رنگ استخری

ارتقاء بهداشت

اصولا بهداشتی بودن استخرها فوق‌العاده اهمیت دارد. همه ما قطعا این تجربه را داشته ایم که وقتی میخواهیم به یک استخر سرپوشیده و روباز جهت گذراندن اوقات فراغت برویم در وهله‌ی اول سطح بهداشت آن را ارزیابی می کنیم. اگر از لحاظ بهداشتی نتوانیم آن معیارهای مد نظر خود را مشاهده کنیم قطعاً به آن مجموعه نخواهیم رفت.

به همین دلیل مدیران مجموعه های ورزشی که مدیریت استخر ها را بر عهده دارند باید همواره به مقوله بهداشت توجه ویژه داشته باشند. رشد جلبک ها و قارچ ها و همچنین باکتریها در منافذ سطحی استخر بدون شک مشکلات فراوانی را برای کاربران استخر فراهم می کند.

لذا ما باید از انواع عایق رطوبتی و رنگ هایی استفاده کنیم که هم سطح بهداشت بالایی داشته باشد و هم اینکه بتواند از رشد باکتریها و میکروارگانیسم های خطرناک در سطح استخرها جلوگیری کند. خوشبختانه رنگهای استخری که با استاندارد بالا تولید می شوند همگی می توانند تا درجه بسیار بالایی سطح بهداشت استخرها را ارتقاء دهند.

ثبات رنگدانه ای

ثبات رنگدانه ای یا فام ظاهری در رنگهای استخری باعث می شود تا در طولانی مدت و در مجاورت نور مستقیم خورشید دچار رنگ پریدگی نشوند. در استخرهایی که در یک محوطه روباز طراحی و ساخته می شوند تنش های بسیار زیادی مانند تابش مستقیم نور خورشید، گرد و غبار، بارش برف و باران و مواردی از این دست وجود دارد که به طور مستقیم می‌تواند بر روی رنگ استخری اثر بگذارد.

رنگهای استخری که از کیفیت ساخت بالایی برخوردار هستند حتی اگر چندین سال از رنگ‌آمیزی آنها می گذرد همچنان دارای ثبات رنگ هستند و با مشاهده آن ها نیازی به اعمال رنگ آمیزی مجدد نمیبینید. این ویژگی دقیقاً همان عاملی است که می‌تواند زیبایی استخرها را در طولانی مدت حفظ کند.

مقاومت در برابر دماهای مختلف

در مواقعی از سال ممکن است دمای هوا به شدت کاهش پیدا کند و به حد یخبندان برسد اگر رنگ استخری در چنین شرایطی دارای مقاومت بالا نباشد به راحتی آسیب خواهد دید. این موضوع در آب و هوای بسیار گرم در فصول تابستان نیز صدق می کند. تابش سوزان خورشید بر روی استخرهای روباز یک مورد طبیعی اجتناب ناپذیر می باشد. برای افزایش مقاومت رنگ در برابر این تنش ها، باید یکسری فرمولاسیون های خاص در رنگ استخری به کار برده شود تا بتوانند به نوعی تاثیر پذیری خود را کاملاً کاهش دهند. لذا رنگهای استخری دقیقا با همین فرمولاسیون های ویژه طراحی می شوند به همین دلیل دماهای مختلف نمی تواند باعث تخریب ساختاری آنها شود.

چگونگی عملکرد رنگ استخری

رنگ استخری این قابلیت را دارد تا به سطح بسترهای مختلفی بچسبد، این سطوح می تواند شامل سیمانی، کچی، فایبرگلاس و یا حتی رنگ های قدیمی استفاده شده باشد. این نکته را همواره به یاد داشته باشید کلیه ی سطوح را نمی توان با هر رنگی پوشش دهی کرد چرا که هر ماده ای خاصیت و ویژگی های خود را دارد و مناسب سطوح و بسترهای سازگار به خود هستند لذا در ادامه جزئیات بیشتری را در این باره ذکر خواهیم کرد.

رنگ استخری در پایان کار یک سطح بستر بسیار روشن و خیره کننده ای را ایجاد می کند. البته می توان الگوها یا نقاشی های متفاوتی را روی دیواره ها پیاده سازی کرد. از طرفی با سطح پوشش گسترده ای که دارند عملاً از فرآیندهای خوردگی یا آسیب های وارده به پوسته ی خارجی استخر جلوگیری می کنند.

در سال های گذشته رنگ ها به گونه ای بودند که هر بار نیاز بود مجدداً هر ساله بازسازی شوند. اما فرمولاسیون رنگ استخری امروزی به گونه ای است که از اپوکسی ها و محلول های پلاستیکی ارتقا یافته بهره می برند. بنابراین با هر بار اعمال این نوع از رنگ های استخری می توان دوام آن را بین ۲ تا ۸ سال تضمین کرد البته این بازه ی زمانی بستگی به شرایط محیطی نیز دارد.

