تلفن: (30 خط)87700627-021

رانا کیمیا فام | تولید کننده انواع رنگ و پوشش های صنعتی

 

رنگ اپوکسی، فروش با قیمت مناسب برای کاربری های صنعتی

رنگ اپوکسی صنعتی با کیفیت؛ فروش عمده با قیمت مناسب

رنگ اپوکسی، فروش با قیمت مناسب برای کاربری های صنعتی

  |   مقالات   |   بدون دیدگاه
رنگ های اپوکسی پلی آمید

رنگهای اپوکسی بدون حلال SOLVENT FREE

رنگ های سیلیکونی

رنگهای اپوکسی پلی آمین آداکت

رنگ های اپوکسی پلی آمید

رنگ های اپوکسی پلی آمید

رنگ های سیلیکونی

رنگهای اپوکسی پلی آمین

رنگ های صنعتی

رنگهای اپوکسی فنولیک

رنگ های سیلیکونی

رنگهای اپوکسی استر

فروشگاه   جهت دریافت لیست قیمت و مشاوره خرید انواع رنگهای اپوکسی کلیک کنید   فروشگاه

رنگ اپوکسی یکی از پرکاربردترین پوشش هایی است که علیرغم مشتقات بسیار بالا در پروژه های صنعتی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این رنگ‌ها میتوانند باعث افزایش مقاومت، استحکام و طول عمر سطح کار و بطور کلی قطعات و تجهیزات فلزی گوناگون شود. ساختار اصلی این رنگ‌ها بر پایه رزینهای اپوکسی و سخت کننده های پلی آمید است. به واسطه ترکیب پیگمنت های مختلف فام های ظاهری متنوعی نیز دارند.

اهداف اصلی استفاده از رنگ اپوکسی جلوگیری از خوردگی و حذف یا کاهش سرعت واکنش های شیمیایی می‌باشد. بنابراین لوازمی که در معرض رطوبت محیط و دیگر تنش‌ها قرار دارند به سرعت دچار تخریب ساختاری نمی‌شوند. جزئیات بسیار زیادی را میتوان برای این نوع از رنگ‌ها ذکر کرد. در این پست به مهمترین آنها اشاره خواهد شد.

رایج ترین کاربردهای رنگ اپوکسی صنعتی

رنگ های اپوکسی صنعتی گونه های مختلفی دارند که هر یک برای اهداف مشخصی استفاده می‌شوند. اگر بخواهیم کاربری های انواع رنگ اپوکسی و دیگر محلول های مشابه را ذکر کنیم می‌توانیم به پروژه های پوشش دهی سطوح فولادی، سوله های صنعتی به عنوان رنگ سوله، لوازم و تجهیزاتی که در محیط های دریایی و با رطوبت بالا قرار دارند. مخازن و محفظه های فلزی حاوی آب آشامیدنی، خطوط لوله ای مختلف اشاره کرد.

البته برخی از پرایمرهای اپوکسی نیز میتوانند در صنعت کشتیرانی برای ضد خوردگی کردن این وسایل حمل و نقل به کار گرفته شوند. همانطور که میبینید رنگ های اپوکسی در محیط های به شدت خورند کارایی دارند. رنگ هایی که حاوی مواد غنی شده از زینک هستند میتوانند روی سطوح فلزی که به شکل غرق شده در داخل آب هستند اعمال شوند. البته این پرایمرها نیاز به پوشش های میانی و رویه نیز دارند که باعث تکمیل حفاظت فیزیکی فلز خواهد شد. یکسری از رنگ های اپوکسی می توانند در داخل جداره لوله ها نیز استفاده شوند. این رنگ ها پس از آنکه به خشکی کامل میرسند هیچگونه ماده سمی را متساعد نمیکنند.

رنگ اپوکسی به چند گروه تقسیم بندی می‌شود؟

به عنوان قاعده کلی می‌توان سه گروه اصلی را برای رنگ اپوکسی بر شمرد که مهمترین آنها پرایمر اپوکسی، پوشش میانی اپوکسی و سپس پوشش رویه اپوکسی است. عمدتا رنگ آمیزی سطوح فلزی در یک لایه انجام نمی‌شود. چرا که در آن صورت در کوتاه ترین زمان شاهد خوردگی و زنگ زدگی فلز و از بین رفتن بافت سالم قطعات خواهیم بود. پس این رنگ‌ها باید یکی پس از دیگری روی یکدیگر اعمال شوند تا بتوان تنش های بسیار شدید محیط را از تجهیزات صنعتی دور کرد.

