• en
تلفن تماس : (30 خط)87700627-021

رانا کیمیا فام | تولید کننده انواع رنگ و پوشش های صنعتی

 

ویژگی و کاربرد رنگ پلی اورتان فلز

رنگ پلی یورتان فلز

ویژگی و کاربرد رنگ پلی اورتان فلز

  |   مقالات

یکی از نمونه های رنگ های دوجزئی، که در گروه رنگ های صنعتی قرار دارد، رنگ پلی اورتان فلز می باشد. این دسته از رنگ ها در تقسیم بندی میان رنگ هایی بر پایه رزین اپوکسی و رزین پلی اورتان، شناخته می شوند. در اصل استفاده از این رنگ ها برای محیط های صنعتی، با سرعت بالای خشک شدنشان شناخته می شوند.

رنگ های پلی اورتان نمونه ای از رنگ های بسیار مقاوم بوده که در برابر اشعه خورشید و همچنین باران اسیدی نیز مقاومت فوق العاده بالایی دارند. علت محبوبیت این دسته از رنگ ها نیز همین مقاومت بالای آنها نسبت به شرایط محیطی مختلف می باشد.

از سوی دیگر می توان از رنگ پلی اورتان فلز برای محیط هایی که دارای رطوبت بالایی می باشند، استفاده کرد. زیرا قدرت چسبندگی فوق العاده بالایی که دارند، انها را به عنوان پوششی نهایی برای سطوح مناسب نموده است. پس در هر محیطی از آنها بر روی فلز استفاده می شود.

آیا رنگ پلی اورتان فلز به رنگ های اپوکسی شبیه است؟

برخی با این سوال درگیر هستند که آیا این دو رنگ که از نوع رنگ های صنعتی به شمار می روند، با یکدیگر شباهتی دارند؟ باید بگوییم بله. حتی در بسیاری از موارد این دو رنگ مکمل مناسبی برای یکدیگر به شمار می روند. یعنی از رنگ های اپوکسی بر روی سطوح مختلف صنعتی استفاده شده، و از رنگ های پلی اورتان بر روی آنها به عنوان رنگ های نهایی استفاده می کنند.

معمولا می توانید رنگ پلی اورتان فلز را بر روی محیط های فلزی همچون پل ها، تانکرها، کشتی ها و … به عنوان لایه های رویی استفاده کنید. علاوه بر آن از رنگ های کفپوش پلی اورتان نیاز برای محیط های آزمایشگاهی، بیمارستان ها، و محیط های خاص بهداشتی استفاده می شود.

رنگ پلی یورتان فلز

ویژگی های خاص رنگ پلی اورتان چیست؟

از میان ویژگی هایی که این دسته از رنگها به خود اختصاص داده اند، باید به موارد زیر اشاره کنیم.

  • مقاومت بسیار بالای رنگ های پلی اورتان در برابر نور خورشید، مواد شیمیایی و آب
  • خشک شدن سریع رنگ پلی اورتان به دلیل نیاز به درجه حرارت پایین
  • رنگ های پلی اورتان در برابر اسید، املاح، روغن های شیمیایی و صنعتی نیز مقاوم هستند
  • این دسته از رنگ ها در برابر ضربه پذیری بالا و سایش نیز مقاومت زیادی دارند
  • چسبندگی عالی رنگ پلی اورتان فلز بر روی سطوح فلزی از دیگر ویژگی های خاص این رنگ ها به شمار می رود
  • در انتها نیز باید به مقاومت این رنگ ها نسبت به گچی شدن اشاره کنیم

خواص مکانیکی رنگ های پلی اورتان به چه صورت است؟

همانطور که بیان نمودیم این دسته از رنگ ها در برابر نور خورشید بسیار مقاوم می باشند. البته لازم به ذکر است به دلیل داشتن ظاهری زیبا و چشم اندازی عالی، بسیار مورد توجه قرار گرفته و محبوبیت بالایی دارند.

از سوی دیگر باید به خواص مکانیکی فوق العاده عالی این رنگ ها همراه با خواص شیمیایی رنگ پلی اورتان فلز اشاره نماییم. که این رنگ ها را ایده آل نموده است.

رنگ پلی یورتان فلز

اهمیت آماده سازی محیط پیش از رنگ آمیزی

بدون شک پیش از این که هر محیطی را رنگ آمیزی نمایید، باید حتما آن را پاکسازی کنید. برای این که از رنگ پلی اورتان فلز نیز برای سطوح فلزی استفاده کنید، باید این محیط را از هرگونه آلودگی نظیر گرد و غبار، روغن و املاح پاک کنید.

علاوه بر آن لازم است حتما پیش از استفاده از رنگ های پلی اورتان، سطح مورد نظر را از هر گونه خوردگی پاک نموده تا استری مناسب بر روی سطح به وجود آید. برخی از ویژگی هایی موجود در رنگ های پلی اورتان مخصوص فلز، منجر شده است تا از این رنگ ها به عنوان پوشش های مناسبی بر روی ماشین الات کشاورزی نیز استفاده شود.

می توانید بر روی نرده های آهنی که از کیفیت بالایی برخوردار هستند، یا قطعات خودرو های با کیفیت که در برابر نور خورشید قرار می گیرند نیز، شاهد استفاده از رنگ پلی اورتان فلز باشید. حتی صندلی هایی که در محیط های بیرونی قرار می گیرند نیز برای این که از دوام بالایی برخوردار باشند، معمولا با این دسته از رنگ ها، رنگ آمیزی می شوند.

این رنگ ها اصولا پودری بوده و میتوان آنها را به مدت یک سال در دمای ۲۵ درجه سانتی گراد نگهداری نمود.

کاربران و مشتریان گرامی می توانید جهت اطلاع از قیمت و خرید رنگ پلی اورتان فلز از بخش تماس با ما با شرکت رانا کیمیا فام در ارتباط باشید.


مقالات زیر میتواند برای شما مفید باشد :