چگونگی عملکرد رنگ استخری

معرفی انواع رنگ استخری

رنگ استخری بنا به محیطی که قرار است رنگ آمیزی شود در انواع مختلفی طبقه بندی می شوند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. همان طور که می دانید استخرها یا حوضچه‌های آب همیشه در فضای باز طراحی و ساخته نمی شوند و ممکن است در یک محیط سرپوشیده احداث شوند. طبیعتاً در مجموعه های غیر سرپوشیده عوامل مختلفی مانند نور مستقیم آفتاب، گرد و غبار، باد و باران و از این دست موارد وجود دارد که لازم است در انتخاب رنگ مناسب نهایت دقت را داشته باشیم.

لذا وجود یا عدم وجود عوامل محیطی تعیین می کنند که از کدام نوع رنگ استفاده شود. به طور کلی رنگ استخری در سه گروه ذیل تقسیم بندی می شوند که در ادامه به تفصیل در مورد هر کدام توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

 • رنگ استخری اپوکسی (epoxy pool paint)
 • رنگ استخری ترکیبی یا محلول لاستیکی کلردار (chlorinated or synthetic rubber pool paint)
 • رنگ های اکریلیک استخری (acrylic pool paint)

رنگ استخری اپوکسی

رنگ اپوکسی یک رنگ استخری پایه حلال (solvent based paint) است که می تواند در انواع مختلفی از سطح رویه ی استخر از جنس بتن یا فایبرگلاس استفاده شود. از طرفی می توانید روی سطوحی که از قبل رنگ نشده اند و یا لخت هستند و همچنین در سطوحی که از قبل با اپوکسی ها رنگ شده اند نیز استفاده کنید.

نکته ای که وجود دارد این است که رنگ استخری اپوکسی در فرآیند خشک شدن بازه های زمانی متفاوتی را دارند بطوریکه برای استخرهای روباز تا یک هفته و برای مجموعه های سرپوشیده نیز ممکن است تا دو هفته زمان ببرد تا لایه های رنگ به طور کامل خشک و آماده ی کار شوند.

رنگ استخری اپوکسی

نحوه ی استفاده از رنگ استخری اپوکسی

اگر می خواهید از رنگ استخری اپوکسی در پروژه ی رنگ آمیزی خود استفاده کنید، مراحل آماده سازی زیادی وجود دارد که باید طبق اصول آن ها را انجام دهید. اگر استخری که قصد رنگ آمیزی آن را دارید از قبل رنگ شده بود، مطمئن شوید که رنگ قبلی از همان رنگ های اپوکسی باشد در غیر این صورت لایه های رنگ جدید بدرستی روی سطح نمی چسبد و وقت و هزینه ی شما هدر خواهد رفت.

بعد از این مرحله سطوح باید کاملاً صاف و صیقلی باشند و ممکن است شما نیاز به سنباده زنی داشته باشید. اما اگر سطح استخر شما بسیار ناهموار و یکدست نبود لازم است که از طریق برخی محلول های اسیدی سطح را کاملاً شست و شو دهید. حتماً دقت کنید که مراحل مقدماتی و آماده سازی را به طور کامل انجام دهید چرا که بدون آماده‌سازی سطح ممکن است لایه های رنگ دچار حباب و تاول های متعدد شوند.

رنگ استخری اپوکسی جزو رنگ های دو بخشی (two part paint) محسوب می شود به این معنی که ابتدا لازم است هر گالن رنگ را به طور مجزا مخلوط کنید و سپس قبل از آنکه بخواهید روی کار اعمال کنید آن ها را با یکدیگر میکس کنید. پس از آنکه لایه های رنگ در بستر استخر قرار گرفتند معمولاً در فضای باز تا ۷ روز طول می کشد که خشک شوند. رنگ استخری اپوکسی تقریباً نسبت به سایر رنگ ها و برخی پروژه ها فرآیند طولانی مدتی را دارند اما در پایان متوجه خواهید شد که این زمان و انرژی صرف شده بسیار بجا و ثمربخش بوده است.