پس هیچ یک از این رنگ‌ها به تنهایی نمیتوانند طول عمر قطعات را افزایش دهند و زمانی که یک لایه اجرا می‌شود پس از یک مدت مشخص و رسیدن به خشکی مطلوب لایه بعدی، مجدد زمانی که لایه دوم به خشکی نسبی رسید لایه نهایی یا سوم که عمدتآ رنگ رویه اپوکسی است اجرا می‌شود. این رنگ‌ها مشخصات فنی متفاوتی دارند که در کاتالوگ محصولات بطور مفصل در مورد آن‌ها توضیح داده شده است.

رنگ اپوکسی به چند گروه تقسیم بندی می‌شود؟

پرکاربردترین پرایمرهای اپوکسی چیست؟

همانطور که گفته شد برای پوشش دهی سطوح فلزی و تجهیزاتی که در معرض رطوبت و خوردگی شدید قرار دارند حتما باید یک رنگ آمیزی لایه ای را داشته باشید. پرایمرها یک پوشش اولیه شناخته می‌شوند. در حال حاضر ماده اصلی که باعث کند شدن یا متوقف کردن واکنش شیمیایی و زنگ زدگی می‌شود عناصر زینک هستند. این مواد با فرمولاسیون خاص با رنگ‌ها یا پوشش های پرایمر ترکیب می‌شوند تا بتوانند یک لایه ضد خوردگی را بوجود آورند.

از جمله پرکاربردترین پرایمر، میتوان به مواد زینک ریچ اپوکسی اشاره کرد. با توجه به نوع آن این نوع رنگ غنی از مواد زینک است. پس زمانی که به عنوان پوشش اول استفاده می‌شود تماس سطح فلز را با محیط بیرون و حتی سیالات مایع قطع می‌کند. درنتیجه هیچ واکنش شیمیایی اتفاق نمی افتد.

این پرایمرهای زینک ریچ نمونه های مختلفی دارند که میتوان به پرایمرهای تک جزئی، پرایمرهای دو جزئی و سه جزئی پلی آمید اشاره کرد. نسبت اختلاط در آنها فوق العاده اهمیت دارد و تکنیسین های اجرایی با دانش و تجربه بالا باید مراحل آماده سازی رنگ اپوکسی آهن را طبق اصول خود انجام دهند.

اهمیت اجرای صحیح رنگ های اپوکسی

برای اینکه یک نتیجه مطلوب و باکیفیتی در اجرای انواع رنگ اپوکسی چه از نوع پرایمر و دیگر پوشش‌ها میانی و رویه داشته باشیم. لازم است که ضمن انجام موارد ایمنی و امنیتی یک شرایط مساعد محیطی را نیز فراهم کنیم. از آنجایی که دما می‌تواند باعث کاهش یا افزایش کیفیت رنگ آمیزی شود یک دامنه مشخص برای آن تعریف شده است.

اصولا نمیتوان بالاتر از دمای ۴۰ درجه سانتیگراد به استفاده از این رنگ‌ها پرداخت. در دماهای بسیار پایین تر و سرد که غالبا کمتر از ۱۰ درجه سانتیگراد است نیز نمیتوان آن کیفیت قابل قبول را دریافت کرد. پس لازم است مقوله دما را مدنظر قرار دهیم. دمای سطح کار و میزان رطوبت نیز در جایگاه خود باید بررسی شود. سطح فلز باید کاملا خشک باشد و هرگونه افزایش رطوبت یا به اصطلاح روغنی یا خیس بودن سطح باعث کاهش چسبندگی رنگ های اپوکسی از هر نوع خواهد شد.

از چه نوع اسپری هایی برای اجرای رنگ اپوکسی استفاده می‌شود؟

اصولا در پروژه های صنعتی با توجه به آنکه مساحت کار بسیار بالا است از انواع اسپری های رنگی برای اعمال این پوشش‌ها استفاده می‌شود. در حال حاضر اسپری هوا و همچنین نمونه های اسپری بدون هوا تجهیزات اصلی هستند که برای اجرای رنگ اپوکسی به کار گرفته می‌شود. اما میتوان از رولر یا غلتک‌ها و همچنین براش‌ها و قلم موهای ساده نیز برای اجرای این رنگ‌ها استفاده کرد.

