تلفن: (30 خط)87700627-021

رانا کیمیا فام | تولید کننده انواع رنگ و پوشش های صنعتی

 

عایق رطوبتی دو جزئی؛ ویژگی های ساختاری و چگونگی اجرا

عایق رطوبتی دو جزئی، نحوه اجرا، ویژگی‌ها و قیمت

عایق رطوبتی دو جزئی؛ ویژگی های ساختاری و چگونگی اجرا

  |   مقالات   |   بدون دیدگاه

عایق رطوبتی دو جزئی تشکیل شده از دو بخش A و B است که شامل پودر پایه سیمان و سیلیس و همچنین ترکیبات پلیمری استایرن آکریلیک است. این دو ماده قبل از شروع فرایند عایق کاری باید با نسبت مشخصی با یکدیگر ترکیب شوند تا یک ماده همگن و یکدستی حاصل شود. این نوع عایق دو جزئی می‌تواند بر روی سطوحی که ساخته شده از بتن و سیمان هستند یک غشای بسیار سخت و نفوذ ناپذیری ایجاد کند. میزان ضخامت اجرای آن نیز قابل تغییر است و بر اساس شرایط محیط و میزان رطوبتی که در پیرامون بافت سازه وجود دارد تعیین می‌شود.

به جهت چسبندگی بسیار بالایی که دارد می‌تواند بر روی سطوح بتنی عمودی و افقی اجرا شود. همچنین این قابلیت را دارند که در تماس با عوامل محیطی نظیر نور آفتاب و پرتوهای فرابنفش ساختار خود را حفظ کنند و دچار آسیب نشوند. البته بهتر است در فضاهایی اجرا شوند که عوامل مذکور وجود نداشته باشند. زیرا در چنین شرایطی عمر مفید آنها افزایش پیدا خواهد کرد.

ساختار باکیفیت و فرمولاسیون جدید عایق رطوبتی دو جزئی

یک ماده رنگی پلیمری که دارای خاصیت عایق رطوبتی است زمانی استفاده می‌شود که بخشی از سازه در تماس با عناصر آسیب زای محیط نظیر سیالات قرار می‌گیرد. مواد ساختار یافته پلیمری در قالب ترکیبات رنگی می‌توانند در برابر رطوبت کاملا نفوذ ناپذیر باشند. دقیقا هدفی که برای اجرای یک عایق رطوبتی تک جزئی و دو جزئی دنبال می‌شود بستن منافذ ریز سطح سازه و جلوگیری از نفوذ می‌باشد.

عایق رطوبتی دو جزئی غلظت و گرانروی کاملا استانداردی دارد. به این صورت که مانند انواع رنگ ساختمان جرم حجمی پایینی ندارد. به این معنا که ذرات تشکیل دهنده ماده عایق از لحاظ پیوند بین مولکولی کاملا به یکدیگر نزدیک هستند. در نتیجه حجم ماده رنگی به نسبت کاهش پیدا می‌کند. در طرف مقابل با افزایش جرم یک ماده چگال و با جرم حجمی به نسبت بالا ایجاد خواهد شد.

این ویژگی های ساختاری باعث می‌شود تا عملکرد عایق رطوبتی دو جزئی ایده آل باشد و بتواند سطح کار را در یک بازه زمانی بلندمدت محافظت کند. بهترین بستری که می‌توان از این عایق‌ها روی آن استفاده کرد بتن یا سیمانی هستند.

در واقع بتن‌ها به جهت داشتن منافذ میکروسکوپی بسیار ریز و یک ساختار زبر چسبندگی ایده آلی را میان رنگ‌ها خصوصا نمونه های عایق رطوبتی برقرار می‌کنند. به همین دلیل تفاوتی ندارد که سطح کار یک بستر افقی یا عمودی باشد چرا که در همه موارد عایق رطوبتی دو جزئی برای این دو سطح قابل اجرا خواهد بود.

غیر سمی بودن عایق رطوبتی دو جزئی

برای عایق کاری بسترهای سطوحی که حاوی آب آشامیدنی یا مخازن ذخیره سازی آب هستند نمی توان از پوشش های ضد رطوبتی حاوی مواد سمی استفاده کرد. این نوع ترکیبات در صورتیکه با سیالات آب تماس پیدا کنند یکسری یون های سمی آزاد می‌کنند که باعث آلوده شدن آب می‌شود. از آنجایی که عایق رطوبتی دو جزئی از یک فرمولاسیون جدید و بدون مواد سمی فرموله و ساخته شده است می‌تواند گزینه ایده آلی برای مخازنی باشد که در آن به ذخیره آب می‌پردازید.