نحوه ی استفاده از رنگ استخری اپوکسی

برخی از ویژگی های رنگ استخری اپوکسی

 • ۶ تا ۸ سال پایداری و دوام سطح را تضمین می کنند.
 • لایه های نسبتاً ضخیمی دارند و می توانند سطوح خشن و قدیمی را کاملاً صاف کنند.
 • این قابلیت را دارند تا ترک های ریز سطح را پوشش دهند.
 • در پایان کار سطحی براق و کاشی مانندی را تحویل می دهند.
 • هر گالن آن می تواند مساحتی بالغ بر ۵۰۰ فوت مربع را پوشش دهند.
 • از لحاظ قیمتی قدری از سایر رنگ ها گران تر هستند.
 • مدت زمان شکل‌گیری و به نوعی خشک شدن در آن ها قابل قبول است

مقاله مرتبط: روش اجرای رنگ استخری

رنگ استخری محلول لاستیکی کلره

این رنگ ها با نام تجاری chlorinated rubber pool paint ،در یک زمانی جزو رنگ های اصلی در رنگ آمیزی کف و دیواره ی استخرها بود چرا که سطح چسبندگی فوق‌العاده خوبی داشتند و در مدت زمان بسیار اندک خشک می شدند. هزینه ی آن ها نسبت به سایر رنگهای اپوکسی کمتر است و کاربری بسیار آسانی نیز دارند. در حال حاضر این نوع از رنگ استخری چندان اقبال زیادی ندارد چرا که در ترکیبات آن مواد و آلاینده‌های PCB وجود دارد که به اطراف منتشر می کند.

این مواد شیمیایی می تواند اثرات مخربی را روی سلامتی شما بگذارد. لذا در بسیاری از کشورها اگرچه به صورت محدود اما همچنان در حال استفاده است. با توجه به آن که این نوع از رنگ استخری حاوی PCB و منبع VOC هستند بهتر است تحقیقات گسترده ای را در رابطه با خود رنگ و همچنین نسبت به محیطی که قرار است از این رنگ ها استفاده کنید، داشته باشید. ( علت ذکر این نوع رنگ با وجود استفاده اندک، آشنایی بیشتر با مزایا و معایب آن است)

رنگ استخری محلول لاستیکی کلره

رنگ استخری اکریلیک

رنگ استخری اکریلیک پایه آب (water based paint) چندین مزیت و امتیاز ویژه دارد که منجر به برتری آن ها نسبت به رنگ های پایه حلال شده است. این قابلیت را دارند تا بر روی سطوح مرطوب قرار بگیرند و همچنین می توانند به خوبی بسترهای از قبل رنگ شده را پوشش دهی کنند. رنگ استخری اکریلیک به جهت زمان کمتری که در فرآیند خشک شدن دارند باعث می شوند تا شما استخر خود را زودتر از آب پر کنید. این رنگ ها مقاومت بالایی در برابر اشعه ی نور خورشید دارند اما پایداری و دوام آن ها در عین اینکه عالی هستند، قدری از رنگ های پایه حلال پایینتر می باشد.

اجزای تشکیل دهنده ی رنگ استخری اکریلیک

رنگ استخری اکریلیک پایه آب تشکیل شده از یکسری رنگدانه های پراکنده در یک امولسیون پلیمر اکریلیک می باشد. در هر رنگ استخری اکریلیک سه ماده ی اساسی و اصلی وجود دارد که شامل رنگدانه (pigments) ،مواد و محلول‌های چسبنده (binder) و حامل های رنگ (vehicle) می باشد.

رنگدانه ها : موادی دانه ای جامدی هستند که منجر به تغییر رنگ محلول ها می شوند. این مواد می توانند به صورت طبیعی، مصنوعی، آلی یا غیر آلی باشند.

بایندرها یا مواد محلول چسبنده : این ها ترکیباتی هستند که بعد از خشک شدن کامل رنگ ها، لایه ها را بر روی بستر در جای خود محکم نگه می دارند. با تبخیر آب موجود در محلول بایندرها به طور کامل روی سطح می چسبند.

حامل های پایه ای رنگ استخری : این ماده از رنگ درواقع رنگدانه ها و بایندرها را حمل می کنند و باعث گسترده شدن آن ها بر روی سطح می شوند. آب در رنگ های اکریلیک به عنوان مواد پایه ای عمل می کنند و زمانی که با بایندرها یا محلول های چسبنده ترکیب می شوند عملاً یک امولسیون پلیمری را ایجاد می کنند. زمانی که آب موجود در رنگ های پایه آب تبخیر می شود، رنگ نیز به دنبال آن خشک می شود و یک فیلم (film) یا لایه ی پلیمری شفاف و پایداری را به وجود می آورند.

اجزای تشکیل دهنده ی رنگ استخری اکریلیک

ویژگی رنگ های اکریلیک

 • می توانند سطوح کف و دیواره ها را به طور کامل پوشش دهند و از این طریق عملاً از نفوذپذیری جلوگیری می کنند. دوام و پایداری آن ها معمولاً بین ۲ تا ۵ سال است که بسته به شرایط محیط می تواند قابل نوسان باشند.
 • سطح شفاف و براقی دارند و در طول روز جلوه های بصری بسیار زیبایی را ايجاد می کنند.
 • این قابلیت را دارند تا روی بسترهای بتنی و یا حتی روی رنگ های قدیمی سازگار به خود اعمال شوند.
 • نسبت به رنگ استخری اپوکسی مقرون به صرفه تر هستند.
 • بازه ی زمانی فرآیند خشک شدن آن ها معمولا سریع و در عرض ۳ روز کاملاً خشک می شوند.