مهمترین نکته قبل از اجرا و آماده سازی پوشش‌ها همچنین پیش از آنکه بخواهیم به اختلاط رنگ بپردازیم باید سطح کار را بررسی و ارزیابی کنیم. اینکه مواد روغنی، آلاینده های محیط روی آن چسبیده نباشد. در چنین شرایطی ممکن است لازم باشد چندین مرحله ساب زنی یا سنباده زنی فلز را نیز انجام دهیم. اصولا سنباده زنی نه تنها بر روی فلزات بلکه ممکن است بر روی پروژه های رنگ آمیزی داخل ساختمان نیز انجام شود.

تنوع ساختاری رنگ اپوکسی پلی آمید برای کاربری های صنعتی

رنگ اپوکسی پلی آمید یک پوشش رنگی صنعتی پرکاربرد است که به دلیل دوام و مقاومت شیمیایی بالا شناخته شده است. انواع مختلفی را می توان برای آن ها تعریف کرد که هر یک ویژگی‌های منحصر به فردی را دارند و برای کاربری های خاص فرموله شده‌اند. یکی از مدل های بسیار رایج رنگ اپوکسی پلی آمید محصولات مبتنی بر ترکیبات آلیفاتیک است که به جهت مقاومت ایده آل در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید و پایداری رنگ شهرت دارند.

این ویژگی منجر به آن خواهد شد که آن ها را به یک انتخاب ایده آل برای موارد استفاده در محیط های باز مانند تجهیزات و سازه های صنعتی بدل کند. همانطور که می‌دانید در صنایع اغلب وسایل و متریال‌های فولادی بیشتر در فضای باز هستند. در چنین شرایطی است که عوامل محیطی مانند رطوبت، تابش خورشید، نوسانات دمایی روی آنها اثر می گذارد. پس باید رنگی را انتخاب کنیم که بتواند این شرایط نامساعد را به خوبی تحمل کند.

از طرف دیگر، رنگ های اپوکسی پلی آمید آروماتیک نیز فرموله و تولید شده اند که کاربری متفاوت دیگری دارند. به دلیل مقاومت شیمیایی بی نظیر خود ارزش بالایی دارند و آنها را برای محیط هایی که در معرض مواد آسیب زا هستند مورد استفاده قرار می‌دهند. از جمله این محیط‌ها می‌توان به کارخانه های فرآوری مواد شیمیایی اشاره کرد. همیشه عوامل محیطی نیستند که روی فلز اثر مستقیم می‌گذارند بلکه در یک محیط صنعتی اگر مواد و ترکیبات شیمیایی خورنده وجود داشته باشد این‌ها هم در نوع خود باعث تخریب ساختاری فلز می‌شوند.

برخی از کاربران تصور می‌کنند که فقط رطوبت می‌تواند فلزات را از بین ببرد اما این فقط یکی از المان‌های طبیعی است. به طوری که مواد روغنی، اسیدی، قلیایی، آلاینده های چسبنده نیز برای فلز مضر هستند. نوع ساختاری که این محصولات دارند مستقیماً روی قیمت رنگ اپوکسی اثر می‌گذارد.

در گروه ترکیبات رنگی مبتنی بر سیالات آب، رنگ اپوکسی پلی‌آمید پای آب ساخته شده است. به دلیل حجم کم ترکیبات آلی فرار (VOC) در بین کاربران بسیار محبوب و پرطرفدار هستند. این رنگ ها سازگار با محیط زیست می باشند. بنابراین در محیط‌های صنعتی که مقررات و پروتکل‌های مشخصی مبنی بر حفظ محیط زیست وجود دارد حتماً باید از این رنگ‌ اپوکسی استفاده شود و اجازه ای مبنی بر استفاده از رنگ‌های پایه حلال با مواد فرار شدید داده نمی‌شود.

این رنگ‌ها با توجه به نوع حلالی که دارند توانستند جرم حجمی خود را نیز حفظ کنند. در نتیجه اگر سطح مورد نظر احتیاج به ضخامت‌های بالایی از رنگ اپوکسی دارد این نوع از پوشش‌ها می‌تواند یک لایه به نسبت ضخیمی را به وجود آورد.

به عنوان نتیجه کلی انواع مختلف رنگ اپوکسی پلی آمید با توجه به ویژگی‌های محیط و اینکه تجهیزات و سازه‌های فلزی در چه موقعیتی قرار دارند انتخاب می‌شوند. با استفاده از این رنگ‌ها فرایند کاری صنایع بخوبی پیش می‌رود و می‌توانند بازدهی کاری خود را نیز بدون آسیب دیدگی وسایل و تجهیزات فلزی پیش ببرند. این رنگ‌ها به گونه‌ای فرموله شده‌اند که با شرایط مختلف تطبیق پذیر باشند و بتوانند تنش‌های گوناگون را که برای آسیب به فلز هستند خنثی کنند.