این قاعده زمانی که ماده رنگی در حالت مرطوب است نیز صدق می‌کند. حال آنکه اگر غشای رنگ کاملا خشک شود نه تنها در تماس با آب پوسته نمی شود بلکه هیچ اثر سوء را نیز روی سیالات نخواهد داشت. از طرفی این ویژگی برای استخرهای آب کشاورزی نیز اهمیت دارد. لذا شما می‌توانید از این عایق منحصر به فرد برای عایق کاری استخرهای ذخیره ساز استفاده کنید.

حل نشدن عایق در آب

زمانی که عایق رطوبتی دو جزئی کاملا خشک می‌شود دیگر در آب حل نخواهد شد. پس نباید نگران از بین رفتن آنها در تماس مستقیم با آب باشید. اما اگر به هر دلیل قصد داشتید این پوشش‌ها را کاملا از سطح کار جدا کنید باید از حلال های شیمیایی و خورنده استفاده کنید تا یک لایه برداری قوی انجام دهد. در غیر این صورت این عایق رطوبتی بدون تخریب ساختاری باقی می‌ماند.

مقاله پیشنهادی: عایق رطوبتی قیری مانند؛ مشخصات فنی و ۵ مزیت مهم آن

چند منظوره بودن عایق رطوبتی دو جزئی

عایق رطوبتی دو جزئی اگرچه به عنوان یک پوشش نفوذ ناپذیر و ضد رطوبت مورد استفاده قرار می‌گیرد اما اگر یکسری اقدامات خاص در زمان اجرا انجام دهیم می‌توانیم کارایی آنها را به صورت چند منظوره نیز داشته باشیم. یکی از موضوعات مهمی که در سازه های ساختمانی مد نظر قرار می‌گیرد انتقال حرارت از بخش دیواره‌ها و دیگر سطوح است. سطوح دیواری که به راحتی انرژی حرارتی را از خود عبور می‌دهند باعث هدر رفت این منابع ارزشمند می‌شوند.

برای جلوگیری از آن می‌توان عایق های رطوبتی دو جزئی را با ضخامت بیش از یک میلی متر روی قسمت خارجی دیواره‌ها و دیگر بخش‌ها اجرا کرد. شما برای چند منظوره کردن عملکرد این عایق‌ها تنها کافی است یک غشای ضخیم‌تری اعمال کنید. طبیعتاً این کار ضریب انتقال حرارت را به شدت کاهش می‌دهد و از این طریق می‌توان به ذخیره انرژی گرمایی و جلوگیری از هدر رفتن آن شد. البته این موضوع در مورد سایر پوشش‌ها نظیر عایق رطوبتی قیری پلیمری نیز صدق می‌کند.

عایق رطوبتی دو جزئی قابل اجرا بر روی سطوح عمودی و افقی

آماده سازی سطح و اجرای عایق رطوبتی دو جزئی

به منظور افزایش چسبندگی عایق رطوبتی دو جزئی بهتر است یک پاکسازی اساسی روی سطوح بتنی و سیمانی انجام دهیم. از آنجایی که بتن‌ها مستعد خوردگی، ترک و مواردی از این قبیل هستند حتماً پیش از اجرای هر نوع پوشش ضد رطوبتی باید یک بازسازی کامل داشته باشیم. ترک‌ها و خوردگی‌ها باید با مواد مخصوص پر شوند و یک سطح صاف و هموار ایجاد شود.اصولاً انجام فرآیند آماده سازی برای دیگر پوشش‌ها مانند عایق رطوبتی دیوار داخلی و همچنین عایق سفید بام نیز لازم الاجرا است.

بعد از بستر سازی های اولیه لازم است یک لایه پرایمر نیز اجرا شود. این لایه‌ها می‌توانند میزان مصرف لایه های بعدی هر نوع پوشش را کاهش دهند. از طرفی باعث طول عمر بیشتر سازه می‌شوند. مدت زمانی که پس از اجرای پرایمر می‌توانیم عایق رطوبتی دو جزئی را روی سطح قرار دهیم حدوداً ۳۰ دقیقه است که بر اساس میزان دمای محیط این مدت زمان می‌تواند کمتر نیز باشد.

ترکیبی که از دو بخش A و B حاصل شده است با استفاده از قلم مو و یا لیسه امکان اجرا دارد. همانطور که گفته شد ضخامت بهینه برای این غشا حدود یک میلیمتر است. روند استفاده از لیسه یا قلم مو به گونه‌ای باشد که یک ضخامت یکسانی در تمام سطح داشته باشیم. همانطور که می‌دانید موضوع اجرا نیاز به تخصص و تجربه لازم دارد.