نکاتی که باید قبل از شروع رنگ آمیزی در نظر داشته باشیم

قبل از آنکه بخواهید فرآیند رنگ آمیزی استخر خود را آغاز کنید، باید سطح مورد نظر خود را از لحاظ سازه ای بررسی کنید که آیا پذیرای پوشش رنگی هستند یا خیر؟ و یا اینکه اگر از قبل رنگ شده اند چه نوع رنگ استخری روی آن ها اعمال شده است؟

رنگ استخری اپوکسی را می توان روی سطوح و بسترهای ذیل اعمال کرد :

 • بتن های بدون رنگ
 • سطوح گچی
 • فایبرگلاس
 • گونیت (gunite)
 • سطوحی که از قبل با رنگ اپوکسی رنگ شده اند

رنگ استخری اکریلیک را می توان بر روی هر نوع سطح بستری و هر نوع لایه ی رنگی البته به جز فایبرگلاس اعمال کرد. بنابراين شما می توانید آن ها را روی رنگ های اپوکسی نیز بزنید.

اگر از قبل رنگ استخری اکریلیک و یا لاستیکی (rubberized) دارید نمی توانید بر روی آن ها از رنگ های اپوکسی استفاده کنید. البته قبل از آنکه بخواهید از رنگ های اپوکسی استفاده کنید می توانید روی کار رنگ لاستیکی بزنید و سپس اپوکسی را روی آن اعمال کنید. از طرفی شما می توانید از یکسری محصولات تبدیل (conversion products) نیز استفاده کنید.

کیت های تبدیل (conversion kits) رنگ استخری لاستیکی ،جزو ترکیبات بسیار حرفه ای هستند که شما می توانید آن ها را روی سطوح لاستیکی رنگ بزنید تا براحتی بتوانند رنگ های اپوکسی را به خود بپذیرند.

از آنجایی که این مواد شما را وادار به دو مرتبه رنگ آمیزی می کند درنتیجه منجر به صرف دو برابر وقت و انرژی شما خواهد شد. که در این حالت بهتر است رنگ های قدیمی را به کل پاک کنید چرا که هم وقت و هم هزینه ی کمتری را در بر می‌گیرد.

این نکته را همواره مدنظر قرار دهید که از قبل چه نوع رنگی را روی سطوح خود بکار برده اید تا برای اعمال رنگ استخری مجدد بهتر بتوانید تصمیم گیری کنید. در ادامه چند مورد از راه های تشخیص این موضوع وجود دارد که لازم است به آن ها توجه کنید.

رنگ استخری اپوکسی

فرآیند تشخیص نوع رنگ های استخری قدیمی

 • مقدار بسیار کمی از الکل تغییریافته (denatured) را روی یک پارچه نخی بریزید و سپس آن را روی رنگ استخری بمالید، اگر لایه های رنگ نرم شدند، ممکن است از نوع اکریلیک باشند.
 • مقدار اندکی از ماده ی زایلن (xylene) را روی یک پارچه بریزید و سپس روی رنگ استخری خود بمالید، اگر لایه های رنگ رشته ای و نرم شدند، می تواند از نوع رنگ کلردار لاستیکی (chlorinated rubber) باشند. اما اگر رنگ ها رشته ای نشوند و فقط نرم شوند امکان دارد از نوع رنگ لاستیکی غیرآلی (synthetic rubber) باشند. اگر هیچکدام از این اتفاقات مذکور رخ نداد احتمالاً از نوع رنگ های اپوکسی هستند.
 • اگر باز هم نتوانستید نوع رنگ استخری قدیمی خود را تشخیص دهید می توانید یک نمونه از آن را به شرکت ها و آزمایشگاه های مربوطه ارسال کنید تا از طریق بررسی های تخصصی نوع آن را شناسایی کنند. در نتیجه با این روند شما متوجه خواهید شد که از چه نوع رنگ جدید استفاده کنید تا سازگاری بیشتری با رنگ قدیمی داشته باشد. البته همه ی این ها در مواقعی خواهد بود که شما قصد پاک کردن رنگ های قدیمی را ندارید. اما اگر می‌خواهید به کلی رنگ های قدیمی را پاک کنید دیگر فرقی نمی کند که از چه نوع رنگ استخری می خواهید استفاده کنید.

در ارتباط با وسایل رنگ آمیزی، اگر از رنگ استخری اپوکسی استفاده می کنید، به یکسری تجهیزات محافظتی با کیفیت مانند دستگاه تنفسی، عینک، و دستکش های لاستیکی با دوام احتیاج خواهید داشت. از طرفی برای تمیز کردن و اصلاح سطح رویه ی استخر نیز باید برنامه ریزی های لازم را انجام دهید و کلیه ی ترک های ریز و خوردگی های کوچک یا بزرگ را با بتونه های مخصوص پر کنید.