اهمیت اجرای صحیح رنگ های اپوکسی

جهت مشاهده رنگ های اپوکسی رانا کیمیا فام کلیک کنید.

اما رنگهای اپوکسی کاربردهای متنوعی دارند که می توان به چند مورد از آنها اشاره کرد.

۱- استفاده از رنگ اپوکسی در سرویس حمام

استفاده از رنگهای اپوکسی در حمام در واقع یکی از رایج ترین کاربردهای این رنگ ها به شمار می رود. به دلیل اینکه این رنگ ها از دوام و مقاومت بسیار زیادی در برابر رطوبت برخوردار هستند. چرا که معمولاً در حمام مقادیر بسیار زیادی آب و بخار وجود دارد و در حین دوش گرفتن به احتمال صد در صد رطوبت زیادی به دیوارها خواهد رسید.

استفاده از رنگ اپوکسی در حمام این امکان را به شما می دهد تا از به وجود آمدن هرگونه آسیب های آبی و رطوبتی در هوا جلوگیری نمایید. به همین دلیل استفاده از رنگهای اپوکسی یک انتخاب کاملاً به جا و مناسب برای استفاده در حمام هستند.

۲- استفاده از رنگهای اپوکسی در سونا

از دیگر مکان هایی که می توان از رنگ اپوکسی در آن استفاده نمود، سونا است. به دلیل اینکه سونا به هیچ عنوان به اتاق های معمولی شباهت خاصی ندارد و هر رنگی در این اتاق به کار می رود بایستی بتواند در دما و رطوبت بسیار بالا خودش را به خوبی نگه دارد.

تنها رنگی که در این طور مواقع به خوبی کار می کند، رنگ اپوکسی است. در طول سالیان متمادی به همه ثابت شده که رنگهای اپوکسی در برابر رطوبت و گرما به خوبی ایستادگی می کنند و استفاده از آنها به خصوص در سونا نیاز افراد را به دوباره رنگ کردن برطرف می کند.

۳- استفاده از اپوکسی در اتاق های استخر

اتاق های استخر به دلیل استفاده مداوم از آب، رطوبت بسیار زیادی را در خود و هوا ایجاد می کنند. پس شما به رنگی نیاز دارید تا به راحتی بتواند در رطوبت بالا از خودش مقاومت نشان داده و تحت تأثیر شرایط محیطی قرار نگیرد.

۴- به کار بردن رنگ اپوکسی در کف گاراژها

گاراژها به منطقه ای معروف هستند که تردد افراد و خودروها در آنها بسیار زیاد است. پس در اینگونه مواقع شما به رنگی نیاز دارید که بتواند تحمل این همه تردد افراد و خودروها را داشته باشد. رنگ اپوکسی در واقع یکی از بهترین راه حل ها برای این موضوع به شمار می رود.

به دلیل اینکه اگر ناخواسته یک ابزار سنگین از دست شما رها شده و با زمین برخورد کند در بیشتر مواقع به رنگ آسیبی وارد نمی کند. این مورد نشان دهنده این است که رنگهای اپوکسی توانایی و مقاومت زیادی در برابر ضربه، سایش، تردد و یا غلتیدن اجسام بر روی خود را دارد.

۵- کاربردهای تجاری رنگ اپوکسی

شاید تا حدودی از کاربردهای مسکونی رنگ اپوکسی خبر داشته باشید. بد نیست بدانید که رنگهای اپوکسی در بخش های تجاری هم کاربردهای بسیار زیادی دارد. در بخش های تجاری شما با مکان هایی روبرو می شوید که مردم دائماً در حال رفت و آمد هستند. استفاده از رنگ اپوکسی بر روی دیوارها و همچنین کف مکان های تجاری یک راه حل مناسب به نظر می رسد.

نحوه مصرف رنگهای اپوکسی

بر اساس کاربردهایی که رنگ اپوکسی دارد می توان این رنگ را مصرف کرد که در برخی موارد استفاده از آن ساده و در برخی موارد هم ممکن است پیچیده به نظر بیاید. اینگونه رنگ ها را می توان با استفاده از قلم مو یا غلتک بر روی هر سطحی که مد نظر دارید، اعمال نمایید.

