تلفن: (30 خط)87700627-021

رانا کیمیا فام | تولید کننده انواع رنگ و پوشش های صنعتی

 

بهترین رنگ فلز چیست؟ | راهنمای رنگ آمیزی انواع فلزات و ورق

بهترین رنگ فلز چیست؟ | راهنمای رنگ آمیزی انواع فلزات و ورق

  |   مقالات   |   بدون دیدگاه

فلزات متریال‌های مقاوم و باکیفیتی هستند که می‌توانند برای ساخت اسکلت فلزی ساختمان، محصولات مختلف مانند میز و صندلی، تاسیسات و … استفاده شوند. کاربردهای فلزات در صنایع مختلف بسیار زیاد است. با وجود مقاومت بالای فلزات در برابر ضربه، شکستگی و پارگی، فلزات در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بالایی ندارند. از این رو می‌توان از رنگ فلز برای افزایش مقاومت فلزات در برابر خوردگی و زنگ زدگی استفاده کرد. اجرای رنگ فلز آهن نیازمند تجربه و تخصص بسیار زیادی است و باید با دقت حداکثری انجام شود. همچنین انتخاب بهترین رنگ مخازن نفت فلزی و یا رنگ برای اسکلت و درب فلزی اهمیت بسیار زیادی دارد که در ادامه مقاله قصد بررسی آن‌ها را داریم.

انواع رنگ برای فلز

رنگ برای فلز آهن و سایر فلزات باید باعث افزایش مقاومت در فلزات شود و ماندگاری فلزات را در برابر رطوبت و خوردگی افزایش دهد. رنگ‌های زیادی می‌توانند برای رنگ آمیزی فلزات استفاده شوند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

۱- رنگ اکریلیک

رنگ اکریلیک یک رنگ بسیار محبوب برای فلزات است که می‌تواند برای افزایش مقاومت سازه‌های فلزی در برابر خوردگی استفاده شود. از این رو می‌توان رنگ اکریلیک را به عنوان رنگ اسکلت فلزی ساختمان مورد استفاده قرار داد. این رنگ دارای ماندگاری بالایی بوده و ترک نمی‌خورد. در دماهای بالا نیز مقاومت این رنگ حفظ می‌شود. از این رو می‌توان برای رنگ فلزات استفاده شده در رادیاتورهای گرمایشی، از این رنگ استفاده کرد. عمر مفید رنگ اکریلیک، ۸ سال است و پس از آن بهتر است که رنگ را تمدید کنید. این رنگ غیر قابل احتراق بوده و بوی نامطبوعی نخواهد داشت.

۲- رنگ اپوکسی

رنگ اپوکسی و زینک ریچ اپوکسی دو نمونه از بهترین رنگ‌هایی‌اند که می‌توانند برای فلزات استفاده شوند. رنگ اپوکسی یکی از بهترین رنگ‌ها برای مقاومت بالا در برابر رطوبت هوا است. این رنگ از اکسید آهن جلوگیری کرده و باعث جلا دادن به سطح فلز می‌شود. برای جلوگیری از جذب گرد و غبار روی سطح فلزات، استفاده از این رنگ بسیار مفید خواهد بود. رنگ اپوکسی به دلیل ماهیت سمی نباید برای رنگ فلزات لوازم خانگی استفاده شود. اما برای رنگ کردن فضای بیرونی که در معرض دماهای بالا قرار دارند، استفاده از این رنگ توصیه می‌شود.

بهترین رنگ فلز چیست؟ | راهنمای رنگ آمیزی انواع فلزات و ورق

۳- رنگ چکشی

نوع دیگری از انواع رنگ برای فلز، رنگ چکشی است. این رنگ شامل پودرهای اپوکسی، آلکیدی، اکریلیک و شیشه پودر شده و آلومینیوم است. این رنگ می‌تواند پس از قرار گرفتن روی سطح فلز، بافتی خشن و چکشی به خود بگیرد. با این حال تنوع رنگ چکشی بسیار زیاد بوده و می‌توان آن را با رنگ بندی عالی روی سطوح مختلف فلز اجرا کرد. رنگ چکشی بیشتر برای رنگ کردن ورق‌های شیروانی استفاده می‌شود.