مواد پر کننده از لحاظ ماهیت ساختاری باید سازگاری لازم را با رنگ رویه ی استخر داشته باشند. حتماً دقت داشته باشید که ابزارهایی مانند غلتک، اسفنج پاک کننده و نوارهای مختص رنگ آمیزی را به تعداد با توجه به وسعت کار و نیروی انسانی در اختیار داشته باشید.

فرآیند تشخیص نوع رنگ های استخری قدیمی

آماده سازی سطح استخر

برای آنکه بتوانید یک نتیجه ی جذاب و ایده آلی را داشته باشید لازم است که به جزئیات بیشتری در پروسه ی استفاده از انواع رنگ استخری توجه کنید و این کار نیز قطعاً مستلزم وقت و انرژی زیادی خواهد بود. هر چقدر بتوانید زمان بیشتری را جهت تمیز کردن، صافی و هموار کردن سطح و همچنین خشک کردن آن صرف کنید طبیعتاً نتیجه ی موفقیت آمیزی را در پروژه ی خود تجربه خواهید کرد.

 • استخر خود را به طور کامل تخليه کنید و سعی کنید کلیه ی آلودگی هایی که به سطح چسبیده اند را جدا کنید. برای این کار می توانید از شلنگ های پرفشار آب استفاده کنید.
 • ترک ها و آسیب های موجود در سطح و رویه ی استخر را مجدداً ترمیم کنید تا رنگ استخری بخوبی روی آن بنشیند. می توانید با استفاده از مواد سیمانی یا دوغ آب ترک ها را اصلاح کنید و بعد از ۴۸ ساعت که کامل خشک شدند عملیات رنگ آمیزی را آغاز کنید. البته اگر خرابی های بزرگتری را در استخر خود دارید لازم است با مصالح سیمانی بیشتر کار بازسازی کامل را انجام دهید که می تواند تا ۱۰ روز طول بکشد تا دیواره های بازسازی شده با سیمان کاملاً خشک شوند.
 • بعد از آنکه کار بازسازی به اتمام رسید با آب و مواد شوینده مانند صابون، کلیه ی سطوح را تمیز کنید، با این کار عملاً تمام چربی ها و روغن های لکه مانند کاملاً از بین می روند و باعث می شود تا رنگ استخری با قدرت بیشتری به سطح بچسبد.
 • چندین بار فرآیند آب کشی را تکرار کنید تا مواد شوینده نیز کاملاً از روی سطح پاک شوند.
 • یکسری مواد مخصوص با نام اسید استخر (pool acid) وجود دارد که باید بعد از شستشو روی سطح استخر بمالید که نقش محافظتی برای لایه های رنگ استخری را دارند.
 • بعد از آن باید با استفاده از محلول های کربنات سدیم یا جوش شیرین، مواد اسیدی که در مرحله ی قبل روی سطح ریخته بودیم را خنثی کنیم و مجددا سطوح را آبکشی نماییم.
 • سپس استخر را با هر روشی که می توانید خشک کنید و آن را به طور کامل از حالت مرطوب بودن خارج کنید. شاید لازم باشد یک شبانه روز صبر کنید.

توجه: برای آنکه بتوانید از رنگ استخری اپوکسی استفاده کنید باید سطح خشکی را داشته باشید. اما اگر سطح کمی مرطوب (نه خیلی زیاد) بود می توانید از رنگ های اکریلیک پایه آب استفاده کنید. البته رنگ اکریلیک معمولاً زمانی انتخاب می شود که فرآیند خشک کردن سطح دشوار و یا استخر در یک محیط پربارش قرار داشته باشد.