اما نکته مهم این است این نوع رنگ زدن هیچ دوام طولانی یا زیبایی خاصی را در بر ندارد و بهتر است بگوییم برای کاربردهای صنعتی اصلاً مناسب نیست. از همه مهم تر اینکه به هیچ عنوان سطوح صیقلی ایجاد نمی شود و نور را به صورت کامل بازتابش نمی دهد.

قبل از اینکه رنگ اپوکسی را بر روی سطوح بچسبانید حتماً زیرسازی مناسب سطوح را به خوبی انجام دهید. این کار می تواند به طول عمر مناسب و همچنین چسبندگی مناسب آنها بینجامد. مراحل مصرف رنگ اپوکسی به صورت زیر انجام می شود:

نحوه مصرف رنگهای اپوکسی

مرحله اول: برای استفاده از رنگ اپوکسی سطوح را از هر آلودگی تمیز نمایید

اولین مرحله در استفاده از رنگ های اپوکسی این است که ناحیه مورد نظر را تمیز و عاری از هرگونه آلودگی نمایید. برای این کار می توانید از دستمال آغشته به صابون یا مایع دستشویی استفاده نمایید. بعد از اینکه سطح مورد نظرتان را تمیز کردید، آن را با دستمال آشپزخانه یا دستمال کاغذی خشک کنید. حتی دیوارها را هم بررسی نمایید تا کاملاً خشک باشد به دلیل اینکه رطوبت می تواند بر عملکرد رنگ اپوکسی تأثیر منفی بگذارد.

مرحله دوم: استفاده از رنگ اپوکسی

بعد از اینکه سطح مورد نظر را تمیز و خشک کردید زمان آن است که از رنگ اپوکسی استفاده کنید. حتماً قبل از مصرف آن را به خوبی، هم بزنید به دلیل اینکه این کار موجب می شود تا مواد اولیه با هم ترکیب شوند و به هنگام کار کردن حباب ایجاد نکنند.

رنگ را بر روی سطح مورد نظر بکشید و تا جای ممکن مراقب باشید که حباب تشکیل نشود. بعد از هر بار کشیدن رنگ اپوکسی بر روی سطوح، باقیمانده رنگ در قوطی را به هم بزنید تا به این صورت مطمئن شوید که مواد تشکیل دهنده رنگ به هنگام استفاده از یکدیگر جدا نشده اند.

مرحله سوم: به رنگ اپوکسی اجازه دهید کاملاً خشک شوند

شاید تمایل داشته باشید بعد از اتمام کار یک بار دیگر سطح مورد نظر را رنگ نمایید. در این طور مواقع حتماً اجازه دهید رنگ قبلی خشک شود و سپس رنگ دوم را بزنید. برای اینکه اطمینان حاصل کنید که رنگ در حال خشک شدن است تا ۲۴ ساعت صبر کنید. هرگز به رنگ دست نزنید به دلیل اینکه ممکن است جای دست شما بر روی سطح مورد نظر باقی بماند.

مرحله چهارم: پایان کار

پیش از اینکه دست از کار بکشید حتماً یک لایه روغن جلا بر روی رنگ اپوکسی بکشید. این روغن در واقع همان درخشش و بازتابش نوری که پیشتر به آن اشاره کردیم را در رنگ اپوکسی به وجود می آورد. همچنین روغن جلا به درزگیری هر چه بهتر دیوارها کمک شایانی می کند. اما به هنگام استفاده از روغن جلا از خشک بودن سطوح کاملاً مطمئن شوید و حتماً از اسپری روغن جلا استفاده کنید تا دیوارها به صورت یکدست از روغن پوشیده شوند.

مزیت ها و معایب استفاده از رنگهای اپوکسی

بدون تردید استفاده از رنگهای اپوکسی می تواند مزیت ها و معایب زیادی را به همراه داشته باشد. از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

مزیت های رنگهای اپوکسی

 • مقاومت بسیار زیاد

در واقع رنگ اپوکسی یک انتخاب بسیار مناسب و مقاوم برای کفپوش ها هستند. اپوکسی این توانایی را دارد که در برابر فشار شوک شدید، گرما، مواد شیمیایی و آب از خودش مقاومت نشان دهد. به طور مثال در گاراژهایی که تردد خودروها و همچنین مواد شیمیایی خورنده بسیار زیاد هستند استفاده از رنگ اپوکسی می تواند بسیار مناسب و ایده آل به نظر برسد.