مقدار مصرف به ازای هر متر مربع

مقدار مصرف عایق رطوبتی دو جزئی بر اساس میزان ضخامت خشک شده ماده تعیین می‌شود. طبیعتا هر چقدر ضخامت کار بیشتر باشد به همان نسبت باید از مقادیر اضافه تری از اجزای عایق استفاده کنیم. از آنجایی که عایق رطوبتی از دو بخش تشکیل شده است برای هر کدام یک میزان مصرف معینی وجود دارد. اگر بخواهید یک مساحت یک متر مربعی با ضخامت حدود ۲ میلیمتر پوشش دهی کنید در آن صورت مقدار مصرف بخش A برابر ۵ کیلوگرم و وزن مصرفی بخش B نیز ۱ کیلوگرم خواهد بود.

عایق رطوبتی دو جزئی بر روی دیواره های دفن شده در ساختمان سازی

رنگ بندی و فام ظاهری

نوع رنگ بندی یا فام ظاهری عایق رطوبتی دو جزئی مانند سایر پوشش های رنگی بدون محدودیت نیست. در واقع این عایق‌ها غالباً در یک نوع رنگ و آن هم طوسی عرضه می‌شوند. این نوع رنگ در ابتدای کار و در زمان ترکیب است و پس از آنکه به مرحله خشکی کامل می‌رسند قدری متمایل به خاکستری خواهند بود.

در مورد دیگر محصولات مانند عایق رطوبتی نمای ساختمان فام ظاهری عایق به رنگ سفید است. اما برای عایق رطوبتی مشکی بام به دلیل استفاده از مواد و ترکیبات قیری کاملا به رنگ سیاه هستند. به جهت آنکه عایق های دو جزئی در بافت داخلی نیز قابل استفاده می‌باشند در نتیجه رنگ آنها چندان اهمیت خاصی ندارد.

کاربری‌ها و موارد استفاده از عایق دو جزئی پایه سیمانی

عایق رطوبتی دو جزئی می‌تواند بر روی سطوح شیبدار و عمودی اجرا شوند. بخشی از سازه که با سنگ یا سرامیک پوشیده می‌شوند لازم است قسمت زیرین آن ابتدا عایق کاری شود تا یک سطح نفوذ ناپذیر به وجود آید. در کنار اینها می‌توان آنها را روی سطوح بتنی، مخزن های ذخیره ساز شهری و حوضچه‌ها نیز استفاده کرد. اغلب افرادی که به دنبال عایق کاری استخر شخصی یا عمومی در باشگاه هستند می‌توانند قبل از اجرای کاشی یا سرامیک این عایق‌ها را روی بتن اعمال کنند. پس از خشکی کامل می‌توانید از انواع کاشی برای زیبا سازی استخر خود استفاده کنید.

عایق رطوبتی دو جزئی قابل استقاده برای عایق کاری سرویس بهداشتی

قیمت عایق رطوبتی دو جزئی

عایق های رطوبتی نمونه های مختلفی دارند و پرکاربردترین آنها عایق های تک جزئی قیری پلیمری و همچنین نمونه های آکریلیک هستند. در کنار اینها عایق رطوبتی دو جزئی نیز در بسیاری از پروژه های ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. یک ماده فوق العاده با کیفیت و استاندارد که می‌تواند پوشش ضد رطوبتی قوی ایجاد کند.

قیمت عایق رطوبتی دو جزئی با نمونه های تک جزئی متفاوت است. چرا که کاربری آنها و نوع ساختار ماده فرق می‌کند. اما در مجموع شرکت‌های تولیدکننده داخلی سعی می‌کنند یک هزینه مقرون به صرفه ای برای آنها در نظر بگیرند تا خریداران و پیمانکاران مختلف به راحتی بتوانند با یک مدیریت بودجه صحیح به خرید این ترکیبات بپردازند.

خرید انواع عایق رطوبتی از شرکت رانا کیمیا فام

مشتریان گرامی می‌توانند نمونه های مختلفی از انواع عایق رطوبتی تک جزئی و دو جزئی را با بهترین کیفیت و قیمت مقرون به صرفه از شرکت رانا کیمیا فام خریداری کنند. کارشناسان و پرسنل این شرکت در حوزه فروش اطلاعات کامل و تخصصی به خریداران ارائه می‌دهند تا از این طریق با آگاهی کامل بتوانید یک خرید موفق و ایده آلی داشته باشید. جهت دریافت مشاوره در زمینه خرید با کارشناسان ما در تماس باشید.

بدون دیدگاه

متاسفانه فرم دیدگاه بسته شده است.