آماده سازی سطح استخر

اجرای فرآیند رنگ آمیزی

 • قبل از هر چیز وضعیت هوا را بررسی کنید اگر احتمال باران وجود نداشته باشد و دمای هوا نیز بین ۵۰ تا ۹۰ درجه فارنهايت باشد و سطح استخر نیز همچین دمایی را داشته باشد می توانید فرآیند رنگ آمیزی را آغاز کنید. اما اگر سطح شما بسیار گرم یا خیلی سرد است و یا اینکه هوا ابری است دست نگه دارید تا وضعیت هوا مطلوب شود.
 • در مخلوط کردن انواع رنگ استخری نهایت دقت را داشته باشید و متناسب با وسعت سطح استخر رنگ ها را به ترتیب در حجم های کوچک آماده کنید و سعی کنید در یک روز کل استخر را رنگ آمیزی کنید و به روز دوم موکول نکنید. چون ممکن است روز بعد شرایط آب و هوایی دگرگون شود و آن مقدار رنگی که قبلاً انجام داده اید نیز از بین برود. اولین پوشش رنگی (first coat) خود را اعمال کنید و اگر از رنگ استخری اپوکسی استفاده می کنید فرآیند آماده سازی آن را مطابق دستورالعمل سازنده اجرا کنید.
 • برای اعمال پوشش رنگی دوم (second coat) ،اگر از رنگ اپوکسی در پوشش اول استفاده کردید و نمی توانید بعد از ۲۴ ساعت از پوشش دوم استفاده کنید بهتر است قبل از اعمال لایه ی دوم سطح را با کاغذهای سنباده کدر و ساییده کنید تا پوشش دوم اپوکسی بخوبی به سطح بچسبد. اگر از رنگ اکریلیک استفاده می کنید که دیگر نیازی به این اقدامات نیست.
 • بعد از اتمام کار باید صبر کنید تا رنگ استخری خشک شود. برای رنگ های اکریلیک این زمان حداقل ۳ روز است و برای رنگ های اپوکسی اگر هوا گرم باشد حدود ۷ روز و اگر هوا خنک و دمای نسبتاً پایینی داشته باشد ممکن است تا ۱۴ روز طول بکشد تا لایه های رنگ کاملاً خشک شوند.
 • استخر را از آب پر کنید و قبل از آنکه بخواهید از مواد کلر یا مواد شیمیایی دیگر برای ضد عفونی آن استفاده کنید بهتر است تا ۵ روز دیگر صبر کنید.

مقدار پوشش دهی رنگ استخری به ازای هر گالن

دو گونه ی رایج رنگ استخری اپوکسی و آکریلیک یکی از پرکاربردترین ترکیبات رنگی هستند که به وفور برای پوشش دهی سطوح کف و دیواره های استخر مورد استفاده قرار می گیرند. میزان و قدرت پوشش دهی این دو نوع رنگ استخری مذکور قدری با یکدیگر متفاوت است که طبیعتا به نوع فرمولاسیون آن ها مربوط می شود. البته دلیل این تفاوت را در ضخامت لایه ی رنگ اعمال شده می دانیم که اگر بخواهیم هر دو ضخامت را یکسان در نظر بگیریم چندان فاصله ی چشمگیری از نظر میزان پوشش دهی ندارند.

رنگ استخری اپوکسی در ضخامت استاندارد لایه خشک ۲٫۵ تا ۲٫۹ میلیمتر می تواند به ازای هر گالن ۳۵۰ تا ۴۰۰ فوت مربع را رنگ آمیزی کند (همان طور که می دانید هر گالن در سیستم اندازه گیری رایج برابر ۳٫۷۸ لیتر می باشد). این مقدار حداقل ممکن است، چرا که اگر شما یک سطح اصلاح شده و کاملا بی نقصی را داشته باشید می توانید حتی تا ۵۰۰ فوت مربع نیز میزان پوشش دهی را افزایش دهید.

رنگ استخری آکریلیک در ضخامت حدود ۱٫۵ میلیمتر می تواند به ازای هر گالن روی سطوح صاف و بدون منفذ حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ فوت مربع را پوشش دهی کند. اما اگر سطح مورد نظر پر منفذ باشد این مقدار به ۲۵۰ تا ۳۰۰ فوت مربع کاهش می یابد. (پارامتر قدرت پوشش دهی در بسیاری از رنگ های دیگر مانند کفپوش اپوکسی نیز حائز اهمیت است زیرا هرچقدر این پارامتر بیشتر باشد رنگ مورد نظر اقتصادی تر است و می تواند تاثیر خوبی در ذخیره ی هزینه ی مصرفی بگذارد).

مقدار پوشش دهی رنگ استخری به ازای هر گالن

ضخامت استاندارد انواع رنگ استخری

به طور کلی دو نوع ضخامت برای رنگ استخری تعریف می شود که عبارتند از حالت مرطوب و حالت کاملاً خشک. ابعاد فیلم قرار گرفته بر روی سطح در حالت های مرطوب و خشک با یکدیگر تفاوت دارد و علت آن نیز تبخیر نشدن ماده ی حلال رنگ استخری می باشد. طبیعتاً در رنگ های پایه آب باید صبر کنیم تا حلال آب به طور کامل تبخیر شود و در آن صورت ابعاد اصلی لایه ی رنگ بدست می آید. در مورد رنگ استخری اپوکسی در حالت مرطوب فیلم تشکیل شده دارای اندازه ی ۴ تا ۴٫۶ میلیمتر می باشد و پس از خشک شدن کامل به ۲٫۵ تا ۲٫۹ میلیمتر کاهش می یابد که همان طور که در بالا ذکر شد این مقدار یک ضخامت استاندارد است.