 • کاملاً مقرون به صرفه

استفاده از رنگ اپوکسی می تواند برای شما مقرون به صرفه باشد به این دلیل که می توانید آن را بر روی کفپوش فعلی خود اضافه نمایید. این عمل در زمان و هزینه های جاری شما صرفه جویی خواهد کرد

 • ماندگاری بسیار زیاد

شاید نصب رنگهای اپوکسی یه مقدار زمان بر باشد اما نکته مهم این است که زمان خیلی زیادی طول می کشد تا این رنگ از بین برود. این یعنی ماندگاری آن بسیار زیاد است. پوشش رنگ اپوکسی بسیار بادوام و سخت هستند و در برابر حجم بسیار زیادی از ترافیک از خودشان مقاومت نشان می دهند. این مورد نشان از ماندگاری بسیار زیاد رنگهای اپوکسی است

 

 • محافظت در برابر ترک برداشتن

به صورت کلی رنگهای اپوکسی پوششی را برای کفپوش مکان مورد نظر شما ایجاد می کند. این پوشش، کفپوش را در برابر لکه ها، ترک برداشتن و یا پاره شدن محافظت می کند.

 • جلوگیری از ورود گرد و غبار

در واقع رنگ اپوکسی با ایجاد یک لایه بسیار مقاوم در برابر ورود هرگونه گرد و غباری جلوگیری می کنند. این مورد به نوعی مقاومت آنها را در برابر هر نوع ماده خارجی نشان می دهد

 • راحتی در تمیز کردن

یکی از مزیت های بسیار مهم رنگ اپوکسی این است که یک سطح کاملاً صاف ایجاد می کنند که به وسیله جارو و آب به راحتی تمیز می شود

 • در برابر آتش بسیار مقاوم است

رنگهای اپوکسی در برابر آتش بسیار مقاوم هستند و به نوعی دیر شعله ور می شوند. این رنگ ها به راحتی می توانند گرمای بیشتر از ۲۰۰ درجه سانتی گراد را تحمل کنند. این مقاومت در برابر آتش به اندازه ای است که در محصولات خطوط هوایی تجاری، نواحی انبار و همچنین حفظ مواد منفجره از رنگ اپوکسی استفاده می شود. برای اینکه از مقاوم بودن این رنگ ها در برابر آتش اطمینان حاصل کنید می توانید به برچسبی که بر روی محصول درج شده مراجعه نمایید.

 • رنگ اپوکسی در برابر آب بسیار مقاوم است

هرگاه که رنگ اپوکسی را استفاده کردید اگر بر روی این رنگ رطوبت آب های زیرزمینی یا هر مایع دیگری ریخته شود به راحتی می توان آن را پاک کرد. در کل این رنگ نسبت به آب و رطوبت و حتی نشت مواد شیمیایی بسیار مقاوم هستند. به طور مثال مواد شیمیایی به داخل رنگهای اپوکسی جذب نمی شوند و همان طوری که اشاره کردیم پاکسازی آنها بسیار ساده و راحت است.

 • رنگهای اپوکسی در برابر لیز خوردن از خودشان مقاومت نشان می دهند

اکثر رنگهای اپوکسی حتی زمانی که خیس و یا به چربی آغشته هستند در برابر لغزش از خودشان مقاومت نشان می دهند. به دلیل اینکه رنگهای اپوکسی یک سطح صاف و مقاوم را تشکیل می دهند در برابر لغزش از خود مقاومت نشان می دهند.

به طور مثال اگر ناحیه یا منطقه ای که برای رنگ آمیزی انتخاب کرده اید یکی از پر ترددترین و پر ترافیک ترین مناطق به شمار می رود می توانید از پوشش اپوکسی بدون لغزش استفاده نمایید. این پوشش ها یک سطح دارای بافت برجسته هستند که در مقابل لغزش از خودشان مقاومت نشان می دهند. از این سطوح دارای بافت برجسته به طور معمول در سکوها، سطوح شیبدار، لنگرگاه های تفریحی و فروشگاه های ماشین استفاده می شود.

معایب استفاده از رنگهای اپوکسی

معایب استفاده از رنگهای اپوکسی

 • رنگهای اپوکسی بسیار لغزنده هستند

اولین عیبی که بر کفپوش های اپوکسی وارد است این است که اگر با پوشش روغنی جلا داده شوند می توانند بسیار لغزنده باشند. به همین دلیل استفاده از رنگ اپوکسی برای مناطقی که مدام در معرض ریزش های جوی هستند و یا آب بر روی زمین ریخته می شود، ایده آل و مناسب نیست.

