• en
تلفن تماس : (30 خط)87700627-021

رانا کیمیا فام | تولید کننده انواع رنگ و پوشش های صنعتی

 

ویژگی ها و کاربرد رنگ آلکیدی زینک کرومات

رنگ آلکیدی زینک کرومات

ویژگی ها و کاربرد رنگ آلکیدی زینک کرومات

  |   مقالات

یکی از دسته رنگ های ترافیکی که برای محیط های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد، رنگ آلکیدی زینک کرومات است. این رنگ بر پایه رزین آلکید روغنی بوده و با پودر کرومات ترکیب می شود که حالت ضد خوردگی دارد. در اصل می توان از این دسته رنگ ها بر روی سطوح مختلف استفاده کرد.

پودر کروماتی که درون این رنگ ها مورد استفاده قرار می گیرد، قدرت چسبندگی رنگ آلکیدی زینک کرومات را بر روی سطوح مختلف افزایش داده و باعث می شود تا بیشتر این رنگ ها، از خواص ضد خوردگی و مقاومت بالای رطوبتی برخوردار شوند.

مشخصات فنی رنگ های آلکیدی

اصولا از این دسته رنگ ها برای محیط های نیمه صنعتی، محیط های شهری، محیط های شرجی و مرطوب استفاده می شود. تعداد اجزای رنگ آلکیدی زینک کرومات تک جزئی بوده و حالت مات دارند. معمولا ۷ روز زمان لازم است تا رنگ های الکیدی به صورت کامل خشک شوند.

اما برای خشک شدن عمقی، تنها ۲۴ ساعت زمان لازم دارند. می توان این دسته از رنگ ها را به مدت ۱۲ ماه در انبار نگهداری نمود. برای استفاده از رنگ های آلکیدی زینک، می توان از تمامی ابزار رنگ آمیزی همچون غلطک، قلم مو، اسپری های هوا و اسپری های بدون هوا استفاده کرد.

رنگ آلکیدی زینک کرومات

آماده سازی سطح مورد استفاده از رنگ آلکیدی زینک کرومات

معمولا محیط هایی که بر روی آنها از رنگ های مختلف استفاده می شود، باید بسیار تمیز و عاری از هرگونه آلودگی باشند. به همین دلیل برای پاکسازی سطح پیش از استفاده از رنگ های آلکیدی، می توان از فشار باد، تینر ها، شوینده ها و .. استفاده نمود.

اگر سطح مورد نظر شما از جنس فولاد است، بهتر است برای پاکسازی از روش های مکانیکی استفاده کنید. روش هایی همچون سندبلاست تا درجه ای مشخص. حتما به خاطر داشته باشید که برای استفاده از رنگ آلکیدی زینک کرومات حتما باید بلافاصله پس از گردگیری محل، رنگ آمیزی را آغاز کنید.

اگر گرد گیری را انجام دهید و اجازه دهید مدتی بگذرد، بدون شک مجددا در محیط ذره هایی از غبار هوا ایجاد می شود، که همین امر منجر می شود تا شما بعد از رنگ آمیزی سطحی یک دست نداشته باشید. پس بهتر است به سرعت بعد از گردگیری محل ناشی از سندبلاست، از رنگ آلکیدی زینک کرومات استفاده کنید.

شرایط اعمال رنگ و نحوه ی استفاده از آن

بهترین دمای محیطی که می توانید برای استفاده از رنگ آلکیدی زینک کرومات در نظر بگیرید، دمایی بین ۱۰ تا ۴۰ درجه سانتی گراد است. از سوی دیگر شما می توانید در زمان رنگ آمیزی، به منظور جلوگیری محل از تشکیل قطرات آب، حداقل درجه ای بالاتر از ۳ درجه سانتی گراد داشته، به گونه ای که دما بالاتر از نقطه شبنم در محیط باشد.

رنگ آلکیدی زینک کرومات

برای این که در حین رنگ آمیزی محل مورد نظر با رنگ زینک کرومات از کیفیت بالایی برخوردار شوید، بهتر است حتما این رنگ آمیزی در محیط های سرپوشیده انجام شود. در اولین قدم برای استفاده از رنگ های آلکیدی، ابتدا آنها را به وسیله همزن هایی با دور مناسب، به صورت یکنواخت میکس نموده و مورد استفاده قرار دهید.

این نکته را به خاطر داشته باشید که رعایت فاصله زمانی مناسب بین لایه ها، بسیار الزامی می باشد. پس از این که رنگ آلکیدی زینک کرومات را به خوبی یکنواخت نمودید، با استفاده از دستگاه پاشش، تینر را به صورت تدریجی به رنگ مورد نظر بیفزایید. تا رگ به ویسکوزیته مناسب دست یابد.

این که از چه میزان تینر برای رنگ های آلکیدی استفاده کنید، بسته به میزان رقیق سازی رنگ آلکیدی زینک کرومات و استفاده از ابزار رنگ آمیزی متفاوت می باشد. مثلا در استفاده از قلم مو و غلطک، بهتر است تنها ۵%  تینر در رنگ به کار برده شود. در حالی که برای استفاده از اسپری های هوا ۲۰% و اسپری های بدون هوا ۱۰% تینر برایشان کافی خواهد بود.

رنگ آلکیدی زینک کرومات در اصل اشتعال زا بوده و بهتر است آن را از حرارت، شعله و جرقه دور نگه دارید. از سوی دیگر بهتر است در حین استفاده از این رنگ ها به هیچ عنوان بخارات حلال از رنگ که در فضاهای بسته پخش شده است، خودداری نمایید.

حتی الامکان در حین رنگ آمیزی از لوازم ایمنی استفاده نموده و در صورتی که رنگ با چشم و پوست شما تماس حاصل نمود، با آب زیاد به خوبی بشویید.

کاربران و مشتریان گرامی می توانید جهت اطلاع از قیمت و خرید رنگ آلکیدی زینک کرومات از بخش تماس با ما با شرکت رانا کیمیا فام در ارتباط باشید.


مقالات زیر میتواند برای شما مفید باشد :