برای رنگ استخری آکریلیک در حالت های مرطوب و خشک به ترتیب دارای اندازه ی فیلم ۴ میلیمتر و ۱٫۵ میلیمتر می باشند که مقدار دوم برای ما اولویت دارد. البته نحوه ی رنگ آمیزی شما نیز در ایجاد یک لایه ی کاملاً یکدست و با سایز لایه ی رنگ یکسان در تمام سطوح اهمیت دارد. به عنوان مثال به دلیل عدم رعایت تکنیک‌های مرتبط با پوشش دهی ممکن است در یک ناحیه با اعمال رنگ بیشتر منجر به ایجاد ضخامت بیشتری از رنگ نسبت به سایر نقاط شویم که به هیچ عنوان این نوع رنگ آمیزی توصیه نمی شود. لذا بهتر است از تکنسین های اعمال رنگ با تجربه در این زمینه استفاده کنید.

زمان خشک شدن رنگ استخری

یکی از موضوعات مهمی که در مورد زمان خشک شدن هر نوع رنگ، بالاخص رنگ استخری باید مد نظر قرار دهید عدم تعجیل در استفاده از سطح رنگ آمیزی شده است. درست است که در کاتالوگ و یا دفترچه ی مشخصات محصول رنگی زمان خشکی رنگ عنوان شده است اما این مقادیر در بهترین شرایط محیطی است. یعنی در دمای ۲۵ درجه ی سانتیگراد و رطوبت پایین این مقادیر قابل اعتماد هستند. حال آنکه در برخی مناطق اغلب اوقات شرایط جوی نامساعد را تجربه می کنیم و به ندرت با وضعیت ملایم آب و هوایی مواجه می شویم. با این اوصاف پیشنهاد می شود قدری بیشتر از زمان تعیین شده صبر کنید تا رنگ استخری به مرحله ی خشکی کامل برسد.

رنگ استخری اپوکسی در سه حالت خشکی قابل لمس (touch) ، پوشش مجدد (recoat) و خشکی کامل (full cure) به ترتیب نیازمند زمان ۲ ساعت، ۳ تا ۷۲ ساعت، و ۷ تا ۱۴ روز می باشند. حالت خشکی برای پوشش مجدد به آن معنا است که لایه ی اول رنگ استخری به مرحله ای از خشکی برسد که پذیرای لایه ی بعد باشد. برای نوع آکریلیک نیز این مقادیر به ترتیب برابر ۲ ساعت، ۴ ساعت و ۳ تا ۶ روز می باشد. بنا به احتیاط توصیه می شود قبل آنکه استخرها را به طور کامل از آب پر کنید می توانید تا ۳ روز دیگر به زمان های مذکور در مرحله ی خشکی کامل یا full cure اضافه کنید. با این کار عملاً از خشکی صددرصد رنگ مطمئن خواهید شد.

زمان خشک شدن رنگ استخری

زمان pot life رنگ استخری

زمان pot life یا عمر مفید رنگ استخری همان طور که بارها ذکر شد مدت زمانی است که رنگ پس از اختلاط دو جزء آن دیگر قابل استفاده نیست. این پارامتر امروزه چندان برای تکنسین های اعمال رنگ اهمیت ندارد چرا آن ها همیشه پس از اختلاط دو جزء رنگ عملیات رنگ آمیزی را آغاز می کنند درست قبل از اتمام زمان عمر مفید رنگ و دلیلی ندارد که پس از فرآیند میکس کردن یک وقفه ی زمانی ایجاد شود. از آنجایی که رنگ استخری اپوکسی تشکیل شده از دو محلول مجزا هستند که باید با یکدیگر ترکیب شوند در نتیجه یک زمانی را تحت عنوان عمر مفید برای آن ها در نظر می گیرند که در دماهای مختلف با یکدیگر تفاوت دارند.

به عنوان مثال در دمای ۲۵ درجه سانتیگراد این زمان برابر ۶ ساعت و در دمای ۳۲ درجه سانتیگراد محیط این زمان برابر ۳ ساعت است. به طور کلی هر چقدر به انتهای زمان عمر مفید نزدیک می شویم از کیفیت اولیه ی رنگ مخلوط شده قدری کاسته می شود به همین دلیل پیشنهاد می شود در ظرف های کوچک رنگ ها را ترکیب کنید و در حجم کم، تا به سرعت تمام شوند. زمان عمر مفید تنها برای رنگ استخری اپوکسی دو جزئی تعریف نمی شود بلکه برای انواع عایق رطوبتی پایه آکریلیک و یا قیری نیز که بصورت تک جزئی هستند نیز در نظر گرفته می شود.