۴- رنگ پلی یورتان

رنگ پلی اورتان به عنوان یک رنگ فلز مناسب شناخته می‌شود که مقاومت خوبی در برابر نور خورشید دارد. این رنگ بر پایه پلی ایزوسیانات ساخته می‌شود. ویسکوزیته بالای رنگ پلی یورتان، یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های آن است. این رنگ به سرعت روی سطح فلز خشک می‌شود و در برابر نفوذ مواد شیمیایی، اسیدی و بازی مقاومت بالایی دارد. می‌توان رنگ پلی یورتان را برای رنگ آمیزی سطوح فلزی مانند پل‌های عابر پیاده، کشتی‌ها، ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی که مدام در معرض رطوبت و مواد شیمیایی هستند، مورد استفاده قرار داد.

۵- رنگ رزینی الکید

یکی دیگر از رنگ‌های مناسب برای فلزات، رنگ رزینی الکید است. این رنگ می‌تواند برای رنگ آمیزی ورق گالوانیزه و سطوح فلزی داخلی و خارجی ساختمان استفاده شود. به طور مثال برای رنگ درب و پنجره فلزی، استفاده از این رنگ توصیه می‌شود. چسبندگی بالای رنگ رزینی الکید یکی از بهترین مشخصات این رنگ محسوب می‌شود. رنگ رزینی الکید یک رنگ قابل اشتعال است. از این رو استفاده از این رنگ در وسایل گرمایشی و سرمایشی با دمای بالا اصلا توصیه نمی‌شود.

۶- رنگ روغنی

رنگ روغنی یکی از انواع رنگ‌های فلزات است که بر پایه روغن ساخته می‌شود. این رنگ برای محیط‌های بسته استفاده می‌شود. چرا که خاصیت رنگ روغنی این است که در برابر تابش نور مستقیم آفتاب ترک خورده و آسیب می‌بیند. از طرفی رنگ روغنی در برابر رطوبت و باران مقاومت بالایی ندارد. رنگ روغنی عمدتا برای تزئین استفاده می‌شود و جنبه بهبود عملکرد فلزات را ندارد. از رنگ روغنی برای رنگ آمیزی لوازم منزل استفاده می‌شود. کیفیت رنگ روغنی و نحوه اجرای آن تاثیر زیادی روی عملکرد نهایی آن خواهد داشت.

نحوه اجرای رنگ فلز

نحوه اجرای رنگ فلز

برای اجرای رنگ فلزات باید طبق دستورالعمل مختلفی پیش بروید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که فضای مناسبی را برای رنگ آمیزی در نظر بگیرید تا رنگ روی زمین یا سطحی که نمی‌خواهید، نریزد. سپس باید سطح فلز را با سمباده کار کنید تا اگر خراشیدگی روی فلز وجود دارد، به طور کامل برطرف شود. سپس سطح را باید با پارچه نم دار تمیز کنید تا هر گونه گرد و خاک سمباده از روی سطح پاک شود.

در مرحله بعدی لازم است که قسمت‌هایی که می‌خواهید بتونه کاری نمایید را به ماده ضد زنگ آغشته کرده و سپس بتونه کاری را انجام دهید. بتونه‌های آماده روغنی در تمامی رنگ فروشی‌ها موجود هستند و می‌توانید آن‌ها را نهایی نمایید. پس از خشک شدن بتونه‌ها به مدت ۳ ساعت تا یک روز، می‌توانید مراحل بعدی رنگ کردن فلزات را انجام دهید.

در ابتدا باید لایه اول را رنگ اجرا کنید، بدون اینکه نگران خط قلم‌های اولیه باشید. سپس اجازه دهید تا لایه اول رنگ خشک شود. سپس مجددا لایه بعدی را با کمک رنگ اجرا می‌کنید و مجددا اجازه خشک شدن به آن می‌دهید. در نهایت لایه نهایی را با نهایت دقت اجرا کنید تا یک سطح صاف و یکدست از رنگ فلز روی سطح ایجاد شود.

خرید انواع رنگ برای فلزات در رانا کیمیا فام

شرکت رانا کیمیا فام یکی از بهترین شرکت‌های تولید کننده انواع رنگ و پوشش‌های صنعتی است که امکان خرید انواع رنگ فلز را به شما می‌دهد. این کارخانه مجهز به آزمایشگاه‌های تخصصی است و فقط رنگ‌های باکیفیت و با ضمانت را به بازار عرضه می‌کند. تاسیسات پیشرفته موجود در این مجموعه باعث شده تا بهترین رنگ‌ها در این مجموعه تولید و به بازار عرضه شوند.

بدون دیدگاه

متاسفانه فرم دیدگاه بسته شده است.