 • رنگهای اپوکسی در نهایت باید جایگزین شود

شاید استفاده از رنگهای اپوکسی بسیار سخت و مقاوم به نظر بیاید اما هر روز پاک کردن و تمیز کردن آن موجب پاره شدن آن می شود و در نهایت ترک ها شروع به رشد می کنند. در این طور مواقع شما هیچ راهی به جز استفاده از پوشش دیگری از رنگ اپوکسی ندارید. اگر در یک مکان مانند باشگاه های ورزشی هستید که اشیاء سنگین ورزشی قرار دارند و مدام به زمین می افتند استفاده از رنگهای اپوکسی اصلاً مناسب نیست.

 • مرحله اجرا زمان بر است

همان طوری که پیشتر هم به این موضوع اشاره کردیم مرحله اجرا رنگ اپوکسی یک مقدار زمان بر است و نیاز به آماده سازی زیاد قبل از اجرا دارد. به طور مثال بایستی تمامی ترک ها را پر کرده و تمامی گریس هایی روغن را به دقت تمیز نمایید.

این مرحله به خودی خود یک مقدار وقت گیر و خسته کننده به نظر می رسد و امکان دارد چند روزی زمان بر باشد تا رنگ قبلی خشک شده و سپس رنگ بعدی را اضافه نمایید. حتی تغییر رنگ، طراحی و همچنین حذف رنگ اپوکسی از کفپوش هم می تواند دشوار و پر هزینه باشد.

چه دلیلی وجود دارد که از رنگ اپوکسی برای رنگ کف استفاده شود؟

اولین دلیلی که می توان بیان کرد این است که استفاده از رنگ اپوکسی به نسبت دیگر کفپوش ها، مقرون به صرفه تر است. فرمولی که در ساخت این نوع رنگ ها به کار رفته به گونه ای است که یک لایه از این رنگ می تواند یک ضخامت خوب و محکم را به وجود بیاورد که به راحتی قادر خواهید بود آن را در هر سطوحی که مایل هستید به کار ببرید.

در بالا هم اشاره کردیم که رنگ اپوکسی در برابر رطوبت و گرما از خودش مقاومت نشان می دهد و در واقع یک انتخاب بسیار مناسب برای استخرهای شنا، سونا، حمام ها و حتی کف مکان ها به شمار می رود. به دلیل اینکه سطوح براق و بدون درزی را به وجود می آورد که به نوعی یک سطح غیر جاذب را ایجاد می کند. از همه مهم تر اینکه تمیز کردن چنین سطوحی بسیار ساده و راحت است.

چه تفاوتی بین پوشش و رنگهای اپوکسی وجود دارد؟

در نگاه اول تصور برخی افراد این است که پوشش اپوکسی و رنگهای اپوکسی یکی هستند. اما در واقع این دو با یکدیگر کاملاً متفاوت هستند. از جمله این تفاوت ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پوشش های اپوکسی تمیز می شوند اما رنگهای اپوکسی خشک می شوند
 • هرگاه از پوشش های اپوکسی جامد استفاده می کنید سطوح کاملاً سخت و با دوام می شوند. همین مورد می تواند سطوح را در برابر مواد شیمیایی، ضربه، خراش، روغن، لکه، چربی و غیره مقاوم نگه دارد
 • پوشش‌ های اپوکسی از دو جزء مواد سخت کننده مانند پلی آمین و رزین اپوکسی تشکیل شده ‌اند. اما رنگ اپوکسی از یک بخش به نام اکریلیک لاتکس تشکیل می شود که بسته به نوع محصول مقدار کمی اپوکسی به آن اضافه می شود
 • پوشش های اپوکسی قبل از اینکه اعمال شوند بایستی یک پیمانکار یا نصاب حرفه ای مواد سخت کننده مانند پلی آمین و رزین اپوکسی را با یکدیگر مخلوط کند
 • هرگاه که در رنگ ها از اپوکسی استفاده می شود، رنگ خیلی بهتر به سطح بتن می چسبد و به نوعی سطح بادوام تر می شود. اما اگر اپوکسی به رنگ اضافه نشود این امکان وجود دارد که رنگ در نهایت پوسته پوسته شده و ترک بردارد. این مورد بیشتر مواقعی که منطقه مورد نظر از ترافیک بالاتری برخوردار باشد، به وجود می آید. اما این مورد در پوشش های اپوکسی وجود ندارد
 • پوشش های اپوکسی به ظرافت بیشتری برای نصب نیاز دارند. به خصوص مواقعی که از محصولاتی مانند سوناپکسی ۵۴ یا سوناپکسی ۱۰۰ استفاده می کنید به یک شخص متخصص برای نصب نیاز خواهید داشت
 • در هر دو محصول پوشش اپوکسی و رنگ اپوکسی قبل از استفاده حتماً بایستی سطح بتن کاملاً تمیز و عاری از هرگونه آلودگی باشد. نواحی که آسیب دیده هم می بایستی تعمیر شود. اگر مایل به استفاده از پوشش های اپوکسی هستید حتماً سطح مورد نظر را تمیز و سپس تست رطوبت را انجام داده و در نهایت برای نصب اقدام نمایید.