شرکت رانا کیمیا فام پیشگام در صنعت تولید انواع رنگ

شرکت رانا کیمیا فام با بهره‌گیری از کادری مجرب و کارآزموده، برنامه های بسیار مدونی را در تولید انواع محصولات رنگی خود در نظر گرفته است که همه روزه در حال بروزرسانی نیز می باشند. این مجموعه خط مسیر خود را بر پایه ی تبعیت از کلیه ی استانداردهای جهانی بنا نهاده است تا بتواند در همه حال کیفیت را نسبت به کمیت در اولویت قرار دهد. لذا شما می توانید نسبت به اجرای پروژه های خود و تهیه ی انواع رنگ و همچنین جهت دریافت مشاوره با این شرکت در تماس باشید.

پرسش و پاسخ های رنگ استخری

نوع متریال باکیفیت ترین رنگ استخر چیست؟

در حال حاضر با دوام ترین و پایدارترین رنگ استخری پوشش های اپوکسی هستند که می‌توانند یک لایه بسیار سخت، براق و زیبایی را بوجود آورند. فیلم رنگ اپوکسی در بازه زمانی بلندمدت پوسته نمی‌شود و در برابر لکه نیز مقاومت دارد. به همین دلیل در شرایط پرتنش انتخاب خوبی خواهند بود.

میزان عمر مفید رنگ استخری چقدر است؟

از آنجایی که عمر مفید رنگ استخری برای بسیاری از خریداران فوق العاده اهمیت دارد براساس نوع رنگ و موقعیت بکارگیری آن طول عمر آن‌ها نیز متفاوت خواهد بود. بعنوان مثال عمر مفیدی که برای استخرهای سرپوشیده در نظر گرفته می‌شود با استخر روباز فرق دارد. در مجموع برای رنگ های اپوکسی حداکثر تا ۸ سال می‌توانند دوام داشته باشند.

آیا رنگ استخری بر پایه روغن هم ساخته شده است؟

اصولا انواع رنگ استخری عبارتند از پوشش های اپوکسی ، پایه آب، لاتکس و روغنی میباشند. بنابراین رنگ های استخری روغنی نیز با حلال های خاص خود عرضه می‌شوند و شما میتوانید آنها را روی کف و دیوارهای بتنی استخرها اجرا کنید.

آیا رنگ های استخری احتیاجی به پرایمر دارند؟

اصولا نمی توان محدودیتی برای اجرای پرایمر در پروژه های مختلف رنگ آمیزی در نظر گرفت. حتی برای پوشش دهی استخرها نیز بهتر است پس از ترمیم و اصلاح بافت های آسیب دیده یک لایه پرایمر را روی آن اجرا کنیم تا رنگ‌ها روی بهتر بچسبند.

عملکرد انواع رنگ آکریلیک برای استخرها چگونه است؟

شما میتوانید برای بسیاری از استخرها از رنگ های آکریلیک پایه آب استفاده کنید. اما این نکته را در نظر داشته باشید که میزان عمر مفید آنها کمتر از پوششهای اپوکسی است و حداکثر می‌توانند تا ۵ سال دوام بیاورند. البته اگر شما یک استفاده خوبی از استخر داشته باشید.

عایق کاری بخش زیرین استخر چگونه انجام می‌شود؟

اگرچه رنگ های استخری بر روی سطح رویه اجرا می‌شوند. اما برای حفاظت بیشتر لازم است بخش زیرین یا بافت داخلی نیز عایق کاری شوند. معمولا از عایق رطوبتی دو جزئی برای آب بند کردن بتن استخرها استفاده می‌شود که تا سالیان طولانی دوام دارند.

چرا از رنگ آبی برای پوشش دهی استخرها استفاده می‌شود؟

در حال حاضر رنگ استخری به دو گونه سفید و آبی طبقه بندی می‌شوند. مهمترین دلیل استفاده از این رنگ‌ها زیبایی ظاهری آنها می‌باشد. تصور کنید که استخر شخصی شما در یک محیط روباز قرار دارد. تابش نور خورشید بر روی استخرهای آبی رنگ یک جلوه بصری بسیار خاص و جذابی را بوجود می‌آورد.

آیا رنگ استخری لیز و لغزنده است؟

در طراحی و معماری کلی استخرها ممکن است چندین پله نیز وجود داشته باشد. این نگرانی برای همه ما مطرح است که این پله‌ها لغزنده نباشند. معمولا رنگ های اپوکسی یک لغزندگی خفیفی را دارند. اما بهتر است بر روی آنها از افزودنی های ضد لغزش استفاده کنیم.

در صورت پوسته شدن رنگ استخری چه کنیم؟

بنا به دلایل مختلف ممکن است رنگ های استخری دچار پوسته شدن شوند که برخی از آنها عدم زیر سازی و اجرای نامناسب می‌باشد. در چنین شرایطی اصلاح رنگ‌ها امکانپذیر نیست و باید پوسته های رنگ سست کاملا از سطح جدا شوند تا بتوان مراحل رنگ آمیزی مجدد انجام داد.

بدون دیدگاه

متاسفانه فرم دیدگاه بسته شده است.