معایب استفاده از رنگهای اپوکسی

پرسش و پاسخ های رنگ اپوکسی

مشتقات مختلف انواع رنگ اپوکسی چیست؟

رنگ های اپوکسی مشتقات بسیار متنوعی دارند. بطوریکه برخی از آنها در گروه پرایمرهای صنعتی و برخی دیگر در گروه پوشش های میانی و پوشش های رویه قرار می‌گیرند. نمونه ای از رزین های اپوکسی که فرمولاسیون کاملا متفاوتی دارند در پروژه های پوشش دهی کف استفاده می‌شوند.

پرایمر رنگ اپوکسی صنعتی چیست؟

انواع پرایمر رنگ اپوکسی برای پوشش دهی سطح فلز و مقاوم سازی آنها در برابر زنگ زدگی و خوردگی استفاده می‌شوند. از جمله پرکاربرد ترین آنها پرایمر زینک ریچ اپوکسی، پرایمر زینک کرومات اپوکسی است که میتوانند به عنوان پوشش اولیه باعث سالم نگه داشتن سطح فلز در بلندمدت شوند.

چرا از پوشش میانی رنگ اپوکسی استفاده می‌شود؟

پوشش های میانی رنگ اپوکسی معمولا بر روی پرایمرها یا لایه های اولیه اعمال می‌شوند. اجرای این لایه جزو اقدامات بسیار مهم در مقاوم سازی سطح کار است. پرایمرهای اپوکسی می‌توانند با استفاده از دستگاه های اسپری اعمال شوند. پس از رسیدن به خشکی نسبی میتوان لایه بعدی را نیز اجرا کرد.

آیا حتما باید پوشش رویه رنگ اپوکسی اعمال شود؟

معمولا در فرایند پوشش دهی تکنیک لایه ای در پیش گرفته می‌شود. یعنی ابتدا پوشش پرایمر، سپس لایه میانی و در نهایت پوشش رویه اجرا می‌شود. این نوع پروژه رنگ آمیزی برای فلزات و سطوحی که در محیطهای خورنده شدید قرار دارند بسیار لازم و ضروری است. بنابراین حتما باید پوشش رویه اپوکسی اجرا شود.

آیا رنگ های اپوکسی می‌توانند روی سطوح مغروق در آب استفاده شوند؟

رنگ های اپوکسی اگر طبق اصول خود یعنی لایه های پرایمر تا پوشش های رویه بطور کامل اجرا شوند. حتی میتوانند تجهیزات فلزی که به شکل مغروق در آب هستند را نیز از لحاظ حفظ ساختار پایدار نگه دارند. پس استاندارد اجرایی رنگ‌ها بسیار حائز اهمیت است است.

چرا اکثر رنگ های اپوکسی چند جزئی هستند؟

بسیاری از رنگ های اپوکسی به صورت چند جزئی عرضه می‌شوند. یعنی یک رزین رنگی به تنهایی قابلیت اجرا روی سطوح را ندارد. ترکیب و اختلاط اجزای رنگ باعث تکمیل کارایی آن‌ها می‌شود. در نتیجه میتوانید یک لایه بسیار مقاوم و سخت را ایجاد کنید. حال آنکه برای برخی از رنگ های ساختمانی این ویژگی وجود ندارد.

آیا محدودیتی برای اجرای کفپوش رزین اپوکسی وجود دارد؟

نمیتوان محدودیتی را برای کفپوش های رزین اپوکسی ذکر کرد. در واقع این کفپوش‌ها در محیط های صنعتی و فضاهای پرتنش، سالن های ورزشی، محیط های پر رفت و آمد و حتی منازل نیز استفاده می‌شوند. جنبه تزئینی این کفپوش‌ها بیشتر برای مشتریان جلب توجه میکند.

بدون دیدگاه

متاسفانه فرم دیدگاه بسته شده است.